V Olomouckém kraji zahájí letošní ročník Farmářských slavností Rodinná Farma Zdeňka v Porubě (Hustopeče nad Bečvou). Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR na zdejší farmě veřejnosti přiblíží venkov a pravý selský život. Na programu je kromě prohlídky farmy a života na statku, her a kvízů o farmaření připraven také tradiční farmářský trh, zookoutek, kulinářská show, interaktivní dílny a spoustu dalšího. Na své si přijdou i dospělí návštěvníci, kteří si mohou vyzkoušet své dovednosti na simulátoru dojení krávy, u lukostřelby či vrhem lasa na panáka. O pestrý hudební program v průběhu celého dne se postarají Cimbálová muzika Valašsko a Holóbkova Mozeka.

Ministerstvo zemědělství chce těmito akcemi podpořit zájem mladých rodin o tradice a venkov na místo trávení volného času v obchodních centrech nebo u počítačů. Také je snahou propagovat české zemědělství a rodinám s dětmi ukázat, jak domácí hospodářství vůbec vypadá. Dalším důvodem je představit lidem jinou možnost nákupu čerstvých a kvalitních potravin, kterou je prodej ze dvora. Tento způsob prodeje je návratem k osvědčeným tradicím. Umožňuje totiž pohodlný způsob nákupu čerstvé zeleniny, mléka a mléčných výrobků, drůbeže, králičího masa, živých ryb nebo jiných produktů přímo u vybraných farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu.

Na slavnostech kromě informací o potravinách v informačním stánku návštěvníci obdrží také přehled a kontaktní údaje na farmáře s prodejem ze dvora i brožuru s informacemi o potravinách oceněných značkou Regionální potravina. Novinky představí i zástupci značky kvality potravin Klasa. Farmářské slavnosti pomohou lidem lépe se orientovat v tom, co se v Česku vyrábí a co dobrého farmáři produkují. Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma. Další

Farmářské slavnosti se konají:

  • 12. 7. - kraj Vysočina: Svoboda, Appallosa Ranč Lažínky (okr. Moravské Budějovice)
  • 16. 8. - Liberecký kraj: Sad u ořechového háje, Jezvé (obec Stružnice, okres Česká Lípa)
  • 23. 8. - Středočeský kraj: Poláček, Farma Hole, Hole 11 (Velké Přílepy, okres Praha - západ)
  • 6. 9. - kraj Vysočina: Farma rodiny Němcovy, Netín 78 (Radostín nad Oslavou, okr. Velké Meziříčí)