Celodenní akce pro rodiny s dětmi se uskuteční na vybraných hospodářstvích, které uspěly v soutěži Farma roku každoročně pořádných Asociací soukromého zemědělství (ASZ). Loňský ročník navštívilo celkově přes 20.000 lidí. Ministerstvo cyklus letos podpoří bezmála pěti miliony korun.

"Rodinné farmy jsou dnes schopny nabídnout nejenom základní komoditu jako je obilí a mléko, jsou ale schopné jít do finálních výrobků, nabízet kvalitní mléčné a masné výrobky, ovoce či zeleninu," uvedl ministr Marian Jurečka. Slavnosti mají lidem také ukázat moderní zázemí dnešních farem.

"Pro nás je důležité, aby už děti měly možnost se podívat na zemědělství jako na obor, který je perspektivní," podotkl ministr s tím, že až do konce jeho života bude spotřeba potravin ve světě společně s růstem počtu populace stoupat. Zemědělství a produkce potravin mají proto do budoucna růstový potenciál.

Návštěvníci slavností budou přímo na farmách moci ochutnat tamní potravinářské výrobky. Součástí bude farmářský jarmark, zookoutek, který představí dětem hospodářská zvířata nebo kulinářská show. Pro děti jsou připraveny také kvízy a různé hry jako například simulátor dojení krávy, lukostřelba či hod lasem na panáka.