1. Co to jsou Farmářské slavnosti?
 2. Farmářské slavnosti jsou celodenními akcemi pro rodiny s dětmi na vybraných farmách v ČR. Děti se na nich formou hry seznamují se životem na venkově a tradičním českým zemědělstvím. Rodiny mohou osobně poznat farmáře ve svém okolí, jejich práci i poctivé produkty, které lze u farmářů nakupovat. Vstup je zdarma.

   

 3. Kdo je pořadatelem Farmářských slavností?
 4. Pořadatelem Farmářských slavností je Ministerstvo zemědělství.

   

 5. Jaký je rozdíl mezi Farmářskými slavnostmi a farmářskými trhy?
 6. Zatímco na farmářské trhy lidé vyrážejí nakoupit čerstvé domácí výrobky od farmářů (ovoce, zelenina, mléko, med atd.), Farmářské slavnosti jsou celodenními akcemi na vybraných farmách, ve kterých pořadatel pro rodiny s dětmi připravil kromě farmářského trhu i program přibližující český venkov.

   

 7. Co to je tzv. prodej ze dvora?
 8. Prodej ze dvora je návratem k osvědčeným tradicím. Faremní prodej ze dvora je pohodlný způsob nákupu čerstvé zeleniny, drůbeže, králičího masa, syrového mléka, vajec, živých ryb nebo jiných produktů přímo u vybraných farmářů. Stačí farmáře dopředu kontaktovat o své návštěvě.

   

 9. Proč je nákup ze dvora pro spotřebitele výhodný?
 10. Zákazník vždy dostane čerstvé potraviny se zaručeným původem. Nákup výrobků od lokálních prodejců méně zatěžuje životní prostředí než potraviny dovezené z různých částí světa. Na farmě je možné koupit nejen ovoce a zeleninu, ale i další produkty dostupné jen na farmářských trzích. Nákupem potravin ze dvora zákazníci podporují zemědělce v okolí a český venkov.

   

 11. Jsou s prodejem ze dvora spojená nějaká zdravotní rizika?
 12. Pro přímý prodej nezpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti platí stejné hygienické předpisy jako pro kterýkoli jiný způsob uvádění potravin do oběhu.

   

 13. Podle jakého klíče jsou farmy pro uspořádání Farmářských slavností vybírány?
 14. Farmářské slavnosti se odehrávají na vybraných vhodných farmách, které splňují požadavky na organizaci akce.

   

 15. Kdo je to Zvídavý Tonda?
 16. Zvídavý Tonda je kreslená postavička malého chlapce, který společně s hospodářskými zvířaty doprovází děti na jednotlivých farmách. Zvídavý Tonda pomáhá dětem překonávat strach či ostych ze zvířat, mohou jej potkat na každé farmě, kde budou Farmářské slavnosti probíhat.