přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Národní kolo 10. ročníku lesnické soutěže Mladí lidé v evropských lesích YPEF

1.12.2020

Tisková zpráva ke skončenému ročníku soutěže pro školní mládež YPEF 2020.

Letošní ročník mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských zemích lesích (Young People In European Forests - YPEF) byl poznamenán epidemií COVID-19 a následnými opatřeními při boji s ní. Přes všechny problémy proběhlo dne 27. listopadu 2020 národní finále soutěže, které tradičně, ale netradičním způsobem, uspořádala Česká lesnická společnost za organizačního zajištění Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

Celé finále proběhlo netradiční online formou. Studenti vyzkoušeli své vědomosti v písemném testu, který byl v anglickém jazyce. Následovala praktická část z oblasti dendrologie, botaniky, zoologie, těžby dříví, dřevařství, ochrany lesa, pěstování lesa a hospodářské úpravy lesa. Již v předstihu vytvořili účastníci prezentaci a krátké video v anglickém jazyce na téma: „How should forests look like after the bark beetle calamity?".

V celém klání byli nejúspěšnější žáci Střední lesnické školy Písek, konkrétně Žaneta Žežulářová, Daniel Prchal a Lukáš Zelenka. Jako druhé skončilo družstvo z Gymnázia Budějovická (Adam Vobruba, Matouš Blažek, Štěpán Vavřina) a na třetím místě se umístilo Gymnázium Dačice (Martin Urbanec, Kryštof Blažek, Alexandra Palánová).

V letošním roce bylo plánováno 66 místních kol, která probíhala v lednu až březnu na lesních správách, divizích a pobočkách zapojených organizací. Vlivem vyšší moci se uskutečnilo jen 38 místních kol za účasti 932 účastníků, z toho v mladší kategorii soutěžilo 591 účastníků ve 197 družstvech a ve starší kategorii 341 účastníků ve 114 družstvech. Velkou škodou je omezení soutěže vlivem vládních opatření, neboť dle přihlášek mohl být letošní ročník opět rekordním. Celková účast včetně regionálních kol a národního finále je pak 1076 soutěžících a 359 doprovázejících pedagogů. Věříme, že se v 11. ročníku vše vrátí do stavu normálního, a bude pokračovat nárůst počtu účastníků.

„Velké poděkování patří Fakultě lesnické a dřevařské ČZU za zajištění národního kola a dalším partnerským institucím, kterými jsou Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR, PEFC, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, SLŠ Hranice, ČLA Trutnov, Lesnické školy Písek, SLŠ Žlutice, ÚHÚL a ÚZEI,“ uvedl za Českou lesnickou společnost, která je garantem soutěže YPEF, její předseda, Ing. Pavel Draštík.

 

Ing. Marek Šuba
Česká lesnická společnost

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem