19. 1 2011 - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících zákonů

17. 1. 2011

(zákon o vinohradnictví a vinařství), ve znění pozdějších předpisů

PŘEDKLÁDACÍ ZPRÁVA

K projednání vládě se předkládá návrh zákona, kterým se mění zákon č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o vinohradnictví a vinařství), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.

Předložený návrh zákona představuje implementaci nových nařízení Komise a Rady (ES) v oblasti vinohradnictví a vinařství a dále obsahuje úpravy v oblasti ochrany označení původu a zeměpisných označení.

Návrh novely zákona č. 321/2004 Sb. vychází z možností, které České republice umožňují předpisy EU, dále z konzultací a z požadavků dozorových orgánů a odborné vinohradnické a vinařské veřejnosti na úpravu zákona.

Cílem úpravy  zákona č. 452/2001 Sb. je vytvoření národního právního prostředí, které umožní přihlašovat ke komunitární ochraně označení původu či zeměpisná označení, a to procedurou, která je předepsána nařízeními EU. Dále umožní ochranu oprávněných zájmů subjektů, které mají sídlo nebo bydliště v České republice.

Hlavními principy navrhované právní úpravy jsou:

a)      v zákoně o vinohradnictví a vinařství

1.      zrušení kategorie „stolních vín“, která byla zrušena v rámci reformy Společné organizace zemědělských trhů v Evropské unii v oblasti vinohradnictví a vinařství,

2.      jednotné stanovení vzorů žádostí a oznámení v oblasti vinohradnictví a vinařství Ministerstvem zemědělství a jejich zveřejnění na internetových stránkách Ministerstva zemědělství,

3.      na základě nařízení EU se v rámci České republiky umožňuje

-         přikyselování produktů vyrobených z hroznů sklizených na území ČR, a to v případě nepříznivých povětrnostních podmínek,

-         zvýšení přirozeného obsahu alkoholu u čerstvých hroznů, hroznového moštu, částečně zkvašeného hroznového moštu a mladého vína, a to při současném nepřekročení hodnot stanovených předpisy EU,

-         zvýšení horní meze celkového obsahu alkoholu u červeného vína vyrobeného v ČR z hroznů sklizených v ČR,

4.      zavedení povinnosti uvádět na etiketě jakostního vína evidenční číslo jakosti, a to za účelem zajištění ochrany proti falšování jakostních vín.

b)      v zákoně o ochraně označení původu a zeměpisných označení

1.      vyjasnění kompetence Úřadu průmyslového vlastnictví při podávání přihlášek označení původu a zeměpisných označení na komunitární úrovni,

2.      vymezení pojmu označení původu pro vína,

3.      zobecnění výčtu výrobků, jejichž označení původu lze chránit na komunitární úrovni.

Návrh zákona byl do meziresortního připomínkového řízení rozeslán dne 25. srpna 2010 s termínem pro sdělení připomínek do 22. září 2010.

Celkem byl návrh zákona rozeslán 69 připomínkovým místům, z toho 16 připomínkových míst uplatnilo připomínky, 35 připomínkových míst neuplatnilo žádné připomínky a 18 připomínkových míst se k zaslanému návrhu zákona nevyjádřilo.

Vyhodnocení meziresortního připomínkového řízení je uvedeno v části VI. materiálu předkládaného k projednání vládě.

Návrh zákona je k projednání vládě předkládán bez rozporu.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.