13. 4. 2011 - Aktuální stav přípravy protipovodňových opatření v povodí řeky Bečvy, včetně suché nádrže Teplice

12. 4. 2011

Cílem předložení materiálu je zvýšit dynamiku přípravy významných prvků na ochranu před povodněmi v povodí řeky Bečvy. Materiál shrnuje základní informace o zájmovém území, sledované koncepci ochrany před povodněmi a jeho současném stavu. Za klíčové opatření pro ochranu lidských životů a majetku v hustě osídleném území v údolí Bečvy s pozitivním účinkem i pro navazující úsek řeky Moravy se považuje soubor opatření podél vodního toku včetně retence a retardace povodňových průtoků suchou nádrží Teplice.

PŘEDKLÁDACÍ ZPRÁVA

Povodí řeky Bečvy je území, které je z hlediska povodňových rizik jedním z nejexponovanějších v České republice. Katastrofální povodeň v červenci 1997 měla devastující účinek na sídla v povodí Bečvy i v navazujícím úseku řeky Moravy a byla i zde impulsem pro hledání koncepce ochrany před povodněmi. Během povodňových událostí v roce 2010 se nejen v povodí řeky Bečvy znovu ukázalo, že nelze polevit ve snaze realizovat soubor účinných preventivních na vodních tocích, nivách nebo v ploše povodí ke snížení povodňových rizik, včetně suché nádrže Teplice.

Cílem předložení tohoto materiálu je zvýšit dynamiku přípravy významných prvků na ochranu před povodněmi v povodí řeky Bečvy, které obsáhnou technická i přírodě blízká opatření včetně významné retence povodňových průtoků v suché nádrži Teplice, což by zajistilo ochranu před úrovní povodní z roku 1997 (tj. povodeň s více než 100letou pravděpodobností výskytu). Předkládaný materiál shrnuje základní informace o zájmovém území, sledované v koncepci ochrany před povodněmi a jeho současném stavu. Shodně s koncepcí kraje a dokumenty plánování v oblasti vod se za klíčové opatření pro ochranu lidských životů a majetku v hustě osídleném území v údolí Bečvy s pozitivním účinkem i pro navazující úsek řeky Moravy považuje soubor opatření v ploše povodí a na vodním toku včetně retence povodňových průtoků suchou nádrží Teplice.

V této souvislosti je navrhováno zahájit koncepční přípravu řešení protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy pomocí technických a přírodě blízkých opatření. Tato koncepční příprava bude zajištěna zadáním „Studie proveditelnosti protipovodňové ochrany v povodí Bečvy“ (dále jen „Studie proveditelnosti“). Jejím cílem je navrhnout ve spolupráci s dotčenými samosprávami, orgány státní správy a nevládními organizacemi účinná a reálná opatření v ploše povodí řeky Bečvy s využitím technických a přírodě blízkých opatření. Souběžně se Studií proveditelnosti je navrhováno pokračovat v přípravě významného protipovodňového opatření – suchá nádrž Teplice včetně identifikace majetkoprávního vypořádání.

Předpokládá se, že realizace jednotlivých dílčích opatření v povodí Bečvy, které budou vycházet ze Studie proveditelnosti, zajistí ochranu sídel pro povodňové průtoky do úrovně cca 700 m3.s-1 (tj. přibližně povodňová situace s 50-ti letou pravděpodobností výskytu). Případnou realizací plánované suché nádrže Teplice by byla ochrana před povodněmi dále zvýšena až do cca 950 m3.s-1 (tj. úroveň povodně 1997). Tím by bylo dosaženo ochránění více jak 110 tis. obyvatel.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.