přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
13.8.2021

I přes klesající tendenci se ceny zemědělských komodit drží na vysoké úrovni

Podle nejnovějšího reportu FAO z 5. srpna 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v červenci poklesla o 1,2 %, její úroveň se ale stále drží kolem 31 % nad hodnotami z minulého roku. Červencový propad ovlivnil pokles cen obilnin, mléčných výrobků a rostlinných olejů, což ale téměř kompenzoval nárůst hodnoty cen masa a cukru.


13.8.2021

Sklizeň obilí bude letos v Kazachstánu o 20 % nižší než v roce 2020

Sklizeň obilí bude letos o 20 % nižší než v roce 2020, oznámil to úřadující ministr zemědělství Kazachstánu během briefingu Ústřední komunikační služby. V roce 2020 plocha obilovin (včetně rýže) a luštěnin činila 15 878,4 tisíce hektarů. Hrubá sklizeň obilovin (včetně rýže) a luštěnin podle hmotnosti činila 20 065,3 tisíc tun.


13.8.2021

Prognózy rekordních výnosů pšenice na Ukrajině

Na pozadí vysokých výnosů pšenice v jižních regionech a vzhledem k tradičně vyšším výnosům ve středních a západních regionech jsou prognózy rekordních výnosů pšenice na Ukrajině dosahující 31-32 mil. tun stále pravděpodobnější.


13.8.2021

Trend náhrady plastových obalů hliníkovými v Japonsku

Mnozí japonští prodejci nápojů ve snaze bojovat se znečištěním moří a oceánů přestávají používat plastové láhve a nahrazují je hliníkovými plechovkami. Výrobci nealkoholických nápojů začali preferovat hliníkové plechovky poté, co bylo zveřejněno, že míra recyklace, která umožňuje opětovné použití materiálu pro srovnatelné použití, byla u plechovek podstatně vyšší ve srovnání s plastovými lahvemi.


13.8.2021

Konec státních subvencí na pohonné hmoty v Libanonu – zdražení o 400 %

Libanonská Centrální banka poskytuje od 12. 8. 2021 úvěry na dovoz pohonných hmot pouze na základě tržní ceny místní měny (libanonské libry), čímž fakticky skončily státní dotace na nákup pohonných hmot. Tento krok znamená, že ceny pohonných hmot prudce porostou, předběžné informace naznačují novou cenu nedotovaného benzínu 95 oktanů za více než čtyřnásobek původní dotované ceny.


13.8.2021

Když se chce, tak to jde, dokazuje Izrael

Spojené arabské emiráty se pro hodně obchodníků i politiků jeví jako země, která je velmi pokroková, moderní, businessově a produktově přesycena. Je pravdou, že je tato země určitě na vysoké úrovni ve všech zmíněných směrech.


13.8.2021

Systém transparentnosti trhu se skotem v USA z pokynu prezidenta Bidena

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) oznámilo, že od tohoto týdne bude pravidelně vydávat dvě nové zprávy založené na údajích z povinných hlášení hospodářských zvířat. Účelem je poskytnout detailní přehled o obchodech se skotem a tím podpořit spravedlivé podmínky na trhu.


13.8.2021

Oživení výroby v továrně cukrovinek Lasta v Bosně a Hercegovině

Jak uvedl server „e-Kapija“, v těchto dnech se dokončuje investice do modernizace výrobního provozu společnosti Lasta v Čapljině v Bosně a Hercegovině. Tuto zkrachovalou společnost koupil koncem roku 2019 Petar Čorluka, majitel společnosti Violeta z města Gruda v Bosně a Hercegovině.


13.8.2021

Čína bojuje s variantou delta

Čína, která od začátku pandemie udržuje strategii nulové tolerance COVID-19 spojenou s přísnými podmínkami pro vstup do země, masivními karanténami a testováním, se v současnosti potýká s vlnou koronaviru varianty delta. Větší rychlost přenosu viru představuje značnou výzvu pro podchycení jeho dalšího šíření.


11.8.2021

Výsledky agrárního zahraničního obchodu ČR v 1. pololetí roku 2021

Český statistický úřad zveřejnil 6. srpna první předběžná data o zahraničním obchodě za 1. pololetí roku 2021.

zobrazit po