Otázky a odpovědi (FAQ)

6. 1. 2016

Zjistěte odpovědi na nejčastěji kladené otázky v oblasti dotací nestátním neziskovým organizacím.

OBECNÉ DOTAZY

Q Projekt byl vybrán k financování, je nutné dodat nějaké další podklady (např. smlouva) nebo vyúčtujeme náklady na projekt a tyto nám budou poskytnuty?

A V souladu se zveřejněnými podmínkami výběrového řízení nebudou s úspěšnými žadateli uzavírány smlouvy o dlouhodobé spolupráci ani memoranda o dlouhodobé spolupráci ve smyslu Zásad Ministerstva zemědělství pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím. Dotace bude poskytnuta na základě rozhodnutío poskytnutí dotace vydaného MZe.

Q Je na prezenční listiny, vzdělávací materiály a další materiály nějaký povinný logolink, jako třeba u projektů PRV?

A Dotace nestátním neziskovým organizacím jsou poskytovány na základě rozhodnutí o poskytnutí dotace. V rozhodnutí jsou uvedeny i podmínky poskytnutí dotace. Detailní podmínky pro vzhled a úpravu prezenčních listin, vzdělávacích materiálů a podobně stanoveny nejsou.

Q Jakým způsobem bude probíhat kontrola projektů?

A Kontrola poskytnutých dotací probíhá v souladu s příslušnými právními předpisy, zejména zákonem č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů. Po realizaci projektu má příjemce dotace povinnost vyhotovit a předložit podklady
pro finanční vypořádání dotace dle vyhlášky č. 52/2008 Sb. a formulář " Vyúčtování projektu dotovaného Ministerstvem zemědělství", který je přiložen v příloze k rozhodnutí.

Q Může pro rok 2015 nestátní nezisková organizace v rámci programu zájmová a další volnočasová činnost pro děti a mládež žádat o dotaci na opravu sociálních zařízení, šaten, sálu, tělocvičny? Bude opět pro rok 2016 vyhlášen uvedený program?

A Výběrové řízení na dotace nestátním neziskovým organizacím bylo již pro rok 2015 ukončeno. Pro rok 2016 doposud nebyly stanoveny konkrétní pravidla pro poskytování dotací. Obecně však lze konstatovat, že podpora je poskytována na projekty, které spadají do Hlavních oblastí státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím a zároveň spadají do působnosti Ministerstva zemědělství. 

Q Určilo Ministerstvo zemědělství vlastní pravidla, která upřesňují výběrová řízení realizovaná nestátními neziskovými organizacemi?

A Nestátní nezisková organizace je při realizaci projektu povinna řídit se podmínkami stanovenými v rozhodnutí o poskytnutí dotace a Zásadami Ministerstva zemědělství pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím čj. 64902/2014-MZE-13212. Nestátní nezisková organizace musí postupovat dle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, pokud použije prostředky státního rozpočtu k úhradě zakázky, která je veřejnou zakázkou podle § 7 výše uvedeného zákona. Pro případnou kontrolu musí nestátní nezisková organizace doložit postup výběru dodavatele u zakázek zadávaných dle uvedeného zákona i zakázek malého rozsahu. Specifická pravidla pro zadávání veřejných zakázek Ministerstvo zemědělství nestanovilo.

Q Je třeba v době podání žádosti dokládat stavební povolení? Případně do kdy se předkládá?

A Stavební povolení není povinnou přílohou žádosti o dotace. Příjemce dotace je v případě obdržení dotace povinen realizovat investiční akci v souladu s předloženou žádostí, projektem a investičním záměrem.

Q Dokládá se k žádosti projektová dokumentace ke stavbě?

A U žádosti o investiční dotaci žadatel dokládá k žádosti povinně přílohu č. 4 – Investiční záměr a přílohu č. 1 – Minimální struktura projektu.

Q Nejsme si jisti výší dotace, zda nespadneme pod veřejnou podporu. Jak toto máme řešit, abychom věděli, s jakou výší dotace můžeme počítat?

A Oblast veřejné podpory upravuje kapitola VI. Příručky, která uvádí podmínky, za kterých je poskytnutí dotace nestátní neziskové organizaci považováno za veřejnou podporu a stanovuje maximální intenzitu podpory.

Q Může být altán v hodnotě 29 000,- Kč zařazen do materiálu? Taktéž herní prvky v hodnotě do 20 000 Kč.

A Účetní jednotka by měla mít interní směrnici týkající se účtování a evidence majetku a účtovat v souladu s účetními předpisy, tj. podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhlášky č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví.

ROZPOČET PROJEKTU

Q Jakou výši celkových nákladů musí nestátní nezisková organizace vynaložit v případě, že nebyla poskytnuta dotace v požadované výši?

A V případě, že nestátní neziskové organizaci nebyla přiznána požadovaná výše dotace, byla adekvátně snížena i hodnota celkových nákladů projektu uvedená v rozhodnutí o poskytnutí dotace. Hodnotu celkových nákladů projektu stanovenou v rozhodnutí musí nestátní nezisková organizace dodržet.

Q Musí být projekt realizován v celém rozsahu v případě, že nebyla poskytnuta dotace v požadované výši?

A Odstavec č. 10 části „Další ustanovení“ rozhodnutí o poskytnutí dotace stanovuje příjemci povinnost zohlednit strukturu výdajů rozpočtu projektu, který je uveden v příloze č. 2 tohoto rozhodnutí. Příjemce tedy musí realizovat projekt v takovém rozsahu, který bude odpovídat krácení dotace a nejlépe přispěje k naplnění stanoveného cíle dotace.

Q Je nutné upravit rozpočet projektu v případě, že nebyla poskytnuta dotace v požadované výši? 

A Rozpočet projektu není nutné upravovat. Odstavec č. 10 části „Další ustanovení“ rozhodnutí o poskytnutí dotace stanovuje příjemci povinnost zohlednit strukturu výdajů rozpočtu projektu předloženého v rámci výběrového řízení.

Q Znamená zohlednění struktury výdajů nutnost zachovat poměr rozložení nákladů do rozpočtových kapitol (osobní náklady, služby, materiál) nebo rozložení nákladů do rozpočtových položek (např. sadovnické nářadí, včelí úly apod.).

A Při realizaci kráceného projektu je vždy nutné realizovat ty části projektu, které nejlépe přispějí ke splnění stanoveného cíle projektu. Nestátní nezisková organizace je povinna přiměřeně snížit hlavní výdajové skupiny (materiál, opravy a udržování, nájemné, propagace, poradenské služby, služby ostatní, ostatní provozní náklady, osobní náklady). Určení dílčích položek (např. sadovnické nářadí, včelí úly apod.) je v kompetenci neziskové organizace.

Q Je možné v podrobném rozpočtu projektu změnit dohodu o pracovní činnosti na dohodu o provedení práce?  

A Změny v rozhodnutí a projektu mohou být realizovány pouze na základě řádně odůvodněné a Ministerstvem zemědělství schválené žádosti.

ZPŮSOBILÉ A NEZPŮSOBILÉ VÝDAJE

Q Je možné z poskytnuté dotace hradit náklady realizované před vydáním rozhodnutí?

A Dotaci lze použít na úhradu nákladů, které Ministerstvo zemědělství uvedlo v rozhodnutí o poskytnutí dotace a které prokazatelně vznikly od 1. ledna do 31. prosince 2015. Dotaci lze použít i na úhradu výdajů, které byly uskutečněny před datem vydání rozhodnutí a které prokazatelně souvisí s účelem dotace vymezeným v rozhodnutí.

Q Je možné náklady za nájem a energie hradit jako přefakturaci nákladů od hlavního nájemce?

A Rozhodnutí o poskytnutí dotace ukládá nestátní neziskové organizaci vést řádné a oddělené sledování přijatých a použitých dotací v účetnictví, v souladu se zákonem č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Případná faktura za energie musí být správně zaúčtována v návaznosti na prováděcí právní předpisy k zákonu o účetnictví.

