přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
4.1.2021

Poskytování dotace na virtuální (online) veletrhy v zahraničí

S ohledem na světovou epidemickou situaci je nabídka proexportní pomoci rozšířena o možnost čerpání dotace na zahraniční online veletrhy a výstavy.


22.12.2020

Příručka o podmínkách dovozu/vývozu zemědělských výrobků a potravin ve vztahu k zemím mimo EU

Příručku o podmínkách dovozu/vývozu zemědělských výrobků a potravin ve vztahu k zemím mimo EU jsme se rozhodli umístit na naše webové stránky z důvodu stále se opakujících dotazů vztahujících se k podnikání v segmentu vývozu a dovozu zemědělských a potravinářských výrobků. Jedná se o základní zdroje informací a soupis adres, na nichž mohou podnikatelé, kteří hodlají začít vyvážet či dovážet zemědělské a potravinářské položky, získat základní informace nezbytné k zahájení takovéto činnosti.


18.12.2020

Řada obchodních partnerů zavedla omezení na dovoz drůbežích produktů z Ukrajiny kvůli vypuknutí ptačí chřipky v oblasti Mykolaiv

K 16. prosinci obdržela Státní služba pro potraviny a spotřebitele Ukrajiny oznámení týkající se uložených omezení souvisejících s vypuknutí ptačí chřipky v oblasti Mykolaiv.


18.12.2020

Plán výstavby cukrovaru v Kazachstánu

V roce 2023 se v regionu Zhambyl plánuje výstavba cukrovaru s kapacitou produkce 150 000 tun ročně.


18.12.2020

Velké japonské pivovary bojují v Jižní Koreji s dvojitou pohromou – bojkotem zboží a covidem–19

Ačkoliv jihokorejský bojkot japonského zboží začal už více než před rokem v důsledku probíhajícího japonsko – korejského obchodního sporu, doposud došlo jen k mírnému zmírnění napětí. V potravinářském sektoru má stále největší dopad na pivovary.


18.12.2020

Srbská mlékárna Pešterka plánuje investici do balících linek pro mléko a sýry

Jak uvedl portál „e-Kapija“ mlékárna Pešterka, která se nachází v blízkosti obce Leskovo u Tutinu na Pešterské vysočině v Srbsku, plánuje investici do rozšíření kapacity své výroby.


18.12.2020

Možnost nákazy prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými potravinami nebo obalovými materiály je považováno za jedno z hlavní rizik při boji s COVID-19.

V uplynulých měsících začaly čínské úřady věnovat zvýšenou pozornost možnosti přenosu koronaviru prostřednictvím mražených potravin. Prakticky veškeré zásilky potravin v chladícím řetězci jsou testovány na stopy koronaviru, což vedlo k odhalení řady pozitivních případů zejména u mraženého masa a mořských plodů.


18.12.2020

Ministerstvo zemědělství se účastní zemědělského online veletrhu v Novem Sadu v Srbsku

V poměrně krátké době se veletržní správě v Novem Sadu podařilo spustit webové stránky online veletrhu International Agricultural Fair 2020 v Novem Sadu, jehož prezenční forma se nemohla vzhledem k světové epidemické situaci konat na jaře letošního roku.


18.12.2020

Panorama potravinářského průmyslu 2019 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 3 MB)

Panorama potravinářského průmyslu 2019, kterou připravuje Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), v úseku Vědy a výzkumu pod gescí Odboru potravinářského, Ministerstva zemědělství je pokračováním obdobných zpráv vydávaných v předchozích letech. Také tato zpráva, stejně jako předchozí, vychází z údajů Českého statistického úřadu. Po metodické stránce byla zpracována podle Ministerstva průmyslu a obchodu, a to v časovém úseku let 2010 - 2018 a dále rok 2019 je vlastním odhadem Ministerstva průmyslu a obchodu, konzultovaným s MZe.


18.12.2020

Zápis ze 122. jednání Antibyrokratické komise MZe

ze dne 9. prosince 2020


17.12.2020

Ministr Toman a eurokomisař Wojciechowski: Společná zemědělská politika musí být jednoduchá, proveditelná, spravedlivá a dostatečně financovaná

Tisková zpráva – O specifické struktuře českého zemědělství, budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP), která by neměla navyšovat administrativní zátěž, o stanovení konkrétních cílů v rámci Strategie od zemědělce ke spotřebiteli a Strategie pro biologickou rozmanitost jednal dnes prostřednictvím videa ministr zemědělství Miroslav Toman s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowskim.


16.12.2020

Ministr zemědělství: Dostane se na další žadatele z 10. kola PRV. Cílem je podpořit citlivé komodity

Tisková zpráva – V 10. kole Programu rozvoje venkova bylo v operacích Investice do zemědělských podniků a Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů celkem zaregistrováno 2 440 žádostí s požadavkem na dotaci téměř 10 miliard korun. Alokováno bylo přes 3,5 miliardy korun. Ze zaregistrovaných projektů Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) doporučil zhruba polovinu projektů za téměř 3,5 miliardy korun. Zbytek projektů byl zařazen do tzv. zásobníku.


16.12.2020

Uskutečnil se webinář „Zajištění zahraničních pracovníků v zemědělství, potravinářství a lesnictví – příprava na rok 2021“

Dne 14. prosince 2020 zorganizovalo Ministerstvo zemědělství webinář „Zajištění zahraničních pracovníků v zemědělství, potravinářství a lesnictví – příprava na rok 2021“, na kterém byli podnikatelé z oblasti zemědělství, lesnictví a potravinářství seznámeni s kompletním přehledem pracovních víz, které lze využít při zaměstnávání zahraničních pracovníků.


15.12.2020

Japonské supermarkety plánují rozšířit sortiment potravin na úkor spotřebního zboží

Přibližně polovina všech supermarketů v Japonsku plánuje zvýšit sortiment zpracovaných potravin, polotovarů, hotových jídel, dále pak čerstvého ovoce, zeleniny a masa. Průzkum provedla Národní asociace supermarketů u dvou set svých členů napříč Japonskem.


15.12.2020

V ruském regionu Baškortostánu plánují projekt výsadby jabloňových sadů na ploše tisíc hektarů

V Baškortostánu startuje projekt rozvoje ovocnářství. Do roku 2034 by zde mělo být založeno tisíc hektarů jabloňových sadů intenzivního typu, skladovací prostory a logistické centrum.


15.12.2020

Spojené arabské emiráty pokračují v boji proti enormnímu potravinovému odpadu

Pokusím se opět najít pozitivní věc na současné situaci, do které se svět tento rok dostal. Tím by mohlo být snížení potravinového odpadu. Každého asi napadne, že omezené cestovaní, zavřené restaurace a hotely, musely mít na tvorbu odpadu obrovský vliv.


15.12.2020

Joe Biden nominuje Toma Vilsacka na pozici ministra zemědělství

T. Vilsack působil v letech 1999 až 2007 dvě volební období jako guvernér státu Iowa a v letech 2009 až 2017 zastával v Obamově administrativě funkci ministra zemědělství. V současné době vykonává Vilsack funkci ředitele Rady pro export mléčných výrobků (US Dairy Export Council).


15.12.2020

Propad cen masa v Srbsku

Jak uvedl portál e-Kapija v Srbsku během posledního měsíce spadly ceny masa, a to jak vepřového tak i hovězího pod výrobní náklady.


15.12.2020

Vláda Kazachstánu chce zemědělcům dotovat 36 vědecko-technických programů v 10 prioritních výzkumných oblastech

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu plánuje od r. 2021 dotovat výdaje zemědělců na vědecký výzkum. Vědecko-technická vládní komise Kazachstánu schválila financování pro tento program na další 3 roky, a to ve výši 50,4 miliard tenge.


15.12.2020

Nestlé v Číně představilo nové rostlinné alternativy k masným produktům

Čínští spotřebitelé ve stále větší míře věnují pozornost rostlinným alternativám masa. Vedou je k tomu jednak stoupající ceny, ale v souvislosti s COVID-19 také rostoucí zájem o vlastní zdraví a z důvodu vyššího procenta obézních obyvatel zejména ve velkých městech i zájem o nízkokalorické potraviny.

zobrazit po