přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Sýrárna u Veselé kozy - Poznej svého farmáře

Datum: 18.7.2015  10:00 – 15:00
Kategorie: Den otevřených dveří, exkurze

Třetí červencovou zastávkou projektu Poznej svého farmáře bude Sýrárna U Veselé kozy. Najdete jí v Partyzánské ulici 581 v Horním Benešově a svá vrátka otevře 18. července.

Severomoravská farma U Veselé kozy se začala před 6 lety postupně rozrůstat v prostorách bývalého Zahradnictví Ivan Němeček.

Zahradničení se majitel věnoval dlouhá léta, ale bohužel kvůli nevýhodným podmínkám zahradnictví postupně přestalo prosperovat a muselo se vyřešit, co dál. Majitel využil prostory a dřívější zkušenosti
s chovem koz a v roce 2009 nakoupil dvě bílé kozy s POP. Na nich se metodami „pokus – omyl“, různým experimentováním a sdílením informací s dalšími chovateli postupně naučil, jak mléko zpracovávat, co vše se z něj dá vyrobit atd..

Postupně zboural staré zahradnické skleníky a pozemek se upravil tak, aby stádo mělo hodně prostoru k pohybu. Zvířata jsou ustájena  ve staré stodole. Holkám šéfuje kozel Matěj, stádo čítá celkem 25 koz
a několik kůzlat. Začátkem roku 2014 byl rozšířen chov o kravičku Růženku, které se v blízké době má narodit už druhé telátko.

Němečkovi jsou hrdými držiteli značky „Jesenický produkt“ a prodej výrobků se postupně rozšiřuje. Specialitou jsou měkké, polotvrdé i tvrdé ochucené sýry – například s pažitkou, mandlemi, lískovými oříšky nebo paprikou. Dále zrající kozí i Růženčin sýr a také sýry na grilování – tzv. halloumi. Umí také vyrobit pořádný poctivý jogurt a tvaroh. Všechny tyto produkty najdete – kromě přímo na statku pana Němečka –  také na různých slezských a moravských trzích, například v Opavě, Olomouci nebo Šumperku. Novinky z farmy najdete i na Facebooku.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem