Změna pravidel pro poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti

16. března 2015 vláda České republiky přijala nařízení vlády č. 51/2015 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, ve znění nařízení vlády č. 308/2014 Sb. Toto nařízení vlády, účinné od 1. dubna 2015, upravuje oblast poskytování finančních příspěvků na vybrané myslivecké činnosti v souladu s novelou zákona o myslivosti (zákonem č. 357/2014 Sb.), dále mění pravidla pro poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti na základě poznatků z aplikační praxe a také zvyšuje sazby těch finančních příspěvků, které přispívají k plnění dlouhodobých priorit lesního hospodářství a myslivosti.

Dne 1. dubna 2015 nabude účinnosti zákon č. 357/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, a zároveň nařízení vlády č. 51/2015 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti, ve znění nařízení vlády č. 308/2014 Sb. Od tohoto dne budou o poskytování finančních příspěvků na vybrané myslivecké činnosti v přenesené působnosti rozhodovat krajské úřady, které zároveň budou provádět kontrolu dodržování podmínek poskytování těchto finančních příspěvků.

V případě finančních příspěvků na zlepšování životního prostředí zvěře dochází k nahrazení pojmu „zvěřní políčko“ v praxi zavedeným pojmem „políčko pro zvěř“, které je v právním předpisu nově definováno jako „pozemek zakládaný pro zvýšení úživnosti honiteb, na kterém se hospodaří tak, aby složení porostu poskytovalo zvěři pastevní možnosti v průběhu roku“. Dále jsou na základě pozitivních zkušeností s redukcí početních stavů černé zvěře pomocí odchytových zařízení upraveny podmínky pro finanční podporu jejich pořízení či výroby a následné instalace – nově se podporuje jedno odchytové zařízení na každých 150 hektarů honitby, čímž se sleduje zvýšení jejich četnosti v rámci honitby pro efektivnější redukci stavů černé zvěře.

K několika změnám také dochází v případě finančního příspěvku na podporu ohrožených druhů zvěře. Zvyšuje se sazba finančního příspěvku na vypouštění tetřeva hlušce v lokalitách jeho přirozeného výskytu – za každého vypouštěného jedince bude poskytován finanční příspěvek ve výši 8 000 Kč. Při vypouštění tetřeva hlušce a tetřívka obecného bude podle dosavadních zkušeností s odchovem a zejména se sestavováním vhodných skupin jedinců požadováno dodržení nově upraveného poměru pohlaví 1 : 1 až 3 : 5. Dále se k žádostem o poskytnutí finančního příspěvku na vypuštění ohrožených druhů zvěře (tetřev hlušec, tetřívek obecný a koroptev polní) kromě pravomocně uděleného souhlasu k vypuštění do přírody či pravomocně povolené výjimky ze zákazů podle zákona o ochraně přírody a krajiny může přiložit pravomocně udělený souhlas s dovozem živé zvěře i jejích vývojových stádií.

Co se týká finančního příspěvku na chov a výcvik loveckých dravců, bude zkrácena lhůta pro kontrolu jejich dobrého zdravotního stavu a dobré fyzické kondice, ze 3 týdnů na 2 týdny od data podání žádosti.

V oblasti finanční podpory hospodaření v lesích je nejvýznamnější novinkou posílení finanční podpory soustřeďování dříví koňmi, a to zvýšením sazby finančního příspěvku – nově ve výši 40 Kč/m3 bez ohledu na kategorii lesa. Dále dochází k úpravě vzoru žádosti o poskytnutí finančního příspěvku na vyhotovení lesních hospodářských plánů (za podmínky poskytnutí jejich dat v digitální formě pro potřeby státní správy lesů), v jejíž příloze (Průvodním listu k lesnímu hospodářskému plánu) je doplněna položka 9 – Potvrzení předání LHP do datového skladu. Tímto potvrzením je deklarováno splnění předmětu finančního příspěvku a předchází se tak problémům, které se vyskytnuly v aplikační praxi.

Novelizací nařízení vlády č. 30/2014 Sb. dochází i ke snížení administrativní zátěže žadatelů o poskytnutí finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti. Tito žadatelé od 1. dubna 2015 nebudou muset ke svým žádostem o finanční příspěvek přikládat potvrzení o údajích, které má státní správa lesů a myslivosti k dispozici ve svých datových skladech. K žádostem o finanční příspěvek podle části druhé hlavy IV nařízení vlády č. 30/2014 Sb. (opatření k obnově lesů poškozených imisemi a lesů chřadnoucích vinou antropogenních vlivů) v případě předmětů finančního příspěvku „přirozená obnova“, „umělá obnova síjí“, „umělá obnova sadbou první“ a „umělá obnova sadbou opakovaná“ nemusí žadatel přikládat kopie části hospodářské knihy lesního hospodářského plánu, týkající se obnovované plochy. Co se týká finančních příspěvků na vybrané myslivecké činnosti, žadatelé o finanční příspěvky na zlepšování životního prostředí zvěře, na podporu ohrožených druhů zvěře a zajíce polního a na použití dravců v ochraně rostlin (§§ 37, 38 a 40 nařízení vlády č. 30/2014 Sb.), nejsou od 1. dubna 2015 povinni přikládat k žádostem o poskytnutí finančního příspěvku kopii statistického výkazu Mysl (MZE) 1-01 „Roční výkaz o honitbě, stavu a lovu zvěře“ či kopii rozhodnutí o uznání honitby, aby tak doložili její výměru.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.