26. 10. 2009 - Návrh na obeslání Světového summitu o potravinovém zabezpečení a 36. zasedání Konference

20. 10. 2009

Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).

II.

Předkládací zpráva

 
Ve dnech 16. – 18. listopadu 2009 se bude v Římě konat Světový summit o zabezpečení potravin, který bude předcházet 36. zasedání Konference FAO. Jeho cílem je znovu upozornit na kritickou situaci hladovějících lidí ve světě a mobilizovat prostředky na řešení potravinové krize. Podle GŘ a managementu FAO je potřeba 30 mld. USD ročně pro veřejné a soukromé investice do infrastruktury rurálních oblastí.
Management FAO navrhuje stanovení nového cíle pro odstranění hladu ve světě, a to již do roku 2025. Pro dosažení tohoto cíle je především nutné navýšit investice do zemědělství v rozvojových státech, aby byla zajištěna dostatečná produkce potravin pro rostoucí populaci. GŘ FAO očekává od konání tohoto summitu zásadní posun v oblasti zabezpečení potravin ve světě.
Dalšími záměry summitu jsou nastolení mnohem soudržnějšího a efektivnějšího systému celosvětového řízení zabezpečení potravin na národní a mezinárodní úrovni, zajištění rovného přístupu rozvojových zemí na světové trhy s komoditami a diskuse o možnostech zajištění zemědělcům rozvojových a rozvinutých zemí příjmy ze zemědělství srovnatelné se sektory sekundární a terciární sféry.
Během tří dnů budou probíhat plenární diskuse a současně zasedne pět tematických kulatých stolů. Tématy budou:
  • Finanční a ekonomická krize a světové zabezpečení potravin;
  • Globální kontrola zabezpečení potravin;
  • Zemědělství a Kodaňská konference o změně klimatu;
  • Fond rychlé reakce pro zabezpečení potravin;
  • Podpůrná opatření pro farmáře.
      
Výstupem summitu bude společná deklarace. Pořádání summitu prosadil GŘ FAO přes nesouhlas mnohých, většinou rozvinutých, členských států včetně EU. Summit bude financován ze zdrojů Saudské Arábie, která na jeho pořádání darovala do pokladny FAO 2,5 milionu dolarů.
Zajištění dostatku potravin a vymýcení chudoby ve světě je vzhledem k rostoucí populaci zásadním úkolem pro současnou a budoucí generaci. K těmto tématům proběhla od roku 2008 řada summitů a konferencí. Očekávaný Světový summit o zabezpečení potravin by měl navázat na závěry ze Summitu G8 v L'Aquile a na podklady a výsledky Expertního fóra na vysoké úrovni „How to Feed the World in 2050“ (Řím, 12. – 13. října 2009). Vedoucí delegace ČR zváží možnost vystoupení na Světovém summitu o zabezpečení potravin v závislosti na výsledcích a doporučeních tohoto Expertního fóra a v návaznosti na rozdělení kompetencí a tématech vystoupení SE PRES a EK.
FAO je řízena ministerskou konferencí členských států, která se schází jednou za dva roky. Jejím hlavním posláním je zrekapitulovat aktivity organizace a přijmout program práce a rozpočtu pro následující dvouleté rozpočtové období. Konference FAO volí Radu FAO, která v období mezi zasedáními konference řídí chod organizace.
Ve dnech 18. – 23. listopadu 2009 se bude konat 36. zasedání Konference FAO (Řím, Itálie). Jednání konference bude probíhat v plénu a dvou odborných komisích. Předsedou konference by měl být na návrh Rady FAO zvolen zástupce USA. Komise I by měla být vedena zástupcem Filipín, Komisi II bude předsedat Nizozemí. Rada FAO dále na svém 136. zasedání navrhla jako téma hlavní debaty „Zlepšení připravenosti a efektivní odpověď na hrozby a mimořádné situace v oblasti potravin a zemědělství“. Rada rovněž schválila ustavení komise pro výsledky konference, ve které zasedne sedm zástupců (po jednom z každé regionální skupiny).
Doposud je znám pouze přibližný časový rozvrh konference, který bude dále projednáván na zářijovém zasedání Rady. První den jednání (18. listopadu odpoledne) se uskuteční formální volba předsedy a místopředsedů konference, volba zástupců členských států do Hlavního výboru a Pověřovacího výboru.
První plenární zasedání 19. listopadu 2009 bude mít procedurální charakter. Na úvod se předpokládá přijetí programu zasedání konference. Své prohlášení přednese GŘ FAO a nezávislý předseda Rady FAO. Prostor pro vystoupení vedoucích národních delegací je vyhrazen na 19. a 20. listopadu a na dopoledne 21. listopadu v rámci plenárního zasedání. Případné vystoupení vedoucího delegace ČR je ponecháno ke zvážení ve vazbě na témata, ke kterým vystoupí EK a SE PRES.
Hlavním tématem jednání obou komisí (I a II) ustavených konferencí bude v následujících dnech přijetí zpráv ze zasedání jednotlivých odborných výborů a komisí a schválení Střednědobého plánu práce na roky 2010-2013 a Programu práce a rozpočtu na roky 2010-2011. Konference projedná 21. listopadu odpoledne administrativní a finanční otázky (např. příspěvky na roky 2010-2011). V neděli 22. listopadu dopoledne je na programu diskuze o ústavněprávních otázkách.
Poslední den jednání, 23. listopadu 2009, bude věnován přijetí závěrečné zprávy z jednání komisí a pléna.
Na základě podnětu největších přispěvatelů do FAO (USA, Kanada, Japonsko, EU) byla v letech 2006 – 2007 provedena v této organizaci komplexní nezávislá vnější evaluace (IEE – Independent External Evaluation). IEE na základě zjištěných nedostatků vytvořila 109 doporučení k reformě, jejíž plán byl schválen na 35. mimořádném zasedání Konference FAO (Řím, 19. – 22. listopadu 2008). Od počátku roku 2009 realizuje management FAO ve spolupráci s členskými státy dílčí kroky reformy organizace. Rada FAO na svém 136. zasedání (Řím, 15. - 19. června 2009) velmi kladně zhodnotila dosažený pokrok při realizaci Okamžitého akčního plánu reformy. Během uplynulého půlroku proběhl vývoj v hlavních čtyřech oblastech jako jsou management organizace, řízení lidských zdrojů, změna kultury a komunikace a reforma administrativy. Vzhledem k obtížím s naplněním svěřeneckého fondu na financování reformy v roce 2009 bylo možné uskutečnit jen ty kroky, které nevyžadovaly finanční pokrytí, jako například vytvoření rámce práce pro řízení organizace s důrazem na aktivní spolupráci s jejími partnery, zapracování navržených změn do ústavy organizace, nastavení nového systému komunikace mezi vedením a zaměstnanci a vytvoření nové politiky řízení lidských zdrojů.
Diskuze o reformě a především o stanovení priorit práce FAO zasáhly také do pravidelných jednání technických výborů a komisí, které zasedaly v průběhu CZ PRES od ledna do června 2009 (zvláště Výbory pro rybářství, lesnictví, problematiku komodit a zemědělství a Finanční a programový výbor). Předložení zpráv z těchto výborů a komisí je jedním z bodů programu Konference FAO.
    
Tento materiál byl vypracován Ministerstvem zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a na základě přílohy č. 5 Jednacího řádu vlády nebyl zaslán do mezirezortního připomínkového řízení.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.