2. 6. 2011 - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů

27. 5. 2011

(zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů

PŘEDKLÁDACÍ ZPRÁVA

K projednání vládě se předkládá návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů.

Návrh zákona je předkládán na základě usnesení vlády ze dne 26. ledna 2011 č. 69 o Plánu legislativních prací vlády na rok 2011 a návrhu Výhledu legislativních prací vlády na léta 2012 až 2014.

Účelem navrhované právní úpravy je implementace nově přijaté směrnice Evropské unie, a to Směrnice Komise 2010/60/EU ze dne 30. srpna 2010, kterou se stanovují některé odchylky pro uvádění směsí osiv pícnin určených k uchování přirozeného životního prostředí na trh. Transpoziční lhůta je stanovena do 30.11.2011. Cílem předkládaného návrhu zákona je dosažení plné slučitelnosti národních právních předpisů s evropskou právní úpravou.

Předkládaný návrh zákona

  • zavádí oprávnění uvádět do oběhu určité typy směsí osiv určených k ochraně přirozeného prostředí, a to na základě povolení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (dále jen „Ústav“) a stanoví nové povinnosti, pokud se jedná o uvádění těchto směsí osiv do oběhu;
  • tyto nové povinnosti jsou upraveny v § 12a a 12b a spočívají v podání žádosti dodavatele o povolení k uvádění do oběhu směsí osiv určených k ochraně přirozeného prostředí, dále musí dodavatel oznámit Ústavu množství osiva, pro které hodlá žádat o povolení a výměru a umístění plánovaných lokalit sběru a následně pak oznámit Ústavu množství osiva, které uvedl za dané vegetační období do oběhu. V případě nesplnění těchto povinností zavádí návrh zákona odpovídající sankce;
  • v současné době je v ČR evidováno zhruba 700 dodavatelů osiva a sadby, ale povinnosti stanovené v novele zákona se budou vztahovat pouze na dodavatele, kteří budou chtít tento specifický druh směsí osiv sklízet a uvádět do oběhu. Dle předpokladu se bude jednat o malý počet dodavatelů osiv, neboť se jedná o velmi okrajovou záležitost, která může být využívána převážně v národních parcích, chráněných krajinných oblastech apod.;
  • vzor žádosti o udělení povolení, vzor prohlášení o splnění některých požadavků a vzor oznámení budou stanoveny vyhláškou a zároveň budou žadatelům k dispozici ke stažení na webových stránkách Ústavu;

Návrh zákona implementuje výše označenou směrnici včetně shora vyjmenovaných povinností, které tato směrnice zavádí. V souvislosti s tím se předpokládá mírné zvýšení administrativní zátěže pro dodavatele, kteří budou mít zájem o využívání směsí osiv pícnin určených k uchování přirozeného životního prostředí a jejich uvádění na trh. Toto mírné zvýšení administrativní zátěže představuje nutnost vyplnit žádost o povolení a prohlášení podle stanoveného vzoru a podat oznámení. Zátěž se však týká pouze těch dodavatelů osiv, kteří budou mít zájem o uvádění do oběhu směsí osiv určených k ochraně přirozeného prostředí. Finanční náklady spočívají v částkách na poštovné, a to pouze v případě, že žadatel není připojen k internetu. Pokud jde o zaměstnance Ústavu, přibude jim nová agenda, neboť budou muset vést řízení o podaných žádostech, ovšem tuto agendu budou zpracovávat stávající zaměstnanci Ústavu, tudíž žádné další náklady na zvýšení počtu systemizovaných míst nevzniknou.

Celý proces tvorby směrnice Komise 2010/60/EU byl za přímé účasti pracovníka Ústavu projednáván ve Stálém výboru pro osivo a sadbu v zemědělství, zahradnictví a lesnictví a byl pravidelně konzultován s odbornou veřejnosti, včetně tvorby pozic České republiky. Se směrnicí byla po jejím přijetí seznámena odborná veřejnost.

Návrh zákona byl dne 17. března 2011 rozeslán do meziresortního připomínkového řízení s termínem pro zaslání připomínek do 15. dubna 2011. Zásadní připomínky uplatnily Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Úřad vlády – odbor kompatibility. Všechny připomínky byly vypořádány. Podrobné vyhodnocení tohoto připomínkového řízení je uvedeno v části VI. předkládaného materiálu.

Návrh zákona je k projednání vládě předkládán bez rozporu.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.