přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

25. 6. - materiály na jednání vlády

24.6.2014

Informace o materiálech, které předkládá Ministerstvo zemědělství

č. 6 (k projednání s rozpravou) 

Návrh nařízení vlády o zrušení nařízení vlády č. 317/2012 Sb., kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu, destilátu a některých druhů lihovin

Nařízení vlády č. 317/2012 Sb. už splnilo svůj účel rozlišit legálně a nelegálně vyrobené lihoviny. Vláda od té doby přijala novou legislativu, která chrání trh před nelegálními lihovinami.

Jde zejména o nový zákon o povinném značení lihu platný od 1. prosince 2013, kterýpodstatně mění a zpřísňuje celý systém značení lihu. Zákon zavedl mj. novou generaci kontrolních pásek s novými ochrannými prvky, snížil povolený objem spotřebitelského balení lihu z 6 litrů na 1 litr. Norma také ukládá podnikatelům povinnost skládat kauce a zavést v provozovně kamerový systém. Důležitou změnu představuje také novela živnostenského zákona nově stanovující povinnost koncese pro prodej lihu a lihovin.

Výrazně vzrostl počet kontrol lihovin a výše sankcí, které ukládá Státní zemědělská a potravinářská inspekce, celní úřady a další zainteresované orgány státní správy.

Navrhované zrušení Nařízení vlády č. 317/2012 Sb. nenaruší princip dosledovatelnosti potravin a surovin, ze kterých se vyrábějí. Ruší se pouze předepsaná forma dokladu o původu lihovin (tzv. rodné listy), což na dosledovatelnosti původu lihovin, nic nemění. Zrušením nařízení vlády dojde k odstranění administrativní zátěže provozovatelů potravinářských podniků, kteří nyní musí lihoviny doprovázet při prodeji rodnými listy. Návrh reaguje na skutečnost, že Ministerstvo zdravotnictví již koncem roku 2013 zrušilo Mimořádné opatření, které zakazovalo prodej lihovin s  obsahem etanolu nad 20 % vyrobených od začátku roku 2012 bez doložení rodného listu.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem