Slovo ministra - zdravá krajina

7. 11. 2023

Zemědělec, 6. listopadu 2023

Návštěva cukrovaru v Českém Meziříčí odstartovala můj první pracovní den uplynulého týdne. Splnil jsem tak svůj slib návštěvy cukrovaru v plné řepné kampani. V ten den jsem měl možnost seznámit se i s dalšími potravinářskými podniky, mlékárnou v Opočně a minipivovarem Baron. Pozoruhodná byla i návštěva společnosti Smart Wood Czech vyrábějící dřívka do nanuků v počtu 150 milionů denně. Výjezd do Královéhradeckého kraje jsem zakončil diskusí se zemědělci tohoto regionu. Mám tato setkání rád, protože slyším o problémech zemědělců přímo od nich, nikoli zprostředkovaně. Mohu na ně hned reagovat, můžeme je spolu diskutovat, společně hledat řešení. Samozřejmě mnoho otázek není možné vyřešit na místě, ale díky těmto debatám získávám zpětnou vazbu, tolik potřebnou pro dobrou komunikaci, spolupráci, a zejména pro hledání řešení a rozhodování. Při setkáních se zemědělci velmi často hovoříme o tom, jak se na jejich práci podepisuje změna klimatu a s tím spojená potřeba chránit naši půdu, naši krajinu. Jedním z opatření, která na tuto změnu reagují, je zadržení vody v krajině. S tím, ale i s ochranou půdy proti vodní a větrné erozi v krajině, úzce souvisí účinné pozemkové úpravy. Jen zmíním, že od roku 1991 šlo na jejich projekty a na realizace krajinotvorných opatření 34,5 miliardy korun. Díky vyhlašování výsledků soutěže Žít krajinou jsem měl minulý týden možnost hovořit s autory projektů společných zařízení realizovaných právě v rámci pozemkových úprav. Jsem rád, že Státní pozemkový úřad spolu s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy a Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova tuto soutěž pořádá. Myslím si totiž, že veřejnosti nepříliš dostatečně ukazujeme, jakým způsobem k ochraně krajiny přistupujeme. Je to samozřejmě o komunikaci a dostatku peněz, ale krajinné prvky, ať už jsou to solitérní stromy, remízky nebo mokřady, to je něco, čím vracíme naši krajinu do přirozeného stavu. To považuji za jeden ze svých úkolů na další dva roky. Způsoby hospodaření totiž působí také na kvalitu našeho života a jak už jsem uvedl, na naše životní prostředí. Takže i když se zemědělstvím profesně zabývá relativně malý počet lidí, jejich práce ovlivňuje celou populaci. A naší prioritou je rozumné a odpovědné hospodaření, ještě větší podpora ekologickému a preciznímu zemědělství. Je nutné vytvořit zemědělcům co nejpříznivější podmínky pro práci, aniž bychom ale u půdy, lesů i rybníků zapomínali na jejich hospodářskou funkci. Proto je nezbytné v zemědělství využívat moderní technologie, které dokážou efektivně zacházet s půdou, zvířaty i rostlinami a zároveň být šetrné k životnímu prostředí. Tak jsme o tom diskutovali v uplynulém týdnu také u příležitosti ocenění nejlepšího zemědělského hospodáře, který již více než dvacet let pořádá tento týdeník. A také o tom, že si v těchto nelehkých časech zemědělci více než jindy zaslouží poděkovat a ocenit za vše, co pro nás dělají, za jejich nekončící a poctivou práci.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.