Zajímá Vás, kde se princ Charles zastavil při své návštěvě České republiky? Tak právě toto místo si mohou prohlédnout všichni, kteří se vydají na první letošní Farmářskou slavnost, pořádanou Ministerstvem zemědělství. Moštárna Hostětín vyrábí už několik let v srdci Bílých Karpat biomošt.

Moštárna v Hostětíně vznikla díky spolupráci s lucemburskou nadací Hëllef fir d´Natur v roce 2000. Navázala na projekt mapování a záchrany krajových odrůd ovoce v Bílých Karpatech, do kterého se na počátku 90. let zapojili jednotlivci i nevládní organizace sdružené pod hlavičkou Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat. Sdružení podporuje zdejší ovocnářství s cílem zachovat jedinečný genofond krajových odrůd ovocných dřevin.

Během téměř patnácti let Hostětínský mošt nadchnul zákazníky po celé republice i v zahraničí. V současné době ho lze koupit nejen v prodejnách se zdravou výživou, ale i v supermarketech.

O kvalitě hostětínských výrobků svědčí i několik ocenění. Již v prvním ročníku soutěže dokázal jablečný mošt natolik přesvědčit, že získal prestižní cenu Česká biopotravina roku 2002. Je také nositelem značky Regionální potravina.

A čemu vděčí zdejší ovoce za svou kvalitu?

Díky kombinaci specifických geologických poměrů, klimatické poloze a šetrnému přístupu k pěstování a ošetřování sadů se daří zdejším zemědělcům vypěstovat ovoce v nejvyšší jakosti bez nutnosti použití chemického ošetření. Do moštů se tak dostává ovoce v biokvalitě stejně tak, jako když si sklidíte ovoce na vlastní zahrádce. Naše ani nefiltrujeme, nepřibarvujeme, nepřislazujeme a neředíme,“ říká Radim Machů, jednatel hostětínské moštárny.

Mošty z Hostětína jsou vyrobeny ze směsi bělokarpatských jablečných odrůd. Moštárna se dále zaměřuje na výrobu sirupů , které jsou vyráběny nejen z jablek, ale také z dalších druhů ovoce či bylin, jako jsou máta, zázvor, rakytník nebo červená řepa.

 

Právě jablečný mošt s rakytníkem se může pochlubit titulem Regionální potravina

„Rakytník je známý vysokým obsahem vitamínu C a pozitivním vlivem na detoxikaci organismu.Jeho svěží, kyselá chuť se výborně doplňuje s chutí našeho jablečného moštu ze směsi místních odrůd bělokarpatských sadů. Navíc ho na trh dodáváme v biokvalitě", dodává Radim Machů.   

Pro ostřejší jazýčky je v nabídce i kalvádos neboli jablkovice. 

Kontakt

Moštárna Hostětín s.r.o.
Hostětín 4
687 71 Hostětín
Tel.: 572 641 040
E-mail: mostarna@mostarnabio
WWW: www.mostarna.bio

Program Farmářských slavností 27. 6. 2015

10:00 Slavnostní zahájení akce a představení Moštárny Hostětín
10:30 Letem světem s malým ptačím kabaretem – zábavný pořad (nejen) pro děti
11:30 Country kapela LOFOŠI
12:00 Zdravě a hravě – zábavný pořad (nejen) pro děti
13:30 Country kapela LOFOŠI
14:00 ZeZe života hmyzu – zábavný pořad (nejen) pro děti
15:00 Country kapela LOFOŠI
15:30 Dobré jídlo – jak jíst chutně a zdravě

Doprovodný program a aktivity:

  • Prohlídka přírodní zahrady Ekocentra Veronica Hostětín
  • Ukázka výroby moštů
  • Farmářský trh s možností nákupu kvalitních domácích produktů z místních farem
  • Kuchařská show
  • Ochutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA
  • Hravý program – hry, soutěže, kvízy, dětské pekařství, hod lasem, slalom s trakařem, skákání v pytli, sázení bylinek, simulátor dojení krávy a jízdy na býkovi a mnoho dalšího
  • Malování na obličej
  • Hrací koutek pro děti
  • Možnost výletů – vyhlídková stezka „Naokolo Hostětína“ (6 km), naučná ekostezka Po zelené Hostětínem (1,5 km)

Podpořte místní ochránce přírody a přijeďte na kole nebo vlakem.

Změna programu vyhrazena.

VSTUP ZDARMA.

Pejskům vstup povolen s košíkem a na vodítku.

Fotogalerie