Výmazy farmářských návrhů DPB
Vážení uživatelé, Vzhledem k množícím se dotazům ve věci „ztráty provedených zákresů DPB v iLPIS“ si Vám dovolujeme tuto věc vysvětlit. Vrstva rozpracovaných farmářských návrhů DPB je ze strany Mze pravidelně udržována a jednou ročně dojde k výmazu návrhů DPB, které nejsou předmětem elektronického ohlášení podaného na SZIF. Tento krok je nezbytný z důvodu velkého počtu návrhů DPB , které pak komplikují generování podlomení při provádění dalších změn v LPIS ať už přímo z Vaší strany nebo ze strany SZIF. Je nutné zdůraznit, že farmářské návrhy DPB jsou určeny k přípravě ohlašovaných změn, nikoliv k vytváření pracovní vrstvy pomocných zákresů. Pokud je z Vaší strany žádoucí zakreslit „ pomocný“ zákres používejte funkci pracovní zákresy z panelu kreslení (libovolný pracovní zákres – LZ, VEP nebo také Farmářské hranice DPB). Tyto zákresy je pak možné zobrazit pomocí žárovky pracovní vrstvy a lze je kdykoli zkopírovat a v případě potřeby použít jako návrh na úpravu DPB. Tato vrstva nepodléhá zásahům MZe a především nijak negativně neovlivňuje základní evidenci DPB ve smyslu narušení číslování.
Osvobození od daně z nemovitých věcí (KP) - postup
(PDF, 553 KB)
Přehledný postup při uplatnění osvobození od daně z pozemků.
Rozšíření možností exportů z LPIS do navigačních přístrojů traktorů
(PDF, 102 KB)
V LPIS byly v rámci funkcionality exportů přidány další formáty výstupních exportů hranic pozemků tak, aby přenos do navigačních přístrojů traktorů byl jednodušší a nevyžadoval další krok mezizpracování. Jedná se o datové struktury pro navigační systémy TRIMBLE, TOPCON, RAVEN a formáty ISO-XML a KML používané v dalších navigačních systémech. Takto exportovat je možné díly půdních bloků, pracovní zákresy (včetně tzv. VEPů) a zemědělské parcely. Rovněž je možné exportovat jak hranice pozemků, tak i vodící linie. Návod k exportu a popis atributů v DBF souborech je ve formě videa k dispozici buď přímo v LPIS na stránce pro generování exportů nebo v detailu této novinky.
Podmínky nitrátové směrnice účinné od 1. července 2020 nově v LPIS
Dne 1. 7. 2020 nabyly účinnosti nové podmínky tzv. nitrátové směrnice (NS) v České republice, které jsou legislativně ukotveny v nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu (změny přináší novela pod č. 277/2020 Sb.). V LPIS byly dokončeny nápočty, které tyto změny zohledňují, a to jak na úrovni dílů půdních bloků, zemědělských parcel tak i v mapě. Podrobnosti naleznete po prokliku této novinky.
Změna zabezpečení aplikací MZe
(PDF, 668 KB)
Vážení uživatelé, dovolujeme si Vás informovat o připravené úpravě, která vede k posílení informační bezpečnosti a změně zabezpečení aplikací Ministerstva zemědělství (MZe) na úrovni šifrovacích protokolů a bude nasazena 1.11.2020. Jedná se o upozornění pro uživatele systémů a aplikací MZe, kdy při používání starších verzí prohlížečů nebudou aplikace Mze fungovat korektně. Více informací je uvedeno v přiloženém souboru. Děkujeme za pochopení
Oblasti ochrany osob
Vážení uživatelé Do evidence půdy byla aplikována nová vrstva mapová vrstva „Oblasti ochrany osob“, kterou naleznete ve stromečku vrstev v uzlu „Podkladové vrstvy“. Jedná se oblasti využívané širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel. Více informací po prokliku novinky.
Nové podmínky nitrátové směrnice od 1. července 2020
(PDF, 262 KB)
Dne 1. 7. 2020 nabyly účinnosti nové podmínky tzv. nitrátové směrnice v České republice, které jsou legislativně ukotveny v nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu (změny přináší novela pod č. 277/2020 Sb.). Více informací je k dispozici po kliknutní na nadpis novinky.
Příručka – jednotná žádost
(PDF, 10 MB)
Aktualizovaná uživatelská příručka pro přípravu předtisků roku 2020.
Příručka - Oznamovací povinnost aplikace POR pro včely
(PDF, 2 MB)
Příručka obsahuje postup usnadňující provedení odeslání oznámení o plánovaném použití přípravků na ochranu rostlin na emailové adresy dotčených včelařů kontakt u provozoven (včelstev) nacházejících se v dané zóně (zpravidla ve vzdálenosti do 5 km, ale může být volitelně nastavitelné (max. 10 km)), např. v případě vnějších zbytkových ploch obhospodařovaných zemědělcem z jejich emailových klientů.
Generování potvrzení citlivých plodin pro zelenou naftu
Pokud žádáte o zelenou naftu čtvrtletně a dokládáte sazbu podílem citlivých plodin, pak tisk č. 1 zelené nafty z LPIS tiskněte až poté, co podáte jednotnou žádost na rok 2020. O tom, že data jednotné žádosti jsou v systému LPIS k dispozici se přesvědčíte na záložce Dotace na detailu subjektu v LPIS, na které musí být viditelné sumární údaje o deklarovaných výměrách za jednotlivé dotační tituly.