Ministr zemědělství Marek Výborný v Otázkách Václava Moravce

29. 1. 2024

ČT24, 28. ledna 2024

Měsíc snížené daně z přidané hodnoty na potraviny. Co zlevnilo a co naopak zdražilo? Diskuze ministra zemědělství Marka Výborného, prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové, prezidenta Agrární komory Jana Doležala a prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy. Vítejte a hezkou neděli vám všem divákům jedničky i zpravodajské čtyřiadvacítky. Vstupujete do jedinečného prostoru pro diskuzi. Protesty zemědělců se šíří Evropou. Francouzští farmáři blokovali 2 týdny důležité silniční tahy. Vadí jim finanční zátěž a přísné ekologické normy. Chtějí kupříkladu pokračování daňových úlev na naftu. Proti škrtání naftových dotací se protestuje i v Německu. Nespokojení farmáři v půlce ledna vyrazili do ulic, mimo jiné i Berlín zaplavily traktory. Tento týden zablokovaly traktory provoz také na více než 250 místech po celém Polsku. Protestující nesouhlasí se zemědělskou politikou Evropské unie a obávají se mimo jiné dovozů z Ukrajiny. Český ministr zemědělství Marek Výborný požádal v sobotu svého francouzského kolegu o ochranu českých autodopravců v souvislosti s prvně zmíněnými protesty. Po sociálních sítích kolují záběry incidentu řidiče jednoho postiženého českého kamionu, který převážel rajčata z Maroka. A k evropským farmářům se tento týden připojili i zemědělci na Frýdecko-Místecku, Karvinsku a na Ostravsku. Chtěli upozornit na neutěšený stav tuzemského zemědělství. Prvními hosty dnešních Otázek jsou ministr zemědělství, poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Hezké nedělní poledne Vítejte v Otázkách.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Pěkné nedělní poledne i vám i divákům.

Moderátor Václav Moravec:

Mé pozvání přijala i prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Vítejte po čase v Otázkách. Hezké nedělní poledne.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Dobré poledne vám i divákům.

Moderátor Václav Moravec:

A aby naše sestava, tak jako jsme ji nabídli v posledním čtvrtletí loňského roku, byla kompletní, vítám prezidenta Agrární komory České republiky Jana Doležala. Vítejte. Hezký dobrý den.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Dobré poledne a dobrou chuť, pokud právě obědváte.

Moderátor Václav Moravec:

A za čtvrtým hostem míříme do Říma, kde je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, viceprezident Hospodářské komory a také poradce ministra průmyslu a obchodu Tomáš Prouza. I vám přeji hezký dobrý den. Vítejte.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Hezkou neděli a děkuju za pozvání.

Moderátor Václav Moravec:

Pane ministře, začnu u vás. Když jste v sobotu kvůli protestu francouzských farmářů, respektive napadení toho českého kamionu převážejícího rajčata z Maroka protestoval, nebo se ohradil u svého francouzského kolegy, jak rozšířeným jevem je napadání právě českých řidičů kamionů?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Není to jenom o českých řidičích. Já jsem měl informace, které jsem měl potvrzené i od našeho zastoupení u Evropské komise. A vlastně to potvrdil i samotný můj francouzský kolega, ministr zemědělství, že skutečně v uplynulých dnech při těch protestech ve Francii došlo opakovaně k napadení řidičů kamionů, kteří převážejí zemědělské komodity. Možná je tady dobré připomenout, že to není jenom otázka toho, že se dovážejí například rajčata v tomto zimním období do České republiky, ale i z České republiky se naopak vyvážejí i zemědělské komodity právě do Francie, do Španělska, do dalších států. Čili ono to je obousměrné. Ale pro mě není důležité, jestli to byl 1 kamion nebo 10. Ale to, že…

Moderátor Václav Moravec:

Kdybych ale namítl, že to může být důležité, protože na celou tu věc upozornil váš stranický kolega, europoslanec Tomáš Zdechovský a psal v množném čísle a nakonec se ukázalo, že jde s největší pravděpodobností pouze o 1 českého řidiče kamionu.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Vím, že večer probíhala ještě komunikace i se sdružením dopravců ČESMAD. Pravděpodobně těch incidentů na francouzské půdě bylo více. Ale pro mě je důležité to, jak mně včera zareagoval můj francouzský kolega, já si toho to velmi vážím, protože on skutečně potvrdil, že k těm incidentům došlo a že to pro ně je něco, co je zcela nepřípustné a že požádal francouzského ministra vnitra, aby francouzská policie, bezpečnostní služby konaly tak, aby k těmto incidentům vůči zahraničním přepravcům skutečně nedocházelo. My máme potvrzené podobné incidenty vůči belgickým dovozcům, polským dovozcům. To prostě, myslím, nepatří, jakkoliv já vůbec nezpochybňuji právo francouzských farmářů protestovat. Jenom chci zdůraznit, že česká vláda nikdy neuvažovala o tom, že bychom redukovali nebo zrušili zelenou naftu pro naše zemědělce. To opravdu v úmyslu nemáme. Považujeme to za jeden z pilířů té podpory, která v České republice do toho agrárního sektoru směřuje.

Moderátor Václav Moravec:

Jinými slovy očekáváte, že už žádný takový incident, kdy by francouzští protestující zemědělci napadali tuzemské dopravce převážející potraviny, že už k nim nedojde?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Ne. Tak asi známe mentalitu Francouzů. Oni jsou geneticky velmi často zaměření právě na tyto protesty a ty protesty často potom se radikalizují. Čili to já neumím tady říct, k tomu už nedojde. Pro mě byla důležitá opravdu v řádu desítek minut reakce mého francouzského kolegy, ministra zemědělství, který mě ubezpečil, že kontaktoval ministra vnitra a požádal ho, aby byly tyto incidenty prošetřeny a aby pokud je to možné, k nim dále nedocházelo. A říkám tím pro mě ta věc je, neříkám, že vyřešena, kdyby se samozřejmě to násilí eskalovat nebo cokoliv, tak to budeme řešit ne jako ministr zemědělství, jako vláda, ministr dopravy, ministerstvo zahraničních věcí, s kterými jsme také byli v kontaktu. Podle mého názoru je potřeba se za dovozce v tomto případě postavit. Nakonec žijeme v rámci jednoho společného trhu Evropské unie. Znovu říkám, nejedná se pouze o české dopravce. Jedná se i o dopravce států.

Moderátor Václav Moravec:

Ale jasně pozorujeme to, co jsem říkal v úvodu, že jednotný zemědělský trh Evropské unie v posledních dnech a týdnech pozoruje národní protesty. Vy jste hned na úvod řekl, že nechystáte omezování podpory zelené nafty a podobně ze strany vlády. To, proti čemu kupříkladu protestují zemědělci v Německu nebo i ve zmiňované Francii, kde dodejme, že na konci týdne v pátek a v sobotu tamní vláda částečně ustoupila v těch požadavcích a ty největší protesty ve Francii opadají, i když lokálně. Podle posledních informací světových agentur včetně AFP pokračují. Ale i vám, pane ministře, hrozí, nebo jste pod pohrůžkou Agrární komory, že v březnu se rozhodne. Počítáte s tím, že v březnu mohou přijít zemědělské protesty v České republice?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Já bych to možná nenazval úplně pohrůžkou. My se snažíme a já osobně od 29. června, když jsem nastoupil na ministerstvo zemědělství, tak o těch problémech hovořit. Vždycky se přece lépe jedná u stolu než někde na ulici nebo na náměstí. To jsem řekl i představenstvu a dozorčí radě Agrární komory, když jsem s nimi v pátek hovořil. Stejně tak před 14 dny, kdy se objevily první protesty tehdy na Chomutovsku, tak jsem tomu dotyčnému organizátorovi volal ještě v době, kdy seděl na tom traktoru, ale na tu Horu svatého Šebestiána my jsme se do osmačtyřiceti hodin potkali. Oni přinesli nějaký seznam požadavků. Něco jsem jim vysvětlil, protože něco už v procesu je, něco dokonce je vyřešeno. Například otázka pachtovného a jeho spravedlivého nastavení na státní půdě, protože já to není tak jenom že slibuji, budeme řešit, ale některé věci skutečně aktuálně dořešeny jsou i ve spolupráci se zemědělci, farmáři. Myslím, že takto to má být. Stejně tak, jako jsem v kontaktu s těmi, kteří se rozhodli protestovat na severní Moravě, na Frýdecko-Místecku, potkám se s nimi v úterý ráno. Já se opravdu snažím ty věci řešit dialogem, komunikací. A ono na některé na některá rozhodnutí, například teď aktuálně vedeme debatu o úpravě protierozní vyhlášky, respektive ne o úpravě vyhlášky, ale nastavení tou harmonogramu náběhu. Jde nám o to samé, jenom nesmíme způsobit to, že ten systém bude nefunkční. Ale co je důležité, my máme pravidla, podle kterých funguje zemědělská politika v České republice. To je ta společná zemědělská politika vycházející z těch evropských parametrů. Ta nám vlastně funguje od roku 2022, respektive 23. Máme za sebou první rok, máme ho vyhodnocený. Ta data už máme k dispozici a to bylo předmětem naší debaty s kolegy z Agrární komory a Zemědělského svazu.

Moderátor Václav Moravec:

K čemuž se ještě záhy vrátíme. Ano.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Tak abychom našli nějaké řešení, které skutečně bude konsensuální. A já ano, říkám, nevidím v tuto chvíli žádný důvod k tomu, aby čeští zemědělci šli do ulic, protože se snažíme ty věci nastavit tak, aby byly spravedlivé.

Moderátor Václav Moravec:

My podrobně budeme ty důvody protestů tuzemských zemědělců probírat. Dano Večeřová, z pohledu vás jako potravinářů setkáváte se také i od vašich členů a členských organizací s tím, že by registrovali útoky francouzských farmářů na tuzemské komodity? Protože zatím máme potvrzenou i z těch sociálních sítí, nebo máme potvrzený pouze jeden incident, který se týkal marockých rajčat?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

S tím se zatím nesetkáváme. On ten přece jenom ten vývoz nějakých produktů do Francie není zas tak vysoký. Ale já bych se na ty protesty také ráda podívala z toho trošku hloupějšího hlediska, protože tady se to trošku ta debata zvrhla na to nebo zúžila na to, že se jedná vlastně o protest proti zelené naftě. Ale ten protest je daleko, daleko rozsáhlejší. Já jsem v tom Německu byla v tom Berlíně, kdy vlastně to probíhalo ty protesty. Dostala jsem nějaké letáky. A tam jde třeba o tom, že skončila strašná spousta malých a středních zemědělců, že jsou tam tak příšerné legislativní podmínky a takové podmínky, které nastává Green Deal, že vlastně se bude likvidovat zemědělství v celé Evropě. Takže já se obávám, že už to není národní problém, ale to je systémový problém. To je systémový problém, který je potřeba řešit v Bruselu, protože…

Moderátor Václav Moravec:

Ale zatím, promiňte, zatím vidíme i rozdílné požadavky v rámci těch národních protestů. A zatím se farmáři nesjednotili v rámci celé Evropy, aby popsali systematicky to, o čem vy mluvíte.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Já si myslím, že to je otázka času, protože všichni ta zelená nafta to je samozřejmě jedna věc. Druhá věc jsou ty předpoklady, jak by vlastně měl ubírat Green Deal. To znamená omezování živočišné výroby, omezování pesticidů, omezování prostě využívání běžných konvenčních plemen na ty národní. A to samozřejmě ohrožuje zemědělskou výrobu, snižování rozměru zemědělské výroby. Vždyť si vemte, že ty první předpoklady o Green Dealu byly ty, že se tady sníží produkce, sníží se tady produkce jak živočišná, tak i rostlinná, ovoce, zeleniny. A my se staneme se rázem z vývozního kontinentu na dovozní a budeme to dovážet ze třetích zemí. My nemáme absolutně kontrolu. Takže já si myslím, že je jenom otázka času, já myslím, že pan prezident mi v tomhle dá za pravdu, kdy se ti zemědělci skutečně v té Evropě sjednotí, udělají nějaké desatero, dvacátého, nevím podmínek, které by potřebovali, aby se splnili, aby to tady fungovalo.

Moderátor Václav Moravec:

Záhy Jan Doležal dostane slovo. Ještě, ale je otázka do Říma Tomáše Prouzu, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu. Když se, pane prezidente, vy podíváte na ty protesty, které se dotýkají i tuzemských přepravců, jsou podle vás oprávněné, nebo ne?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Já si myslím, že nejsou, protože pokud se díváme na obecně situaci evropského zemědělství, ty firmy rozhodně nejsou chudé. Pokud někdo končí, tak velmi často jenom ty podniky fúzují třeba do větších. A vidíme, že ti velcí producenti potravin nemají žádné problémy. Tam, kde je možná výrazně větší problém, tak to jsou ti menší zemědělci, rodinné farmy, ale tam to velmi často, když se podívám třeba i například Česka, není o výši dotací, je to o zbytečné byrokracii, o tom, že ve chvíli, kdy ten menší farmář chce růst, chce třeba začít sám produkovat, prodávat ze dvora, okamžitě na něho zaklekne stát. Dostane se pod tu velmi tvrdou byrokratickou mašinérii, a proto často říkají, no dobře, my raději zůstaneme jenom pěstovat základní komodity, abychom právě nenesli tyhlety výrazné byrokratické rizika. Takže možná to, o čem se máme bavit, je, tak je možná místo změny dotačních systémů výrazné omezení byrokracie. Ostatně něco z toho, pokud vím dobře, zvedal i pan ministr Výborný tento končící týden v Bruselu na radě ministrů zemědělství. A druhá věc opravdu podívat se na to, kdo kam půjde české a evropské zemědělství za 15, 20 let. Vidíme masivní dopady klimatické změny na jihu Evropy, velmi rychle ty změny přijdou i do Česka. A to, co mi tady vlastně strašně chybí, je, trávíme spoustu času debatou o zelené naftě a neřešíme to, co třeba za 15, 20 let vůbec půjde v Česku pěstovat a co už nepůjde.

Moderátor Václav Moravec:

My se i toho dotkneme, té byrokracie a řekněme konkurenceschopnosti tuzemského zemědělství. Což pak souvisí s cenami potravin, o čemž také budeme diskutovat v dnešních Otázkách. Logicky tedy, pane prezidente Doležale, otázka na vás, která se týká toho, proč zatím ty protesty nejsou celoevropské a ta hrozba vůči ministru Výbornému a současné vládě, že v březnu se rozhodne, jestli budete i vy po vzoru Němců, Francouzů protestovat?

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Tak já bych se tady možná trochu ohradil proti výroku pana ministra, který říkal, že čeští zemědělci nemají důvod protestovat. Já myslím, že těch důvodů máme spoustu. Co nás spojuje s našimi kolegy, ať už je to Německo, Francie nebo Polsko, je skutečně obrovská míra byrokracie. Další neustálá omezení. My se tady o skutečně bavíme o tom, že zemědělci mají být kontrolováni v tom, jak a co produkují. Jestli tedy nedělají živočišnou výrobu přespříliš, máme tu povinnost nechávat pole ladem. Zatím je to 5 %, ale hovoří se o tom, že to bude až 10 %. Trošku paradoxně na těchto polích, která jsou ladem, musíme samozřejmě platit pachtovné. Musíme tam samozřejmě platit dneska zvýšenou daň z nemovitých věcí v rámci konsolidačního balíčku. Takže těch problémů je opravdu, opravdu celá řada?

Moderátor Václav Moravec:

Za jak pravděpodobné byste označil, že se nakonec ministrem Výborným, odpovězte mi nejdříve na otázku, že se s ministrem Výborným březnu nedohodnete a že ony zemědělské protesty budou i v České republice.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Na druhou pan ministr má pravdu v tom, že tady je celá řada věcí, která lze ovlivnit pouze na národní úrovni. A o těch jsme se vlastně bavili v pátek na našem představenstvu. A tam si myslím, že to je na relativně dobré cestě. My jsme se dohodli kolektivně, že panu ministrovi dáme ještě určitý prostor na to, aby se našla koaliční shoda. Protože takzvaný ten strategický plán nebo jeho modifikaci musí odeslat Česká republika do určitého data do Bruselu. Do té doby si myslím, že není dobré, abychom se bavili někde v ulicích, ale abychom skutečně byli u toho jednacího stolu. Myslím, že je i velmi těžké, jak si tady veřejnosti vysvětlovat problematiku dotací. Ono obecně je to, co tady řekl pan Prouza…

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, k tomu se dostaneme. Můžete mi odpovědět na tu základní otázku a ptám se potřetí a doufám, že naposled, za jak pravděpodobné byste označil, že v březnu k těm protestům dojde, když se podíváte na problémy na národní úrovni a pak na té celoevropské úrovni, o čemž mluvil…?

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Já si myslím, že to je vysoce pravděpodobné, že dojde k protestům. Otázka je, jaké ty protesty budou. Já prosazuji to, aby ty protesty byly koordinované v celé Evropě, abychom si řekli, co skutečně můžeme změnit na společné zemědělské politice. No a jestli budou protesty na úrovni Česká republika, respektive tedy proti vládě nebo respektive proti vládní zemědělské politice, tak to bude záležet na tom, jestli se s panem ministrem dojdeme k nějakému kompromisu.

Moderátor Václav Moravec:

Jinými slovy podle vás ty protesty téměř jistě budou v březnu, ale myslíte, že budou na celoevropské úrovni, k nimž se připojí i tuzemští zemědělci?

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Přesně, přesně tak. Tady jsou partikulární problémy. Mluvila o tom paní Večeřové i pan Výborný, to znamená takové ty záležitosti jako zelená nafta v Německu, určité možná i vztah maloobchodu a zemědělců právě třeba ve Francii. Nicméně jsou tady ty celoevropské a to je především opravdu vysoká míra byrokracie. Evropská zelená dohoda a musím říct, že i velmi nízké ceny zemědělských komodit kvůli bezcelním dovozům. To jsou věci, na kterých si myslím, že se musíme tady v České republice spojit všichni zemědělci, ať jsou v Agrární komoře, ať jsou Zemědělské na svazu, Asociace soukromého zemědělství. Protože my vždycky říkáme, že jsme sami sobě největším nepřítelem tady koneckonců platí to rozděl a panuj. Tady každý mluví o tom, že malí, střední velcí, ne, ty problémy máme všichni a musíme je začít řešit.

Moderátor Václav Moravec:

Ale na některých problémech se neshodnete, což budu ilustrovat malí velcí versus velcí. Přebujelá byrokracie. To už tady padalo i od Tomáše Prouzy. Nízké výkupní ceny rostlinných a živočišných produktů, zábor zemědělské půdy pro výstavbu a dotační politiku. Problémy, které tuzemské farmáře na severu Moravy přiměly právě tento týden protestovat.

Kryštof Kuběnský, soukromý zemědělec, 23. 1. 2024:

Celý ten systém těch dotací je opravdu jenom nařizování a těch těm zemědělcům přikazovat a nakazovat, co mají dělat, co nemají dělat. Ale křiví to trh. Není to zrovna o těch dotacích jako takových. Pochopitelně když v okolních zemích mají vyšší ty dotace a můžou dělat levnější ty produkty, tak ta konkurenceschopnost je o to složitější.

