Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Rostlinolékaři členských států Evropské unie proti háďátku borovicovému

Tisková zpráva — Jak se bránit proti obávanému škůdci borovic – háďátku borovicovému? Převážně tímto tématem se zabývalo jednání pracovní skupiny Rady EU pro ředitele rostlinolékařských služeb členských států EU ve dnech 3. a 4. prosince 2009.

Háďátko borovicové je mikroskopický živočišný škůdce hadovitého tvaru, který způsobuje kalamitní usychání a hynutí jehličnatých dřevin, zejména borovic, v Severní Americe a v Asii. Spolehlivá ochrana neexistuje a napadené stromy je nutno porazit a spálit, aby se škůdce dále nešířil. Přestože se samotné háďátko aktivně není schopno šířit, je velmi účinně rozvlékáno dřevokaznými brouky. Mnohem záludnější je však jeho prokázané šíření dřevem, kůrou a zejména dřevěnými obaly jako jsou palety, bedny, sudy apod., v nichž vydrží velmi dlouhou dobu životaschopné. Více o háďátku borovicovém zde.

Zásilkami zboží v dřevěných obalech se háďátko borovicové rozšířilo koncem devadesátých let minulého století z Asie do Portugalska. Přes masivní úsilí portugalských rostlinolékařů pod koordinací odborníků ze všech členských států Evropské unie a Evropské komise se dodnes nejenže nepodařilo škůdce vymýtit, ale v posledních letech došlo k jeho průniku na většinu území Portugalska. Přes přísná omezení pohybu rostlin a rostlinných komodit rizikových pro přenos háďátka mezi Portugalskem a zbytkem Unie je riziko jeho zavlečení do jiných členských států velmi vysoké. Kromě Portugalska a jediného izolovaného výskytu v sousedním Španělsku se totiž dosud háďátko jinde v Unii nevyskytlo.

Ředitelé rostlinolékařských služeb členských států proto přijali usnesení, které vyzývá Evropskou komisi, aby zajistila harmonizovaná účinná opatření vedoucí ke snížení rizika šíření háďátkem zamořených rostlin, dřeva, kůry i dřevěných obalů ze zamořených oblastí. Usnesení zejména požaduje zavést na vnitřním trhu Evropské unie povinné používání dřevěných obalů vyrobených pouze ze dřeva uměle vysušeného tak, aby byla případně přítomná stadia háďátka borovicového zahubena. Takové opatření již platí několik let pro zboží vyvážené na paletách mimo Unii do zahraničí a osvědčilo se.

Rozsah a termín zavedení povinného používání ošetřených palet k obchodu se zbožím v rámci Evropských společenství bude možné stanovit až po vyhodnocení dopadů, které toto přelomové rozhodnutí rostlinolékařů přinese pro všechny zainteresované subjekty, jako jsou dopravci, obchodníci a také výrobci obalů. Komise byla k neodkladnému provedení takové analýzy rostlinolékaři vyzvána.

Rozšíření háďátka borovicového na území dalších členských států by přineslo výrazné omezení nebo ztížení vývozu dřeva a dřevěných výrobků z těchto států. Možná významnější škody by však vznikly v důsledku narušení lesních ekosystémů s následnými negativními dopady na životní prostředí.

zpracoval: Ing. Michal Hnízdil
vedoucí sekce ochrany proti škodlivým organismům

Ing. Dita Vrbová
tisková mluvčí SRS

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.