Socialistická kolektivizace se nevyhnula ani Milínovu. Přes veškerý nesouhlas předal František Moulis v roce 1951 zvířata a polnosti družstvu, ve kterém pracoval do konce života. V roce 1976 na statek přišel Františkův synovec Jaroslav Moulis se ženou Boženkou. Po roce 1989 obnovuje soukromé hospodaření, z družstva si zpět bere pozemky a krávy na produkci mléka. K zásadním změnám na farmě přistupuje až v roce 2001, kdy končí s chovem dojných krav a naopak se zaměřuje na pastevní způsob chovu krav na maso. Na podzim roku 2001 Jaroslav náhle podléhá infarktu a v jeho práci pokračuje nejmladší syn Pavel Moulis.

Pavel již v roce 2002 ruší časově náročné hospodaření na orné půdě, kterou převádí na trvalé travní porosty. Pokračuje v otcově cestě chovu krav bez tržní produkce mléka a postupně rozšiřuje pozemky až na současných 100 hektarů. V roce 2004 se farma stává certifikovanou ekologickou.

Dnešní farma

Na farmě dnes Moulisovi provozují penzion, pořádají naučně zážitkové aktivity a kulturní akce, založili jezdecký klub, či organizují kurzy vaření.

Specialitou farmy je chov krav masného plemene Simentál v bio kvalitě. Toto plemeno je původem ze Švýcarska, z oblasti Simmentalu. Původní barva simentálského skotu byla červená a bílá, postupem času přibývalo bílých odznaků a barva se stávala světlejší. První jalovice tohoto plemene k nám byly dovezeny z Kanady v roce 1993. Dále na farmě chovají také plemeno Dexter, koně, ovce a kozy.

Farma produkuje vyzrálé, vakuově balené bio hovězí maso z mladých chovů, v nabídce je ale i telecí, kůzlečí a jehněčí. Jíst maso od Moulisů je díky jeho přirozené chuti skutečným gurmánským zážitkem.

Zdejší jezdecký klub nabízí dětem i dospělým vyjížďky na koních do krásné přírody. Pod vedením zkušených trenérek je možná jízda i pro úplné začátečníky. Mezi chovanými koňmi můžeme spatřit například plemeno Českého teplokrevníka. Koně různých velikostí jsou vhodní pro všechny věkové kategorie jezdců a využívají se podle jejich pokročilosti – hříbata pro začátečníky, odstávčata pro mírně pokročilé, remonty pro pokročilé.

Program Farmářských slavností 15. 8. 2015

10.00  Slavnostní zahájení a představení farmy

10.30  Lidová muzika Sluníčko a taneční soubor Rokytička

11.00  Hravě zdravě s Jupí holkama – program pro děti

11.40  PF Band

12.10  Pavel Lutner – Hry a písničky (nejen) pro děti

13.00  PF Band

13.30  Dobré jídlo – Jak jíst dobře a zdravě?

14.00  PF Band

14.30  Hravě zdravě s Jupí holkama – program pro děti

15.10  PF Band

15.30  Žehnání zvonu – Mons. František Radkovský

Doprovodný program a aktivity

 • Prohlídka Farmy Moulisových
 • Výstava zemědělské techniky
 • Ukázky westernového ježdění, Pony games
 • Hravý program – hry, soutěže, kvízy, dětské pekařství, hod lasem, slalom s trakařem, skákání v pytli, sázení bylinek, simulátory dojení krávy a jízdy na býkovi, malování na obličej, senné hřiště a další
 • Projížďky na ponících
 • Pečení chleba ve faremní peci
 • Farmářská restaurace a cukrárna
 • Farmářský trh s možností nákupu kvalitních domácích produktů z místních farem
 • Ochutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA
 • Kuchařská show
 • Komentované okružní vycházky na Mariinu skálu (2,8 km) v 11.00 a 14.00 hod.

Změna programu vyhrazena.

VSTUP ZDARMA.

Pejskům vstup povolen s košíkem a na vodítku.

Kontakt

Farma Moulisových
Milínov 23
332 04 Nezvěstice
okr. Plzeň - jih Tel.: 724 506 930
E-mail: moulis@farmamoulisovychcz
WWW: www.farmamoulisovych.cz

Fotogalerie