Moderátor Václav Moravec:

Pane ministře, začnu u vás. Počítáte s tím, že s největší pravděpodobností se v březnu dočkáte protestů tuzemských zemědělců a půjde i o koordinovanou akci s Evropou?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Mají na to právo. Ale znovu opakuji, pojďme se bavit o tom, co těmi protesty, kdo získá, jestli není lépe si sednout za jednací stůl a my to děláme samozřejmě. A já myslím, že tady ty konkrétní výsledky jsou. Vy jste zmínil 3 věci před chvílí.

Moderátor Václav Moravec:

Byrokracie.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Byrokracie. Tak tady já podepisuji, já podepisuju to, co tady zaznělo od pana prezidenta Prouzy, od pana prezidenta Doležala a budu úplně konkrétní. Z mé vůle, z vůle České republiky jsme v úterý na jednání rady ministrů v Bruselu zemědělství měli zařazený mimořádný bod, a to byly právě kontroly, které trápí zemědělce v rámci toho monitoringu půdy, který děláme satelitně. Absurdní situace. My jsme minulý rok říkali zemědělcům v celé Evropě, digitalizujeme, budeme zjednodušovat, ubydou kontroly. Výsledek, který jsem na podzim dostal černé na bílém, tak počet kontrol v České republice dvojnásobný, v Lucembursku pětinásobný. Potvrzeno v úterý mojí kolegyní ministryní zemědělství Lucemburska. Tak to je něco, čemu nerozumím. Neumím to, neumím to vysvětlit.

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, do března to změníte?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Já pevně doufám. Pokud komisař, evropský pan komisař Vojtěchovský dobře poslouchal na radě. A tu českou pozici, s kterou jsme do toho bodu šli, podpořilo písemně dopředu 18 členských států a všechny další vystoupily a podpořily náš apel na Evropskou komisi, že je potřeba do té doby, než vyjedou zemědělci v Evropě do polí, to znamená někdy duben nebo březen duben, tak je potřeba upravit metodiku, aby počet kontrol se snížil a ne že bude dvojnásobný. Prostě to je nevysvětlitelný, já to neumím vysvětlit nikomu z farmářů, nikomu ze zemědělců, že jim zjednodušujeme sledování a zároveň zdvojnásobíme kontroly. Čili tady já s tím jednoznačně souhlasím. Jenom špička toho ledovce. A v tom budeme pokračovat i na té národní úrovni. Já mám na ministerstvu trochu aktivizovanou teďka antibyrokratickou komisi, v tom nesedí úředníci, v té komisi sedí farmáři zástupci nevládních organizací a už mám první sadu podnětů, kde můžeme něco změnit. Nařízení vlády, vyhlášku ministra. Já jsem připraven, pokud to bude možné v rámci předpisů, které máme, tak skutečně dělat aktivní kroky k tomu, abychom ubírali byrokracii v rámci celého agrárního sektoru. Je to něco, na který se tady úplně všechny všichni shodneme.

Moderátor Václav Moravec:

A jste to schopen, pane ministře, splnit do března? Když se podíváte na ty konkrétní věci, které vám, pane prezidente, vadí na té národní úrovni?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

My oba dva moc dobře víme s panem prezidentem, že to není o tom, že mávnutím kouzelného proutku se najednou všechno změní. Jsou to postupné kroky. Dokonce už některé dotační tituly, které vypisujeme, nebo když jsme rozdělovali peníze z krizového balíčku pomoci v loňském roce, tak to bylo tak jednoduché, že všichni říkají ano, to je ta cesta, jakým způsobem například rozdělovat dotace. Na druhou stranu, a to chci zdůraznit, nikdo nemůže čekat, že pokud se tady dávají podpory, ať už ty evropské nebo ty národní, tak že tady nebudou kontroly. Ale to oni chápou. Jak farmáři, tak zemědělci vědí, že prostě nějaká kontrola tady být musí. Jde o tu přiměřenost a tady já znovu zdůrazňuji, ano, budu za to bojovat. Druhá věc, zmiňoval jste vy, nebo myslím, že i kolegové v té reportáži, ochrana zemědělského půdního fondu. To je něco, co máme v Poslanecké sněmovně teď před druhým čtením. A mimo jiné právě z programu KDU-ČSL jsme tam to, co žádná vláda před námi neudělala, vždycky se našla nějaký výmluva, proč to nemůže být. Chceme chránit tu nejkvalitnější půdu v České republice, to znamená půdu bonity 1, 2, aby na ně nemohli stavět, být sklady, obchodní domy a tak dále. To je ta cesta, jak ochránit to nejcennější pro příští generace. Stejně tak a připravujeme to s kolegy poslanci pozměňovací návrh, abychom chránili českou půdu pro české investory, české farmáře, české zemědělce aby nebylo možné, aby si tady zahraniční investoři kupovali českou půdu v případě, že ty podmínky recipročně neplatí i pro ty nečlenské státy mimo Evropskou unii. Samozřejmě pravidla EU respektujeme. To je zřejmé. Ale pokud například si Čech nemůže koupit půdu v Číně, nerozumím tomu, proč by si investor z Číny měl kupovat zemědělskou půdu v České republice. Takto to chceme nastavit, máme to připravené a to je ta ochrana půdy v České republice, která tady nebyla. Já pevně doufám, že bude a ve sněmovně pro to je většina.

Moderátor Václav Moravec:

Otázka na Tomáše Prouzu, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruch, a Danu Večeřovou, které ty otázky se týkají byrokracie. To, co jste slyšel od ministra zemědělství Marka Výborného. Z vašeho pohledu i vás jako prodejců, které věci v rámci té byrokracie jsou zcela zbytečné a pomohlo by právě snížení té byrokracie v rámci dodavatelsko-obchodních řetězců?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Já myslím že první dobrá zpráva je, že pan ministr tady veřejně slíbil, že bude brát vážně návrhy antibyrokratické komise ministerstva zemědělství. Protože ta komise funguje dlouho. Ty věci jsou napsány možná posledních 5 let, ať už za předchozí vlády, nebo ale i předchůdce pana ministra. Ty návrhy spíše ignorovali, než že by s nimi něco dělali, tak já jsem asi konečně něco změní. Dá se toho stihnout během roku relativně hodně, pokud bude ochota. Takže to si myslím, že je první dobrá zpráva. Co se týče z pohledu prodejů, tak vrátím se možná i k tomu, že ne všechno se musí prodávat v obchodech. Prostě velmi dobře malí zemědělci by měli mít z mého pohledu jednodušší pravidla pro označování jejich výrobků, jednodušší pravidla pro prodej přímo na farmě, ze dvora, rozvolnit pravidla pro porážky na pastvě. To jsou dneska všechno zbytečná omezení, která, myslím si, nic nepřinášejí, ať je malým by pomohla jako trošku růst a posouvat se i k tomu směru nejenom pěstovat, nejenom chovat, ale i zpracovávat. To si myslím, že je jedna důležitá změna. Co se týče obchodu jako takového, zase máme tady velmi složité pravidla na označování. Ten seznam věcí, které musíte dostat dneska na obal potraviny, neustále roste. Jediné, k čemu to vede, že nakonec ty písmenka jsou pořád menší a menší, ty obaly přestávají plnit svou funkci, protože prostě na nich není místo. Dlouhé roky bojujeme o to, aby šlo třeba mít na tom obalu potraviny jenom nějaký QR kód, tam načíst všechny informace. A třetí věc z pohledu byrokracie, tak to je to dlouhodobá snaha předchozích ministrů tedy omezovat konkurenci, omezovat dovozy potravin. Nutí dneska stát tady hlásit čtyřiadvacet hodin dopředu dovoz potravin. Pokud třeba najdeme nějakou zajímavou čerstvou potravinu, bavíme se třeba o ovoci o zelenině a bavíme se o mase, mohli bychom ji během pár hodin dostat do Česka. Ty potraviny musí 24 hodin stát na hranici, nemůžou přejet hranice. Zase prodražuje to celé to fungování, omezuje to možnost reagovat rychle, ale třeba i velmi prakticky zásobovat obchody, které jsou na polsko-české hranici třeba z polského skladu, místo z nějakého centrálního skladu v Česku, což by pomohlo i snižovat i emise poměrně výrazným způsobem.

Moderátor Václav Moravec:

Odpověď Tomáše Prouzy. Odpověď Dany Večeřové na tu byrokracii a závazek, který tady zmínil Marek Výborný?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Já jsem taky ráda, že to tady padlo, protože řada třeba našich členů menších, středních čelí tomu, že tam mají kontrolu dvacetkrát za rok. Různých orgánů a bohužel řada těch orgánů kontroluje úplně to stejné, takže tady to prostě vůbec nějakým způsobem nefunguje. Takže bych byla velice ráda, kdyby se tohle nějakým způsobem snížilo. Mnohokrát se nám také bohužel v minulosti stalo, že třeba a to jsou hlavně ty menší výrobci, kteří si třeba žádají o značku Regionální potravina, tak v podstatě jejich účast v soutěži byla impulsem pro kontrolní orgány, aby tam hned přišly a začaly jim všechno vyčítat a kontrolovat. Takže toto jsme se také snažili změnit. Já myslím, že i to je, to se stalo, tak že to je, to je dobrá zpráva, hlavně pro ty menší a střední výrobce, ale říkám, zatěžuje to všechny. Co se týče nějakého snižování požadavků na ty menší a střední, my jsme určitě pro. My jsme určitě pro, aby se tady rozšířila nabídka, protože členy komory jsou samozřejmě i malí výrobci, aby se tady rozšířila nabídka z farem, z menších projektů. Ale prosím, musíme mít na prvním místě bezpečnost. I když to produkuju ze dvora, i když to produkuju kdekoliv, musí to být bezpečná.

