Rozhovor s ministrem Markem Výborným k jednání ministrů zemědělství států V4

27. 9. 2023

Český rozhlas, Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře, 26. září 2023
 

Státy V4, tedy Československo, Polsko a Maďarsko, chtějí vyzvat Evropskou komisi, aby zavedla vratnou kauci na export ukrajinského obilí. Kauce má přimět obchodníky, aby nenechávali ukrajinskou zemědělskou produkci na evropském trhu. Obchodníci by ji dostali zpět, jakmile ukrajinské komodity opustí Evropu přes pobaltské nebo pomoc polské přístavy. Dohodli se na tom dnes ministři zemědělství V4 a právě ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL je teď ve vysílání Dobrý den.

Marek VÝBORNÝ Dobrý večer.

moderátorka Polsko, Slovensko a Maďarsko na rozdíl od zbytku EU prodloužilo embargo na dovoz obilí. Maďarsko ho ještě rozšířilo o další komodity. Česko to neudělalo. Proč se teď připojujeme k výzvě na zavedení kauce na ukrajinské obilí?

Marek VÝBORNÝ My preferujeme společný jednotný postup. Říkali jsme to od začátku, myslíme si, že individuální zákazy vlastně nic neřeší. Vidíme to i v souvislosti s tím, že dnes si Polsko stěžuje na zaplavení svého trhu ukrajinských obilí. Na to já mám otázku, jak je to možné, i když od 15. května tam platí moratorium na dovoz ukrajinského obilí. Takže vidíme, že ty zákazy individuální opravdu mnoho neřeší. Proto je vždy lepší hledat společný jednotný postup. My jsme se o to dnes pokusili. ČR tady dnes hrála jakousi roli prostředníka, mediátora, jestli lze nalézt společné řešení. My jsme na to jednání pozvali i našeho ukrajinského kolegu ministra zemědělství Nikolaje Solského, s kterým jsme vedli velmi otevřený a přátelský rozhovor a jedním z těch výsledků je skutečně to, že vyzveme nebo vyzýváme Evropskou komisi, abychom hledali opatření, jak zefektivnit ty koridory solidarity. Ten cíl je totiž společný pro všechny, pro státy V4, celou EU, Ukrajinu. Dostat ukrajinské obilí tam, kde standardně má být, to znamená v severní Africe, na Blízkém východě. V těch zemích, kde jinak také bude ohrozit například hladomor nebo problémy, prostě s nedostatkem pšenice. A my potřebujeme motivovat ty obchodníci, aby skutečně to obilí bylo dopravováno až do těch přístavů.

moderátorka A jak si vysvětlujete, promiňte, jaksi vysvětlete, že Evropská komise ale tvrdí, že už ty koridory efektivně fungují, že fungují exporty ukrajinských plodin do třetích zemí mimo EU a dokonce se zvyšují? Tak kde je ten rozpor?

Marek VÝBORNÝ  My potřebujeme měsíčně, abychom věděli, na jakých číslech jsme. Na Ukrajině mají úrodu zhruba 79 milionů tun z toho 60 milionů tun potřebují vyvést, to je pět milionu korun měsíčně a to zatím není to, co by…

moderátorka Ano, zatím jsou to asi 4 miliony měsíčně za poslední měsíc.

Marek VÝBORNÝ  …takto skutečně zvládali. A my hlavně potřebujeme to, aby to obilí opustilo tu Evropu, to znamená by se opravdu dostalo až do těch přístavů na Baltském moři, případně tam nějaké dvě třetiny jdou spodem přes Rumunsko a Dunaj dále na jih. No a jeden z těch nástrojů namířených nikoliv vůči Ukrajině, ale směřovaných na motivaci těch obchodníků, kteří ve finále to obilí vezou. Tak je právě to, aby nikde to obilí nezůstalo po cestě, když to řeknu úplně laicky. A systém řekněme vratných kaucí, o kterém jsme dnes diskutovali, může být jednou z těch cest. Bude teď na Evropské komisi, aby posoudila, zda toto opatření je možné, realizovatelné. A my chceme, aby to řešení bylo jednotné, evropské, ….

moderátorka Jak se na toto řešení tvářil právě ukrajinský ministr zemědělství Nikola Solský, se kterým jste se spojili?

Marek VÝBORNÝ Pan ministr u této debaty byl. Tento postup nějak nerozporoval, protože on skutečně je směřován k těm obchodníkům. My jsme zároveň také konstatovali naši plnou podporu a solidaritu s Ukrajinou. My opravdu chceme pomoci Ukrajině, aby dokázala své obilí vyvést, protože samozřejmě i pro Ukrajinu, ukrajinskou vládu je to klíčový příjem. Proto byla schopna úspěšně vést konflikt, který nebyl vyprovokován Ukrajinou, ale Ruskem. Mimochodem, a tam je ta příčina. To je potřeba také zopakovat. Příčinou je to, že si Vladimir Putin vzal jako rukojmí Ukrajinu, celou EU a vlastně i svět tím, že zrušil ty obranné koridory, které existovaly do května tohoto roku přes Černé moře.

moderátorka No nicméně existuje stížnost Ukrajiny právě kvůli embargu, kterou podala u Světové obchodní organizace. U Slovenska tedy řekla, že na ní nebude trvat. Jak to teď vypadá u Polska a Maďarska? Máte nějaké nové informace?

Marek VÝBORNÝ My jsme toto téma také otevřeli při jednání s panem ministrem Solským a ze strany kolegů samozřejmě zazněla jasná prosba, žádost, aby Ukrajina toto opatření stáhla. Já jako český ministr zemědělství jsem také požádal ukrajinskou stranu v zájmu skutečně dobrého jednání se všemi, aby Ukrajina zvážila tyto jednostranné kroky, protože určitě to nepomáhá dohodě, ke které v tuto chvíli chceme směřovat všichni včetně Ukrajiny.

moderátorka A jaká byla reakce?

Marek VÝBORNÝ Pan ministr poctivě říkal, že toto rozhodnutí samozřejmě není na něm jako na ukrajinském ministrovi zemědělství, že to je věc jednání vlády a také pana prezidenta Zelenského, ale od nás vyslyšel skutečně apel na to, abychom zbytečně nezatěžovali naši komunikaci. Já jsem rád, že dneska k ní takto napřímo došlo. S těmito různými ad hoc individuálními opatřeními, jako je například žaloba směrem ke Světové obchodní organizaci.

moderátorka Ministerstvo zemědělství deklarovalo, že Česko s ukrajinským obilím nemá problémy. Že se dováží opravdu asi 0,1 % v porovnání s naší produkcí. Tak je pro Česko vůbec nijak výhodné omezovat dovoz obilí, když vláda na jednu stranu mluví o tom, že je potřeba něco dělat s drahými potravinami, mouka a pečivo stále stojí výrazně více než před invazí. A na druhou stranu pak nějakým způsobem omezuje dovoz obilí, které by možná mohl tlačit ceny dolů?

Marek VÝBORNÝ Tak jednak skutečně drobná část té ukrajinské produkce je i na našem trhu. My pečlivě kontrolujeme kvalitu a bezpečnost, to určitě děláme. Ale je potřeba také říci, že ČR je plně soběstačná, pokud jde o produkci obilí. My produkujeme nějakých 8 milionů tun ročně necelých, spotřeba je 5 milionů tun, takže my sami potřebujeme také část té produkce umět vyvést mimo ČR. A je to samozřejmě potom velký tlak na české producenty, a i to je jeden z důvodů, proč je i naším zájmem, aby se ukrajinská produkce dostala dál, aby do těch zemí třetího světa a nezůstávala v Evropě, protože my bychom pak samozřejmě logicky přišli o ty trhy, kam i my jako ČR tu produkci vyvážíme. Pokud jde o ty ceny, tak zaplať pánbůh. Ceny potravin poslední čtyři měsíce kontinuálně klesající. Jsou to ceny potravin, které táhnou dolů inflaci a věřím, že tady ten proces bude dál pokračovat.

moderátorka To, co jste řekl, platí i pro pečivo a mouku?

Marek VÝBORNÝ Ano, to platí. Pečivo v zásadě stagnuje, tam samozřejmě…

moderátorka Každý, kdo ho nakupuje, to uvidí.

Marek VÝBORNÝ  Na ceny pečiva má samozřejmě výraznější vliv, mají výraznější vliv ceny energií, plynu a elektřiny, takže tam nelze očekávat nějaký dramatický pokles cen. Ale pokud se podíváme na ty další komodity, jako je jako je například mléko nebo jako je máslo, tak nenaplnily se ty černé scénáře, které hovořily o tom, že dnes bude stát máslo 100 korun. Naopak cena másla za poslední čtyři měsíce klesla o 38 %.

moderátorka Nicméně ještě když mluvíte o tom, že na pečivo mají vliv ceny elektřiny a plynu, tak ty také klesly výrazně.

Marek VÝBORNÝ Ano, ty také klesly. Myslím, že i ceny pečiva mírně klesají. Je potřeba také vidět ještě jednu věc, že ta opatření, která nebo respektive snižování například cen energií se neprojeví z měsíce na měsíc. My musíme vidět, že tady jsou nějaké smluvní ceny, které ti výrobci, v tomto případě pekaři, uzavírali v roce 2022. Čili ono to není tak úplně jednoduché. Těch okamžiků, kdy dnes skutečně máme cen energií de facto na té úrovni před válkou, tak ale musíme počítat i tím, že ty smlouvy na ty dodávky v roce 23, tedy letos v tomto čase byly uzavírány v roce 22 a ty se logicky potom promítají do těch konečných cen. Ale mám pocit, že v celém sektoru potravin, včetně toho pekárenského ten tlak na ty ceny skutečně je, a že ta věc není jen o těch producentů, těch pekařů, není jen u těch zemědělců, ale myslím, že své plody nese také tlak na ty obchodníky, na řetězce, na které se teď velmi intenzivně soustředíme. Na konec dnešní zpráva antimonopolního úřadu o tom také svědčí.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.