Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Nový druh pilatky může na azalkách způsobit holožíry

Tisková zpráva — Rostlinolékařská správa varuje všechny pěstitele azalek (Rhododendron spp.) před výskytem invazního hmyzího škůdce pilatky Nematus lipovskyi. Česká republika je zřejmě první zemí v Evropě, kde byl tento blanokřídlý hmyz, způsobující holožíry na azalkách, potvrzen.

Pilatky jsou hmyzem příbuzným vosám, a proto jsou někdy také nazývány bylinné vosy. Dospělci pilatek se živí převážně sladkými šťávami, ovšem jejich larvy, housenice, způsobují na rostlinách žíry, které mohou přecházet až v holožíry. Pilatka Nematus lipovskyi je původem ze Severní Ameriky. Její zeleně zbarvené larvy ožírají mladé rozvinuté listy a také květy, přičemž později dochází často k holožíru a z listů zůstává obvykle jen střední žebro. Housenice pilatky preferují azalku měkkou (Rhododendron molle, syn. Azalea mollis), ale lze je nalézt také na jiných druzích pěnišníků (azalek), a to v poměrně krátkém časovém intervalu přibližně po dobu dvou týdnů. Poté larvy v klidovém stádiu přečkají v zemi do příštího jara, kdy z kukel v průběhu dubna vylétají dospělci.

Podle všeho se jedná o vůbec první zaznamenaný výskyt tohoto škůdce v Evropě. Z tohoto důvodu bylo přikročeno k provedení mimořádného detekčního průzkumu, abychom zjistili rozšíření této pilatky na území České republiky,“ vysvětluje ředitel SRS Zdeněk Mach a dodává: „Jedná se o invazního škůdce, který způsobuje silné žíry na azalkách, které jsou v České republice často vysazovány v parkových a městských výsadbách a samozřejmě také na zahrádkách.“

V případě výskytu housenic je ochrana možná postřikem povolenými insekticidy, jejichž soupis lze nalézt v příloze. Další metodou ochrany je mechanický sběr housenic a jejich následné zničení. Dotazy, hlášení nebo podezření z výskytu lze zasílat na e-mailové adresy karantena@srs.cz a petr.kapitola@srs.cz.

Zbyněk Škodáček
tiskový mluvčí SRS

Kontakt s médii:
725 358 724
e-mail: zbynek.skodacek@srs.cz
www.srs.cz

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.