Moderátor Václav Moravec:

Ale paní prezidentko, my tady máme jednu ukázku. Toto je himalájská sůl a on o tom mluvil de facto Tomáš Prouza, himalájská sůl hrubozrnná a teď se podíváte, co v himalájské soli najdete, kde je upozornění, výrobek může obsahovat a teď tam máte, že hořčici, sezam, sóju, vejce, mléko arašídy. skořápkové plody, vlčí bob v himalájské soli, obiloviny obsahující lepek. To znamená možná i alibistické upozornění, co co všechno může být himalájské soli.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Je to alibistické upozornění, protože ti výrobci jsou k tomu nuceni, a to je zase, a to není výmysl České republiky. To je výmysl Evropské unie to označování, o kterém tady mluvil Tomáš Prouza. Tady je prostě x požadavků, který tam musí být. A já naprosto chápu toho výrobce. Já nevím, odkud pochází himalájská sůl a jak se vyrábí. Nejsem odborník na himalájskou sůl, to se přiznám. Ale on se tím v podstatě chrání, protože skutečně tam můžete mít jakoukoliv příměs a jakmile vám potom, takže tam radši uvedu všechny alergeny, než aby mi potom někdo chytil za to, že jsem tam nějaký nedej bože měla, protože jako ta křížová kontaminace, říkám neznám výrobní proces. Ale ještě jsem se chtěla zmínit, takže říkám, označování je skutečně problémem Evropy. Pojďme to tedy, zase musíme to řešit v Bruselu. Nemůžeme to řešit na české úrovni. My nemůžeme si tady změnit pravidla označování, když po nás ta Evropa chce něco jiného.

Moderátor Václav Moravec:

Tak jenom reakce Marka Výborného, jestli toto je možné změnit? Tomáš Prouza mluvil o QR kódech a z pohledu i dovozců a prodejců, co by se…?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Ne, skutečně pokud jde o označování potravin, tak to lze změnit pouze celoevropskou dohodou. To není výmysl ministra zemědělství v Čechách, to není výmysl naší vlády, ale to je skutečně na bázi těch evropských předpisů. A pokud bychom toto chtěli změnit, musíme to změnit na té celounijní úrovni,. Ale jestli mohu dvě poznámky k tomu, co říkal Tomáš Prouza. Já jsem rád za tu pochvalu té antibyrokratické komise, skutečně beru to vážně a teď mám už první sadu připomínek na stole. Budeme je skutečně aktivně řešit. Ale pokud jde o například porážku na pastvě, tak opět i pro Tomáše Prouzu dobrá zpráva, veterinární zákon půjde teď, novela veterinárního zákona půjde teď do procesu. Počítáme s tím, že porážka na pastvě bude možná za jasně stanovených podmínek, za veterinárního dohledu, ale bude to možné právě ve prospěch těch malých farmářů, aby mohli zjednodušit i dodávání masa na trh a tak dál. Co já ale musím vždycky garantovat jako ministr zemědělství, je ta kvalita a bezpečnost, o tom tady mluvila paní prezidentka. To zůstává. Za to já totiž nesou osobní odpovědnost. Proto na tom spolupracujeme třeba i se Státní veterinární správou. A jedna věc, kde teda musím opravit pana prezidenta, není pravdou to, že by nějaké kamiony se zbožím, s potravinami, zeleninou měly stát na hranicích. To prostě není pravda. Ano, tady je vyhláška, kterou já v tuto chvíli taky změním, která stanovuje informační povinnost pro toho prodejce v případě, že to jsou přesně vydefinované zemědělské komodity, tak to o toto zveřejnit 24 hodin předtím ne, než to překročí hranice, ale než se to objeví na tom pultu toho obchodu. Takže žádné kamiony nikde nestojí. A i já souhlasím s panem prezidentem Prouzou, jsem si nechal představit tu vyhlášku, která platí od roku 2011. Zjednodušil ji Marian Jurečka, když byl ministrem zemědělství, stáhl tu dobu na 24 hodin, ale za mě tam jsou dneska komodity, které tam opravdu postrádají smysluplnost. Banány například. Ano?

Moderátor Václav Moravec:

Takže budete vyřazovat komodity.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Vyřadíme. Zůstanou tam jenom ty, kde chráníme našeho českého spotřebitele. jeden příklad. Ze Španělska k nám dlouhodobě byl vozen technický mák, který u nás byl prodáván a vykazován jako mák potravinářský. Přestože to je stát Evropské unie, tak španělské kontrolní orgány na toto nedbaly a technický španělský mák u nás byl prodáván jako potravinářský. Proto tam ten mák je a přesně toto opatření způsobilo a všichni pěstitelé máku to v České republice potvrdí, že se toto podařilo vyřešit touto vyhláškou. Já jsem o té vyhlášce minulý týden vedl debatu s paní komisařkou Kyriakides v Bruselu, když jsme měli jednání rady. Trochu jsme si vyjasňovali ty pozice Evropské komise, České republiky. Ten sport tady vedeme 8 let. Uvidíme, jak dopadne. Ale v každém případě já mohu panu prezidentovi garantovat, že tam zůstanou teďka asi 4 položky. Tento technický mák, zůstane tam doplňky stravy, kde opravdu indikujeme z hlediska kontrolních orgánů ty největší problémy. Ano. Potom masné výrobky, kde to je opět o tom, že tam je nejvíce těch nálezů a pak tuším ještě jedna, ale…

Moderátor Václav Moravec:

A kdy ta nová vyhláška, nebo ta…?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

To bude během jara. Během jara vstoupí v platnost. Já ji mám připravenou de facto. Musíme to samozřejmě projednat teďka v rámci legislativního procesu na ministerstvu, v rámci meziresortního připomínkového řízení a vyhláška bude na světě upravená.

Moderátor Václav Moravec:

Stručné reakce Jana Doležala, Dany Večeřové i Tomáše Prouzy. Kde ještě třeba z pohledu vás jako zemědělců, pane prezidente, vidíte, kde by mělo dojít k odbyrokratizování?

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Tak ono je to otázka opravdu systémová. Museli bychom se bavit možná o opravdu důsledné revizi celé společné zemědělské politiky, protože ta byla připravována úplně v jiné době, někdy v roce 2020, kdy tady byly jiné náklady, byly tady jiné předpoklady. No a samozřejmě dneska, když vidíme, že státní rozpočty jsou vyčerpané, ať je to Francie, ať je to Německo, ať je to Česká republika a Evropská unie dneska prostředky nemá na to, aby zemědělcům kompenzovala, pojďme se bavit o kompenzacích, protože to skutečně nejsou dotace, dneska jsou to kompenzace za obrovská omezení, která tady jsou. To je to je jedna stránka toho problému. No a samozřejmě druhá stránka, pokud se bavíme o kontrolách, tak je to pokrytectví. My jsme tady začali tím, že se vozí do Evropské unie rajčata někde z Maroka a zároveň tady pan prezident Prouza hovoří o tom, že budeme, pokud budeme mít jaksi lepší logistiku mezi Polskem a Českou republikou, snižovat uhlíkovou stopu. Já skutečně nechápu, proč jsou evropští zemědělci tlačeni do toho, aby byli nejzelenější na světě, aby opravdu jsme tady byli někdy ukontrolováni k smrti. No a pak se sem dováží něco opravdu mimo evropskou unii, nebo se do České republiky dováží bez kontrol. Ty kontroly, tedy skutečně toho zahraničního dovozu jsou určitým způsobem potřeba, jinak je to prostě nekalá soutěž.

Moderátor Václav Moravec:

Reakce Tomáše Prouzy.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Tak ona i Evropská komise, říká, že ta vyhláška je v rozporu s evropským právem a myslím si, že je dobře, že pan ministr bude pracovat na nějaké změně. Ono to bylo několik problémů. Jedna byla opravdu to, že ty kamiony stojí na hranicích. Já rád panu ministrovi k tomu někdy řeknu víc. Ale taky problém byl v tom, že potravinářská inspekce ale stává…

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, kolik těch kamionů, když vy máte konkrétní statistiku, protože tady ministr zemědělství Marek výborný kroutí při vašich slovech o stojících kamionech na hranicích hlavou. Kolik kamionů tedy a dodejte prosím konkrétní statistiku, stojí kupříkladu na česko-polských hranicích?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Rádi nasdílíme. Nejsou třeba jako stovky kamionů denně, je to opravdu reakce na to, když umím něco rychle nakoupit. Ale zpátky ještě ke druhé věci. Na tu hlášku dozoru se dozoruje jak Potravinářská inspekce, tak Veterinární správa. Každá na to má jiný software, jinou formu hlášení. Čili ta byrokracie není nakonec jenom v té povinnosti, ale i to, že pokud dovážíte maso, musíte to hlásit jiným způsobem, technicky jiným řešením, než když dovážíte třeba jablka. To je prostě další obrovský bolehlav. Druhá věc, která je, myslím si, velmi důležitá, ono zmiňovala ji Dana Večeřová, to označování potravin. Je pravda, že ty pravidla jsou stanovené na evropské úrovni, ale to, jak se vymáhají, už je prostě národní rozhodování. A my třeba máme jako velmi nejpřísnější přístup potravinářské inspekce k označování alternativních potravin. Rostlinné alternativy třeba masných výrobků. Je to mnohem přísnější, než to má většina jiných zemí. Takže se musíme podívat i na to vymáhání, jakým způsobem se to dělá. A třetí problém, který jsme měli relativně nedávno a já doufám, že už se nebude nikdy opakovat, to je, když předchůdce pana ministra Výborného chodil do médií a říkal, já budu posílat kontroly do obchodu, dokud nezlevní. Čili to politické zaklekávání za politickým cílem je opravdu, doufám, minulost. Myslím, že to prostě byl jeden extrém, ke kterému už se doufám skutečně nikdy nevrátíme.

