přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Z Portálu farmáře přímo do Datové schránky - snadno, rychle a bezpapírově

Portál farmáře se přizpůsobuje moderním trendům a je rozšířen o napojení na Informační systém datových schránek. Díky této integraci je nyní Portál farmáře připraven na kompletní bezpapírovou komunikaci veřejnosti s rezortem MZe. V rámci pilotního provozu je možno vybrané formuláře po jejich vyplnění odeslat přímo do datové schránky konkrétního úřadu. Jednotlivé úřady podání přes datové schránky akceptují a již nevyžadují podání v písemné podobě. Nová funkcionalita bude spuštěna do konce tohoto týdne. Více informací získáte kliknutím na nadpis novinky.

Základní informace

Portál farmáře umožňuje u několika pilotných agend odeslat podání přímo do datové schránky úřadu. Veřejnosti se nabízí snadné, rychlé, bezpapírové a finančně výhodné řešení. Každý úřad v rezortu MZe moderní způsob komunikace prostřednictvím datových schránek podporuje.

 

Přehled podání, které lze z Portálu farmáře odeslat do datové schránky úřadu
Agenda Úřad Odkaz

Registr vinic

žádost o změnu na vinici

ÚKZÚZ Musíte se přihlásit do PF a mít oprávnění pro přístup k formuláři.

Registr množitelských porostů

žádost a oznámení

ÚKZÚZ Musíte se přihlásit do PF a mít oprávnění pro přístup k formuláři.

Uznávací řízení porostů

žádost o uznání množitelského porostu 

ÚKZÚZ Externí aplikace. Otevírá se do nového okna. Otevřít formulář.
Žádost o výjimku použití konvenčního osiv v ekologickém zemědělství ÚKZÚZ Externí aplikace. Otevírá se do nového okna. Elektr. podání žádosti - použití konv. osiv v EZ

Postup podání do datové schránky úřadu z Portálu farmáře

Pro uživatele se stávající postup nemění, pouze je rozšířen o další kroky kde se realizuje samotné odeslání do datové schránky konkrétního úřadu. Odeslání do datové schránky je snadno dostupné přímo u žádosti/podání.

 1. Přihlásit se do eAGRI svým loginem a heslem.
 2. Otevřít Portál farmář a spustit konkrétní aplikace/formulář.
 3. Vyplnit formulář (podání, hlášení, žádost, aj.).
 4. Odeslání formuláře (strukturovaných dat) do agendového systému úřadu.
 5. Po odeslání je u podání vidět poznámka, že je nutno originál žádosti zaslat klasickou poštou nebo datovou schránkou.
 6. Přímé odeslání se realizuje kliknutím na odkaz odeslat do datové schránky úřadu - odkaz je uveden v poznámce žádosti.
  1. Zobrazí se formulář, kde jsou předvyplněny některé údaje (předmět, příjemce, identifikace podání, vaše přihlašovací jméno do PF a příloha - PDF dokument s žádostí). Všechny přílohy lze před odesláním zobrazit a lze také přidat další přílohy. Předvyplnění formuláře může být u jednotlivých agend odlišné. Některé údaje mohou být uzamčeny a nelze je měnit.
  2. Po kontrole formuláře lze stisknout tlačítko odeslat. Zde se Vám zobrazí podporované způsoby přihlášení do Vaší datové schránky. Vyberte ten, kterým se do své datové schránky přihlašujete a zadejte přihlašovací údaje.
  3. V případě správného odeslání uvidíte ID podání.
  4. Stav doručení si můžete zkontrolovat přímo v rozhraní datových schránek - www.mojedatovaschranka.cz
  5. Pro zamezení vícenásobného odeslání jedné žádosti, je pod formulářem vidět PF historie odeslání včetně ID podání.
 7. Po přijetí žádosti úřadem je doplněn datum přijetí žádosti a poznámka o doručení zmizí.

Technické řešení

Napojení na Informační systém datových schránek umožňuje velké množství SW. Existují řešení pro kompletní komunikaci s datovou schránkou (odeslání i příjem - např. Datovka od NIC.CZ), ale i doplňky (pouze odesílání) např. pro účetní systémy (odesílání daňových přiznání). Řešení PF funguje podobným způsobem, kdy komunikační JAVA applet vytvoří XML soubor, který následně odešle na webové rozhraní datových schránek. Celá tato komunikace již probíhá přímo mezi Vaším počítačem (internetovým prohlížečem) a Informačním systémem datových schránek - Portál farmáře již není součástí této komunikace.

Pro komunikaci s datovými schránkami se využívá JAVA applet, který je vytvořen ve vývojovém prostředí JAVAFX. Tento JAVA applet vyžaduje instalaci nejnovějšího JAVA prostředí (min. 1.7.0_02) ve Vašem počítaci a dále JAVA FX runtime. Není doporučována kombinace několika JAVA prostředí v počítači. V případě instalace novějšího odinstalujte starší verzi z počítače.

Pokud vzniknou problémy při zobrazení appletu lze provést kontrolu funkčnosti Vašeho systému na kontrolní stránce.

Odeslání je prováděno pod Vaším přihlášením do datových schránek. Z tohoto důvodu je nutno vložit Vaše přihlašovací údaje, případně provést přihlášení prostřednictvím certifikátu. Portál farmáře v žádném případě Vaše přihlašovací údaje neukládá.

Ukázky obrazovek

Portál farmáře - odkaz k odeslání podání

pf

 

 

JAVA applet - předvyplněný formulář k odeslán podání do datové schránky úřaduukázka

 

 

JAVA applet - vyplnění přihlašovacích údajů do datové schránky

login

 

 

Chyba v případě špatné verze JAVA instalované v počítači

chyba

Výsledek testovací stránky v případě správně nastaveného počítače

uspech

 

Podání mimo Portál farmáře

Použití rozhraní pro datové schránky na PF není samozřejmě vyžadováno. Podání lze stále uskutečnit klasickou poštou (vytisknout vytvořený PDF podepsat jej a odeslat na adresu úřadu) nebo využít oficiální rozhraní datových schránek (www.mojedatovaschranka.cz) a vytvořené PDF odeslat zde.

Zde popsané řešení na Portál farmáře má za cíl usnadnit Vám vyplnění formuláře pro odeslání podání datovou zprávou.

Přílohy

Související odkazy