Q Je možné, aby lektor fakturoval nestátní neziskové organizaci náklady za kompletní seminář, tj. fakturace za lektorné, občerstvení pro účastníky, nájem výukové místnosti a výukové materiály?

APři realizaci projektu je nestátní nezisková organizace vázána zejména podmínkami stanovenými v rozhodnutí. Musí dodržet strukturu rozpočtu a faktury musí zaúčtovat v souladu s účetními předpisy a postupy. Volba dodavatele je, při respektování povinnosti postupovat v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, na nestátní neziskové organizaci.

Q Hala bude na pozemku, který bude dlouhodobě pronajatý. Není v tom problém?

A Podle ustanovení § 506, odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je součástí pozemku prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení s výjimkou staveb dočasných.
Z hlediska čerpání dotace jsou náklady, které mají charakter technického zhodnocení pronajatého majetku (ve smyslu § 33 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění) a jsou nad rámec nájemného, nezpůsobilé (viz také Příručka pro žadatele, str. 21). Pokud bude investiční záměr zakládat veřejnou podporu, musí být investiční náklady vynaloženy v souladu se specifickými podmínkami uvedenými v předpisech EU v oblasti veřejné podpory.

Q Lze rekonstrukci budovy, výstavbu boxů a další stavební činnosti zahrnout do způsobilých výdajů?

A Způsobilost či nezpůsobilost výdajů je řešena v kapitole V. Příručky pro žadatele o dotaci (str. 19 – 21).

VYÚČTOVÁNÍ DOTACE

Q Jaké doklady musíme předložit při závěrečném vyúčtování dotace za rok 2015?

A Podle rozhodnutí o poskytnutí dotace pro rok 2015 je příjemce dotace povinen do 31. ledna 2016 vyhotovit a předložit MZe podklady pro finanční vypořádání poskytnuté dotace podle vyhlášky č. 367/2015 Sb., o zásadách a lhůtách finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy a Národním fondem (dle přílohy č. 3 vyhlášky o finančním vypořádání). Tato vyhláška nabyla účinnosti dnem 1. 1. 2016 a nahradila vyhlášku č. 52/2008 Sb.

Dále musí být do 31. 1. 2016 předložen formulář vyúčtování projektu, který je nedílnou součástí každého rozhodnutí, v elektronické podobě je ke stažení na portálu eAGRI.
K formuláři vyúčtování projektu musí být doloženy:
• kopie účetních dokladů, vztahujících se k podpořenému projektu (včetně dokladů o úhradě),
• částky dotací, přijatých z jiných dotačních zdrojů státního rozpočtu,
• slovní vyhodnocení realizace projektu.

Q Jak máme vyúčtovat osobní náklady? 

A Osobní náklady jsou často nezanedbatelnou položkou rozpočtu. Jedná se především o tyto položky:
• mzdy a odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr,
• sociální a zdravotní pojištění,
• jiné povinné výdaje, např. zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.

Při vyúčtování způsobilých výdajů dokládá příjemce dotace osobní náklady následujícími dokumenty:
• pracovními smlouvami, případně dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr a relevantními dodatky ve vztahu k projektu, ze kterých bude zřejmá výše hrubé mzdy nebo odměny,
• výplatními listinami, případně mzdovými listy pracovníků, zapojených v realizaci projektu (lze nahradit účetní sestavou dokumentující výpočet a zaúčtování mezd),
• výpisem z účtu příjemce dotace, ve kterém jsou identifikovány převody výplat jednotlivým pracovníkům, dále převody zákonných odvodů a daní.

Q Musíme kopie účetních dokladů při závěrečném vyúčtování dotace předkládat v listinné podobě?

A K formuláři „Vyúčtování projektu dotovaného Ministerstvem zemědělství“ je možné doložit příslušné účetní doklady v elektronické podobě.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.