Moderátor Václav Moravec:

Odpověď Marka Výborného.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Tak celá vyhláška o oznamovací povinnosti je nastavena na jeden elektronický systém. Pan prezident to moc dobře ví. A znovu opakuji, žádné kamiony na hranicích nestojí. To možná bylo před rokem 2017, když tam bylo osmačtyřicet hodin, to se stihnout možná nikdy nedalo, ale teď to opravdu problém není. Protože znovu opakuji ta oznamovací povinnost se počítá od okamžiku, než je to na tom pultu toho Albertu tady v Praze nebo v Budějovicích, nebo v Pardubicích, kdekoliv jinde. Pokud jde o ty alternativy, které tady byly zmíněny, tak tady já musím říct, že budu dbát na to, aby tady nebylo možné zaměňovat například produkt, který je čistě na sójové bázi za ten, který je maso. To podle mě je jako něco nepatřičného. Já jako zákazník, teď mluvím jako ministr zemědělství, ale já jako zákazník chci vědět, že si kupuji párek, kterej je skutečně párkem. To znamená, je na té masné uzenářské bázi a ne, že to je nějakej sojovej produkt jako jo. Takže tady u toho my o tom vedeme debatu teďka mimochodem i v rámci ministerstva zemědělství a s dalšími. Ale tady já bych byl teda velmi přísný, protože to je i o nějakém řekněme klamavému přístupu k tomu spotřebiteli. Já nemám nic proti alternativám, ale nechť je to potom označováno tak, jak se má. To znamená, ano, nechť tady máme produkty na bázi sóji, na bázi dalších alternativních komponent, ale potom ať je jasné, co je uzenina, co je maso a co je sójový produkt.

Moderátor Václav Moravec:

Ještě reakce Dany Večeřové, ať ukončíme tuto část a přejdeme k dotacím a financování společné zemědělské politiky.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Já s tím určitě souhlasím s tím označováním alternativních potravin. To byl také důvod, proč je na Potravinářské komoře založena už dva roky platforma pro alternativní potraviny, kde se právě bavíme o těhletěch záležitost, označování, protože tady je opravdu snaha některými i výrobci nadnárodními, protože to se týká hodně nadnárodních výrobců, označovat prostě tyto alternativní, my tomu říkáme imitace, potraviny, jako že vlastně ten spotřebitel na první pohled nepozná, že si kupuje něco, co je vlastně na rostlinné bázi a není to konvenční potravina. Takže tady souhlasím, že to musí být označeno. Co se týče nějaké snížení byrokracie, tady je potřeba, aby se Evropa skutečně podívala na vyhlášku 1 až 69 o označování, protože tady jenom přibývá povinností, co musí být všechno na obalu, ale nikdo to za těch 10, 20 let nezhodnotil, jestli tam opravdu všechno musí být, jestli náhodou není, není možné z toho z toho něco odstranit. A k těm dovozům, jak tady říká pan prezident Prouza o tom, že stojí kamiony na hranicích, je potřeba uvědomit, proč ta vyhláška kdysi byla přijata. V roce 2011, to bylo za, myslím, za Petra Bendla, který byl na ministerstvu zemědělství, kvůli tomu, že tenkrát byla strašná spousta kauz právě u masných výrobků a masa, že to bylo salmonela, byly tam ty porážky v Polsku, byly tam ty porážky, porážky, využívání mrtvých zvířat. Byla tam technická posypová sůl. A tahleta vyhláška i doteď má vlastně tu informativní povinnost. To znamená, že my chceme vědět, co nám sem, co se sem vozí a v jakém množství a jestli to není z těch provozů, které vlastně byly identifikovány jako kritické. Oni to pak tenkrát i ty státy přiznaly, že prostě ta kontrola byla nedostatečná. To byl ten důvod.

Moderátor Václav Moravec:

Jinými slovy byste vy jste byla proti zmírňování té vyhlášky?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Můžeme se o tom bavit u ovoce, zelenina. Říkám určitě ne u máku, protože ten mák výrazně pomohl a určitě ne u masa a masných výrobků, protože to si myslím, že je velmi, velmi citlivá, velmi kritická oblast veškerých dovozů.

Moderátor Václav Moravec:

A poslední část, která se týká financování společné zemědělské politiky, než přejdeme k cenám potravin na pultech našich obchodů. Z okolních zemí mají zemědělci, tuzemští zemědělci ročně víc peněz na hektar jen v Rakousku. Když se podíváme na srovnání. V přímých platbách dostávají 256 eur na hektar ročně. Provozní platby neboli investice jsou na 196 eurech za hektar. A k tomu rakouská vláda v rámci spolufinancování dává 199 eur na hektar. Tuzemští zemědělci mají v přímých platbách 234 eur na hektar, investice skoro 80 eur na hektar a česká vláda k tomu v rámci spolufinancování dodává skoro 134 eur na hektar. Zemědělci z ostatních sousedních zemí České republiky dostávají po sečtení všech forem financování méně než tuzemští zemědělci. A navíc v rámci spolufinancování provozních plateb patří Česká republika k těm zemím, které posilují tento pilíř podpory nejvíce. Když se podíváme na srovnání, tak Česká republika vedle Slovinska, Lucemburska, Rakouska, Finska. Jinými slovy, pane prezidente Doležale, tady na celoevropské úrovni si tuzemští zemědělci podle těch dat, která jsme si v týdnu jako redakce Otázek ověřovali u ministerstva zemědělství, tak si nemáte nač stěžovat v tom evropském srovnání.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

To bych rozhodně neřekl. Já tady mám čísla přímo od Evropské komise. Je to srovnání takzvaných strategických plánů, o kterých jsme tady před chvilkou mluvili. Tady můžeme vidět, že Česká republika má základní podporu na hektar, zhruba 67 euro. Já myslím, že to vychází zhruba asi 72. Ještě tam byly mírné, mírné přesuny. Když se podíváme třeba do Německa, tak tam je ta základní platba pro udržitelnost 147 euro, takže tam ten rozdíl je skutečně značný. Pak se můžeme bavit o tom, jak jsou ty peníze rozděleny. Můžeme si vzít jako příklad takzvaná eko schémata, to znamená tu nadstavbovou platbu, kde má Česká republika podíl obálky 30 %. Některé jiné členské státy mají pouze 15 %. To je to je poměrně výrazný rozdíl. Já to říkám proto, protože v minulém roce Evropa měla výjimku na takzvané ty úhory, tedy že bylo je možné výjimečně produkčně využít. Bylo to možné v Německu, bylo to možné ve Francii. Nebylo to možné v České republice, protože u nás jsou bohužel ta eko schémata nastavena takovým způsobem, že pokud by zemědělec tyto úhory osel a sklidil, tak by vlastně přišel o další platbu, to znamená, on by byl ještě více znevýhodněn oproti tomu Němci. Pak se musíme podívat… Jenom jednu větu. Pardon. Pak se musíme podívat třeba ještě do Polska, kde samozřejmě jsou velké daňové úlevy, a když se u nás podíváme, já jsem tady o tom hovořil o dani z nemovitých věcí, která dneska bude sahat mnohdy ke dvoum tisícům, tak ano, my dostáváme možná v některých případech podobně jako Polsko, podobně, možná trošku i více jako než Německo, ještě potom je to jaksi součtu prvního a druhého pilíře, protože investice nejsou dané, ty jsou soutěžené, ale úspěšnost je tam velmi nízká, ale otázka pak je samozřejmě to, kolik zemědělcům ve finále zůstane.

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, ale prezidente, to, co říkáte, tak nerozhodujete ta data, která jsme dali na stůl v rámci redakce Otázek. A navíc, když se zeptáte Asociace soukromých zemědělců, tak ti jasně říkají, nejsou to peníze. To přerozdělení je z jejich pohledu to zásadní, a proto oni nepodpořili případné protesty, které se týkají společné zemědělské politiky a dopadu na Českou republiku.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Ano, ano, přesně tak, přesně tak. Ta nedistributivní platba je u nás na 23 procentech obálky, zatímco průměr Evropské unie je 12 %. Takže náš zemědělec, který má, dejme tomu, 400 hektarů, je proti tomu německému výrazně znevýhodněn. A potom kdybychom se podívali na tu reálnou situaci, na ten dopad, který má právě to nastavení plateb v České republice, tak vidíme, že u nás jsou daleko vyšší jednak tedy tržní cena půdy a daleko vyšší je i potom cena pronájmu. Už se tady dostáváme na úroveň Francie, co se týká ceny půdy, ale co se týká dotací, tak tak rozhodně není.

Moderátor Václav Moravec:

Pane ministře.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Já se teda obávám, že nám diváci úplně nerozumí. Ale já se to pokusím opravdu říct stručně a jednoduše. Na tom se ukazuje, jak se tady dá kouzlit s čísly. Opravdu já mohu říct zásadní věc, v rámci této společné zemědělské politiky léta 23 až 27, tak v České republice dostávají farmáři, zemědělci ročně o 4 miliardy korun více než v tom předchozím období.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Včetně druhého pilíře. Včetně druhého pilíře.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Ano, ale to neoddělujeme, prosím pěkně nemůžeme a to je to považuju, pane prezidente, za nefér nemůžeme oddělovat přímé dotace a potom ty investiční, rozvoj venkova a tak dále. Prostě je to jeden balík, který směřuje k rozvoji venkova a podpoře českých farmářů a zemědělců. Pardon, nechte mě domluvit prosím pěkně. A Česká republika tady je jednak velmi štědrá v míře kofinancování z našeho českého státního rozpočtu. 65 % kofinancování v tom druhém pilíři, mimo jiné investičním, tak jsme šestí nejštědřejší v rámci celé Evropské unie. A současně když se podíváme potom nejenom na to kofinancování, ale na ty přímé platby, tak jsme skutečně na jedenácté pozici. Je to přibližně 450 euro v objemu na jeden hektar. A to je to číslo, které ukazuje na tom skutečně nejsme špatně.

