Za poslední rok se toho v muzeu hodně změnilo. V Praze otevřeli další nové expozice, jako jsou interaktivní Rybářství, Laboratoř ticha a od června recykLES – Příběhy lesních světů.

Expozice Rybářství je první z celkem třinácti nových expozic, které muzeum připravuje a plánuje otevřít do roku 2020. Vypráví o rybolovu jako nejstarším způsobu obživy, o rybářství i rybníkářství v našich zemích, a samozřejmě o rybách, které si přímo v expozici spokojeně plavou ve velkých akváriích.

Laboratoř ticha je exponát, který byl do muzea převezen přímo z Milána, kde uchvacoval návštěvníky českého pavilonu EXPO 2015. Jde o unikátní spojení přírody a techniky, živý les je zasazen do obrovského květináče a jeho potřebám slouží a také je řídí moderní technologie. Mezi tím vším stojí návštěvník, který svým chováním ovlivňuje to, co sám vidí. Je na něm, zda bude narušitelem nebo součástí přírody.

Zážitková výstava recykLES je nejnovějším přírůstkem muzea, v červnu ji umělecký spolek "mamapapa" otevřel jako pokračování úspěšné série expozice s lesní tématikou. Návštěvníci prožijí cestu lesními světy a v lesním orloji uslyší zvuky lesních semínek padajících z úrodné koruny bájného stromu. Se svými průvodci – vypravěči se vydají na hravou pouť do míst, kde tajemné síly vydávají své vlastní pokyny energii celého lesního světa, uchované v obalech plodů a semen lesních dřevin, v rytmu věčného koloběhu.  Mezi nejmenšími návštěvníky muzea zůstává nejoblíbenější venkovní Selský dvorek s živými kozami, králíky, slepicemi a dalšími zvířaty.

Své unikáty mají i mimopražské pobočky muzea. Na Kačině je k vidění nádherná Chotkovská knihovna, která je s více než čtyřiceti tisíci svazky knih a starých map sama o sobě kulturní památkou. Zámek Ohrada je zřejmě jedním z nejstarších mysliveckých muzeí v Evropě, prohlédnete si tu historické zbraně i vybavení interiéru zdobené mysliveckými trofejemi. V Čáslavi mají unikátní sbírku historických traktorů a oradel, ve Valticích zase obrovské vinařské a ovocnářské lisy.

 

Kontakt

NZM Praha
Kostelní 44
170 00 Praha 7
Tel.: 220 308 200
E-mail: nzmpraha@nzmcz
WWW: www.nzm.cz

 

Fotogalerie