Moderátor Václav Moravec:

Horší financování mají Maďaři, Poláci, Dánové.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Jistě. Němci, Francouzi, Poláci. My musíme ale taky vidět to, že je trochu jiná struktura českého zemědělství, polského a německého. My tady si neseme tu zátěž z minulého režimu a ta kolektivizace z 50. let tady nikdy nebyla překonána. A já chci říct jednu věc. My v tuto chvíli vidíme ty dopady toho prvního roku a bohužel po nebo zaplať pánbůh, splnili jsme to, co jsme chtěli. Narovnali jsme prostředí pro ty malé zemědělské farmy, rodinné farmy a podobně. To je dobře a toto musíme zachovat. Ale vidíme poměrně dramatický propad u těch středně velkých zemědělských podniků okolo 800 000, 2 000 hektarů. A já si kladu otázku, jestli opravdu do budoucna chceme tady mít nějaký segment dobře fungujících rodinných farem a potom 10 velkých zemědělských podniků. A mezitím vůbec nic. Mimochodem tam je koncentrovaná třeba živočišná výroba, chov skotu, prasat. Čili to je téma, které teď vedu o tom debatu i na půdorysu koalice a případně můžeme něco změnit. Pokud mluvíte o úhorech, no je to navázané na eko schémata, pane prezidente, ale takhle jste si to nadiktovali, když se tvořila ta společná zemědělská politika. A já vám já vás zvu k tomu, abychom velmi aktivně letos vedli debatu o tom, jak má vypadat české a evropské zemědělství po roce 27. Protože my u toho jako Česká republika musíme být aktivní, abychom dokázali na té evropské úrovni ovlivnit budoucnost českých farmářů a zemědělců po roce 27. To jsem slíbil. My teď připravujeme ten strategický dokument, který bude aktualizovaný České zemědělství 20, 30 plus.

Moderátor Václav Moravec:

Kdy ho předložíte?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Na podzim. Počítám, že říjen, listopad bych chtěl, aby to bylo na vládě. V tuto chvíli finalizujeme text na ministerstvu zemědělství a druhý a třetí kvartál bude o debatě jak té politické i s opozicí, protože ten dokument musí prostě platit bez ohledu na to, kdo tady bude vládnout. A od roku 2017 tomu tak bylo. Ten dokument vytvořil Marian Jurečka jako ministr zemědělství a řídili se jím všichni ministři zemědělství poté. Já mám úplně stejnou ambici. A samozřejmě povedeme tu debatu i s Asociací soukromého zemědělství, stejně jako s Agrární komorou. Prostě bez toho to jinak nejde. Pojďme do toho společně, abychom si pak nevyčítali, že tam něco je nastaveno jinak, než by mělo být. A já souhlasím s tím, že ty ambice, které Evropa má, takže se ukázaly jako v některých ohledech skutečně přemrštěné a pojďme, ale pojďme si taky férově říct, že to nevyřeší protesty, ale třeba aktivní účast u evropských voleb, protože podle toho bude nastavený Evropský parlament, jeho složení letos po červnových volbách, stejně tak jako nová Evropská komise. To ovlivní i ty ambice, které jsou důležité, protože my musíme chránit půdu. Klimatické změně neutečeme, ale je to o té míře té ambice, aby to bylo v korelaci nebo v souvztažnosti s produkcí, protože my taky samozřejmě chceme, abychom tady měli české, evropské potraviny. Tak to je.

Moderátor Václav Moravec:

Velmi stručná reakce.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Stručná reakce. Já si myslím, že opravdu těm protestům v Evropě se nevyhneme, protože musíme si položit otázku, jak to bude do budoucna s evropským zemědělstvím. A ono to s tím souvisí, to je ta strategie po roce 2030. Ale my si musíme říct, jestli je dlouhodobě udržitelná, aby byla rentabilita z hektaru nějaké 3 000 korun. To je opravdu velmi málo. A my se dneska podíváme na tu daňovou zátěž, na ty náklady a tak dále, opravdu jsme na kraji propasti a musíme to nějakým způsobem řešit.

Moderátor Václav Moravec:

DPH na většinu potravin od ledna klesla z 15 na 12 %. Naopak u nealkoholických nápojů se zvýšila z 15 na jedenadvacet procent. To, jak se reálně změnily ceny, ukáží nezpochybnitelná data, která Český statistický úřad zveřejní v polovině února. Tady jsou zatím namátkové postřehy nás zákazníků.

Eduard Kajgl, zákazník, 2. 1. 2024:

Všiml jsem si, že ty ceny jsou většinou stejný. A dokonce jsem si všiml, že jsou i vyšší. Třeba u těch hotovejch jídel, ty stály 84 korun a teď stojej 87.

Josef Chaloupka, zákazník, 2. 1. 2024:

Tak upřímně jsem na to nějak jako moc asi nečekal, protože tam to bude minimální.

Oleh Andrusil, zákazník, 2. 1. 2024:

Viděl, že cena nějak trochu šla nahoru, ale…

Lucie Čutková, zákaznice, 2. 1. 2024:

Já bych neříkala, zlevnili. Řekla bych, že jsem si všimla těch srandovních scén, že se to popsalo. Oni jsou to jako srandovní setinky procent.

Moderátor Václav Moravec:

Ceny potravin uvádějí některé obchody opět v haléřích. Když se zastavíme u těch srandovních cenovek, můžeme se na ně podívat i v letácích, kde máme kupříkladu 14 korun 55 haléřů při koupi za 1 kus kupříkladu tohoto sýra. Zároveň chtějí tím prodejci dokázat, že opravdu promítli do koncových cen potravin snížení DPH. Ekonomové upozorňují, že je to jen dočasný marketingový trik. Tudíž otázka do Říma na Tomáše Prouzu. 14, 91 kupříkladu tady u Magnesie, je to marketingový trik, že jsme u setin haléřů?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Není to marketingový trik. Je to přesně jenom snaha ukázat, že skutečně se ta nižší DPH promítá do konečné ceny. Samozřejmě, kdyby šla ta DPHZ 15 na 5 nebo z 15 na 0 asi bychom nepotřebovali haléře. Ale když se posune z 15 na 12 a když si vezmu rohlík za 2,90, tak nová cena díky nižší DPH je 2, 81. A my se tady několik měsíců bavili s panem premiérem, s panem ministrem o tom, jak se promítne nižší DPH do cen, slyšeli jsme výkřiky spousty opozičních politiků, některých pop ekonomů, kteří rádi chodí do některých televizí, ti říkali, nic se nestane, nic se nezmění, tak tady je to vidět. Ale opravdu se bavíme o změně DPH o tři procentní body, což pokud chcete do těch cen promítnout, tak to znamená návrat k těm haléřových cenám, případně k různým desetihaléřům, protože historicky ceny potravin byly buďto něco 50 nebo něco 90. Teď se vrací i jiné desítky haléřů.

Moderátor Václav Moravec:

A nemůžete tím rozzlobit zákazníky, protože obchodníci nám jako zákazníkům garantují, že jakmile platíme kartou, tak jsme i u těch setin haléřů. Ale kdo platí nákup hotově, tak má smůlu, protože se zaokrouhluje.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Ano. A zaokrouhluje se až ta konečná cena. Čili není to tak, že by se zaoukrouhlovala každá položka na účtu. A zaokrouhlí se jenom ten konečný součet, pokud platím v hotovosti. Takže v konečném důsledku pokud platím v hotovosti, můžu buďto přijít o 49 haléřů nebo můžu vydělat 49 haléřů. Ale není to tak, že by se zaokrouhlovalo u každé jednotlivé položky.

Moderátor Václav Moravec:

Pane ministře, když se podíváte na ty na ty letáky. Opět jsme sbírali v průběhu v průběhu týdne letáky. Vy vnímáte ty setiny procent v rámci poklesu daně z přidané hodnoty na potraviny jako marketingový trik?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Já to vnímám jako realitu a mě to nijak neuráží. Jako klíčové je to, co potom platíte za ten nákupní košík přece. Ale já mám radost z jedné věci, že to, co jsem říkal, myslím i tady u vás v pořadu někdy 4. prosince, takže se skutečně naplnilo. Já vám jenom ukážu to, co říkal Tomáš Prouza. Tady mám titulky 4. prosinec, řetězce od ledna potraviny zase zdraží, tohleto je 8. prosinec, obchodní řetězce chystají další zdražování. 4prosinec potraviny se od ledna zdraží. No a 3. ledna řetězce hlásí zlevnění tisíců položek. Jak dlouho jim to ale vydrží? No tak to možná naznačuje to, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Já jsem opatrný. Nicméně musím tady férově přiznat, že to, co jsem říkal já na začátku prosince, že tady není žádný důvod k tomu, aby řetězce nebo prodejci zdražovali potraviny, tak a bylo mi říkáno všemi včetně pana prezidenta Prouzy, v žádném případě zdražíme o 7, o 10, o 15, protože tady někdo něco řekl. Tak se ukázalo…

Moderátor Václav Moravec:

No Tomáš Prouza odkazoval i na potravináře v rámci v nasmlouvávavaných cen.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Cen byla nějaká debata mezi prodejci a potravináři, do toho vstupovat nechci. Pro mě je důležité, že to, co jsem říkal, není tady žádný důvod ke zdražení, tak se stalo. Ceny jsou stabilizované a za mě…

Moderátor Václav Moravec:

Myslíte, pane ministře, že budou dlouhodobě? Protože podle průzkumu Českého statistického úřadu, já jsem zmiňoval, že celý ten nákupní koš a ceny potravin v lednu, jak to skutečně u mnoha položek se dozvíme v polovině února a podle průzkumu Českého statistického úřadu z minulého týdne 11 ze 13 sledovaných potravin oproti loňskému prosinci zlevnilo. Kupříkladu máslo, vejce, zdražení z těch dvou položek jsou zatím jenom brambory. Vy očekáváte, že to zlevnění bude dlouhodobější? Jinými slovy, že ten tlak na ceny potravin a jejich pokles bude pokračovat z vašeho pohledu?

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Tak ukázalo se, že v okamžiku, kdy o tom problému se začalo veřejně hovořit, kdy jsem na něj poukázal i veřejně a v médiích, tak skutečně to vedlo k tomu, že se tady nikdo nedovolil zneužít tu situaci a ceny zdražit. A to není jenom otázka tří procent dolů na DPH, ale ty otázka veškerých dalších vstupů, které do toho přináleží. A znovu říkám, budu velmi ostražitý, jak se ceny potravin budou vyvíjet. Ale ten důvod tady pro zdražování nevidím. Ale budu poctivý, já tady taky nevidím nějaký dramatický, dramatickou možnost k tomu, aby ceny dále klesaly. Je totiž pravdou to, že my nemáme nejdražší ceny v Evropě, pokud jde o potraviny. Ale to, na co se teďka musíme soustředit, je celá ta vertikála od toho farmáře, zemědělce, přes toho případně zpracovatele. Pokud tam je, když to není třeba ovoce a zelenina, až po to prodejce. A ta musí být nastavena spravedlivě, a to je ten důvod, proč vážně hovoříme o pravidlech hospodářské soutěže. O tom, zda Antimonopolní úřad koná tak, jak má anebo se jenom trošičku alibisticky schovává za veřejné zakázky, které řeší, které řeší. Ale jakoby trochu neřešil to druhé, co má na starosti a v kompetenci a to je právě hospodářská soutěž a férová pravidla. Takže to jsou ty důvody, které nás k tomu vedou. Protože mimo jiné zachování stability cen bude dané i mírou konkurence na českém trhu, nejenom v rámci obchodu, ale i v rámci samozřejmě potravinářského sektoru. To je zjevné. Mimochodem tam, kde máme dneska silný oligopol, pekařství, mlékárenství a mohl bych tady jmenovat ty firmy náležející jednomu známému dnes politikovi.

Moderátor Václav Moravec:

Mluvíte o Agrofertu.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

No jistě. Samozřejmě. Ale zase poctivě, není to jenom Agrofert. Tam, kde prostě k oligopolizaci dochází i v rámci potravinářství, tak samozřejmě ten tlak na to, aby se udržely příznivé ceny, je menší, protože tam vždycky dojde k nějaké dohodě, na kterou já nemám žádné důkazy, ale je zjevné, že ta, že potom to držení přiměřených cen pro toho zákazníka je složitější. Ale to jsou ty věci, které si musíme nastavit i v rámci pravidel například zákona o hospodářské soutěži.

Moderátor Václav Moravec:

Vy jste, Dano Večeřová, tady před koncem roku v Otázkách zmiňovala, že dojde ke zdražení některých komodit, ale zároveň na pultech vidíme viz mléko a zlevňování i mléka v obchodních řetězcích, protože jste říkala, že některé energeticky drahé provozy budou výrazně zdražovat. K tomu zatím nedošlo. Proč?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Nedošlo k tomu. My jsme o tom bavili, protože vlastně to bylo v souvislosti s tím, jak Energetický regulační úřad řekl, že se bude vlastně zdražovat pro ty podniky jak ta regulovaná složka té energie, tak ty obnovitelné zdroje. Došlo tak k nějaké pomoci státu, která teda sice není významná, nicméně pomůže. Ale řada zpracovatelů nějakým způsobem se s tím popasovala. Já jsem tomu ráda.

Moderátor Václav Moravec:

Jinými slovy neočekáváte další zdražení kupříkladu mléka či jiných potravin ze strany potravinářů?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Já nemůžu říct, co se stane v průběhu roku, protože to jsou…

Moderátor Václav Moravec:

Ne. Mně jde v průběhu prvního čtvrtletí, když se teď bavíme.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Nedomnívám se, že by tomu tak mělo dojít. Už z toho důvodu, protože pan Prouza před Vánoci říkal, že potravináři chtějí 10 až 15 %. Já jsem si skutečně, my jsme mluvili s řadou členů, zase od těch menších až po ty po ty velké, nikdo z nich takový požadavek neměl. Naopak třeba v mlékárenství to dopadlo tak, že všichni museli zlevnit na nátlak obchodních řetězců. Takže se domnívám, že tady skutečně ten, jsem ráda, že jsou stabilizované ty ceny, to určitě ano. Ale jak tady pan ministr mluvil o těch oligopolech. Mně se to vůbec nelíbí, že se tady o tom… Tady máme největší zpracovatele mléka. Kdyby vás zajímal ten zmiňovaný, o který tady všichni mluví, tak ty jsou tady. To není žádný oligopol 7,6 a 7,2 %. To opravdu…

Moderátor Václav Moravec:

Mluvíte teď o Agrofertu?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Mluvím o jednotlivých mlékárnách. Je to Olma a je to Tatra.

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

Tak máme jich těch pět a ty tvoří ten oligopol. Takhle to bylo myšleno.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Dobře, ale každej má úplně jinej sortiment výrobků. Takže žádná mlékárna a je to vidět přesně z toho, co jsem tady říkala. Žádná mlékárna nezdražila, všechny musely snížit, to znamená, že oni nemůžou. Nemůžou si určovat ceny na trhu. Což by bylo v pořádku. Což by teda…

Marek Výborný, ministr zemědělství, poslanec (KDU-ČSL):

To je v pořádku. Ale stejně tak jako tlačíme na prodejce, tlačíme i na ty potravináře. To je totiž úplně stejný. A je jediné, co z toho vyplývá, mimochodem to je důležité tady říct, opravdu není problém u farmářů a zemědělců, protože tam ty výkupní ceny zůstávají plus mínus na stejné úrovni. Teď se nám trochu zvedla výkupní cena mléka, ale je to dané tím, že jsme v lednu a jsou tam lepší složky, ale opravdu a to teda pochopili všichni, mimochodem i z těch vyjádření pana premiéra to jasně taky vyplývá, prostě nemáme v tuhletu chvíli problém na straně zemědělců, na straně té prvovýroby. A na ty výkupní ceny třeba ovoce zeleniny jsem tady upozorňoval. Nechci to znovu opakovat.

Moderátor Václav Moravec:

Ano. Vy teď od ledna mluvíte o tom, že problém je na straně potravinářů a velkých dodavatelů, stejně jako na straně obchodníků. Ano.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Ne. Já nevím, jak můžou potravináři ovlivňovat ceny a nějakým způsobem navyšovat ceny, když prostě skutečně je to o tom, že řetězec je do těch vyšších cen nepustí. I kdyby chtěli navyšovat. A tohleto, to není oligopol, jestliže mám tady 5 firem.

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, ale paní prezidentko, antimonopolní úřad chce podle svého předsedy Petra Mlsny do konce letošního roku dokončit sektorové šetření na trhu s potravinami, a to nejen v maloobchodu, ale i u zpracovatelů. A naznačuje, že od začátku roku šetří jednoho zpracovatele i jednoho obchodníka. Otázka pro Tomáše Prouzu a reakce na slova ministra Marka Výborného, že nakonec tedy nedošlo k tomu, čím jste hrozil, nebo před čím jste varoval v prosinci v tomto pořadu.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

My jsme jasně od začátku říkali, že pracujeme s informacemi našich dodavatelů. Ostatně a já chápu, že Dana Večeřová už to možná ráda zapomněla a já jí možná někdy jako dárek připravím sestřih i jejích mediálních vyjádření někdy z listopadu, kdy právě to první oznámení Energetického regulačního úřadu, myslím si, u všech vyvolalo velký šok. Bylo to možná jako hodně nezvládnuté, špatně připravené, všichni si promítli to, co zažili třeba rok, rok a půl zpátky s cenami energií. Možná proto i řada dodavatelů zkoušela nadsazovat ty první oznámení cen. Díky tomu, že jsme s vládou vyjednali pomoc s cenami energií i pro širší okruh firem, než vláda původně plánovala, tak to riziko zdražování energií se podařilo zažehnat. V tu chvíli si myslím, všichni ustoupili velmi rozumně od těch původních požadavků a jsme dneska v situaci, kdy cena potravin spíš klesá. Vidíme to na tom vzorku Českého statistického úřadu. Vidíme to i na datech Eurostatu, kdy a zatímco v prosinci meziročně v celé Evropské unii ceny potravin rostly asi o 5 a půl procenta, tak v Česku jako jediné evropské zemi ceny potravin v prosinci 2023 byly nižší než v prosinci 2022 po 1,1 %. Čili já myslím, že my už jdeme dobrým směrem. Zbytek Evropy možná ještě bude chvíli zažívat tu velkou inflaci.

Moderátor Václav Moravec:

Myslíte, že nám to, promiňte, myslíte a stručná odpověď, protože se rozloučíme za pár okamžiků s diváky jedničky. Myslíte, že to bude i dlouhodobější trend a. že i v prvním čtvrtletí letošního roku dál budou ceny potravin klesat?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident HK ČR, poradce MPO:

Pokud stát skutečně vážně bude tlačit na konkurenci mezi dodavateli a nebude dělat umělé překážky dovozu, tak bezpochyby ceny ještě půjdou o něco dolů.

Moderátor Václav Moravec:

Přepněte si na zpravodajskou čtyřiadvacítku. Budeme mluvit o cenách potravin. Uvidíte kupříkladu srovnání cen potravin z roku 2023 versus rok 2024, kdy kupříkladu hladká mouka zlevnila skoro o 6 korun meziročně, cukr krystal v prosinci levnější o bezmála 5 korun na kile. Podíváme se na zajímavá data a nabídneme další diskuzi ministra zemědělství Marka Výborného, prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové, prezidenta Agrární komory Jana Doležala a prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy. Pokračujeme po stručných zprávách na čtyřiadvacítce. Diváci jedničky si tedy přepnou a debatu vice guvernérky centrální banky Evy Zamrazilové nabídneme a náměstka ministra financí Marka Mory. Pokračujeme po stručných zprávách na ČT24.

Jak se změnily ceny, maloobchodní ceny některých potravin během loňského roku? Podívejme se na data. Tady jsou data ČSÚ. Hladká mouka v prosinci meziročně zlevnila o šest korun. Cukr krystal byl v prosinci levnější o bezmála pět korun na kile. Litr polotučného mléka lidé koupili na konci roku o čtyři koruny levněji a deset vajec o více než 19 korun levněji. Naopak co podražilo, vepřová plec byla v prosinci o 18 korun dražší a jablka o pět korun dražší. U některých komodit k tomu zlevnění nedošlo. Drahé potraviny, nic, co by politici v minulosti nezmiňovali, když se vrátíme v čase.

Josef Hurta /Levý blok/, tehdejší poslanec, 15.2.1996:

V posledních dnech ale rychle rostou i ceny základních potravin jako chleba, pečiva, mléka a cukru.

Jaroslav Plachý /ODS/, tehdejší poslanec, 3.11.2009:

Jestliže dojde k omezení konkurence, jeho logickým důsledkem je nárůst cen a v tomto případě cen potravin. Proč chcete zvýšit v době krize ceny potravin?

Zdeněk Škromach /ČSSD/, tehdejší poslanec, 3.11.2009:

Až zlikvidují naše zemědělce, tak tady budou prodávat v těchto řetězcích drahé potraviny pro naše občany.

Vít Bárta /Věci veřejné/, tehdejší poslanec, 3.11.2009:

Díky privatizaci některých státních podniků v oblasti zemědělství, které tady vytvořily vertikální monopoly a, nebo alespoň oligopoly, které objektivně manipulují s cenou, spekulativně manipulují s cenou potravin a tím činí potraviny dražší.

Monika Jarošová /SPD/, tehdejší poslankyně, 17.9.2020:

Chci se optat na letošní skokové zdražení potravin a zejména pak ovoce a zeleniny.

Andrej Babiš /ANO/, tehdejší premiér, poslanec, 17.9.2020:

My důchodci, kdysi jsme chodili lidé do zahrad a ne do řetězců o víkendu. Tak zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon.

Moderátor Václav Moravec:

Ministr zemědělství Marek Výborný, když byl naposledy v Otázkách, představil projekt svého resortu, aplikaci pro spotřebitele, která by také měla pomoci nám zákazníkům orientovat se v cenách potravin. Připomínám, že nás čím je hosty jsou právě ministr zemědělství Marek Výborný, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, prezident Agrární komory Jana Doležal a a vítám ještě jednou i prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu, který s námi je ve spojení v Římě. Ještě jednou dámo a pánové, vítejte v Otázkách. Pane ministře, kam jste pokročili s tou vaší aplikací?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Tak pro mě je důležité to, v jaké jsme situaci. Nezdražilo…

Moderátor Václav Moravec:

Takže aplikace nebude?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Ne, ne, ne, ne, nechte mě prosím dopovědět.

Moderátor Václav Moravec:

Ano.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Ceny se nezvedly tak, jak tady všichni strašili. A to, o tom jsme už tady hovořili, máme stabilizované, budeme to samozřejmě hlídat. A ten základní problém, který je, tak v tu dobu, kdy jsme o tom tady spolu hovořili, tak já jsem žádal o tu součinnost, o partnerství zástupce obchodních řetězců těch osmi dominantních v České republice. A bohužel kromě jednoho ryze českého, to je řetězec JIP, který do toho chtěli jít, tak všichni měli milion a jeden důvod, proč to nejde, proč to nebude fungovat, proč se k tomu připojit nechtějí. A pro mě to není odpověď na to, že tedy nic takového nebude. Já tady mám mimo jiné komunikaci třeba paní ekonomkou Matesovou, která opakovaně říkala - ano, to by byla možnost ve prospěch českého spotřebitele. Ale chci připomenout, že to není jenom o sběru dat, která v tuto chvíli nemáme a museli bychom tedy nařídit těm prodejcům, aby ta data dodávali v nějakém časovém intervalu. Ale je to také o té garanci té ceny, například v úseku toho jednoho týdne nebo těch 14 dnů. Pokud se…

Moderátor Václav Moravec:

Takže ta aplikace, jak jste chtěl, aby byla v polovině letošního roku, tak je jasné, že nebude.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Pokud se nezmění přístup těch řetězců a nebudou chtít něco podobného, co funguje nejenom v Řecku, ale na některých dalších státech Evropy, na tom spolupracovat a připravit to, tak musíme samozřejmě změnit vyhlášku, zákon a pak to je běh na delší, na delší trať, než jsme si mysleli. To tak prostě je. Ale znovu opakuji…

Moderátor Václav Moravec:

Půjdete do té hrozby, pane ministře…

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Možná, možná, že už jenom to, že jsme tento nástroj zveřejnili, zvedli jako jeden z možných ve prospěch spotřebitelů, tak vedl k tomu, že dnes máme ty ceny tam, kde je máme a nezvedly se. i to je…

Moderátor Václav Moravec:

Ptám se znovu, jestli půjdete do té hrozby vyhláškou a hlášení od těch řetězců.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

No, tak ta hrozba tady je samozřejmě, ale je to o rozhodnutí, já znovu říkám, já jsem neskončil komunikaci s obchodníky. My se potkáme, předpokládám, teď v prvním kvartále, protože jsem to řekl i v tom prosinci, že se chci i s obchodníky setkávat pravidelně. Není to jenom debata o cenách, zdaleka ne. Já si vážím jejich třeba podpory regionální potraviny, jakkoli samozřejmě bychom potom mohli určovat, bavit se o výši marží a tak dále. Ale jsou tady věci, které určitě jsou taky pozitivní. A pokud by se podařilo změnit jejich přístup, pak jsme schopni to udělat relativně rychle. Pokud ne, musíme změnit vyhlášku, případně nějak, nějaký zákon, což všichni, tak jak tady sedíme, moc dobře víme, není otázka čtvrt roku, půlroku. To je otázka minimálně jednoho roku.

Moderátor Václav Moravec:

Ale ptám se, jestli, jestli ta hrozba z vaší strany…

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Hrozba trvá, hrozba trvá.

Moderátor Václav Moravec:

… že budete vyhlášku měnit? Tomáši Prouzo?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

A není to hrozba, je to sdělení.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident Hospodářské komory ČR:

Tak já když se vrátím k tomu Řecku, co se tam stalo, tak vedle nějaké aplikace, kterou řecká vláda udělala, přitom neexistovalo žádné soukromé řešení, tam nebyla žádná, žádný web, kupi.cz, žádné další. Takto vedle toho ještě řecká vláda donutila řecké dodavatele potravin, aby na určitý segment svých produktů poskytli pětiprocentní slevu. Takže když se bavíme o Řecku, mělo by to mít dvě nohy. Jedna je nějaká aplikace. Druhá ale jako státem vynucené slevy od dodavatelů. A o téhle té části my se z nějakého důvodu tady vůbec nemluvíme. Před chvílí jsme sice mluvili o dominanci Agrofertu, ale nevím, jestli už někdo jednal s Agrofertem o tom, na jakou část svého portfolia dá pětiprocentní slevu. Takže to je jedna věc, která bychom, o které bychom měli mluvit, jako o celku. Co se týče Česka, jednak my už tady máme /nesrozumitelné/ právní řešení. Fungují velmi dobře různé webové srovnávače. A Český statistický úřad má reálná čísla z reálných prodejů, takže stát jako takový má dostatek dalších informací, které má. A třetí věc, která je důležitá, on to zmínil pan ministr. Říká, tak ceny budou muset platit týden, dva na fixní dobu. No ale takhle přesně obchod nefunguje. Prostě ve chvíli, kdy vidíte, že někdo přišel s nějakou jinou cenou, musíte mít jako obchodník právo na to reagovat. Nemůže být v situaci, že nebudete moct zlevnit máslo, pokud třeba zbytek to máslo bude nabízet levněji. Prostě takto to fungovat nemůže. A co se týče potom ještě nakonec z pohledu zákazníka, tak když se bavíme s řeckými kolegy, tak ti velcí je to vlastně pochvalují. Protože zhruba 15 procent prodejů se přesunulo z malých řeckých obchůdků s potravinami do velkých řetězců. Protože ty vždycky dokáží mít nižší cenu než ti menší. A stejně tak ale obchody začaly mnohem víc potravin brát od velkých dodavatelů, kteří díky těm velkým objemům dokáží nabídnout nižší cenu za danou potravinu než třeba nějaká menší mlékárna nebo menší výrobce uzenin. Čili musíme se taky bavit o těch efektech…

Moderátor Václav Moravec:

Pane prezidente, chápu správně tu vaši odpověď, nechtěl jsem vám do toho vstupovat, ale chápu správně tu vaši odpověď, že ty ceny ministerstvu dodávat nebudete a tudíž platí ta hrozba změny vyhlášky, o níž mluví Marek Výborný?

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident Hospodářské komory ČR:

My dodáváme data Českému statistickému úřadu, který má data o úplně všech prodejích veškerých potravin. My jsme vlastně nikdy neslyšeli detaily. Padaly tady úvahy o tom, že třeba v té aplikaci bude 30, 50 potravin a já vlastně neumím vést debatu o tom, že se bude publikovat cena rohlíků nikoliv cena housky. My tady vlastně pořád máme jenom nějak jako mediální velmi hrubý rámec toho, co se chce udělat. A nebavíme se o tom, jednak že to není celý řecký příběh, jenom jedna polovina. A nebavíme se o tom, k čemu to skutečně má vést. Jestli skutečně dává smysl v české situaci u těch několika málo dominantních dodavatelů ještě podporovat ty velkododavatele, kteří dokáží logicky nabídnout nižší ceny. Takže musíme se taky bavit o těch efektech, které to má v reálu přinést.

Moderátor Václav Moravec:

Pane ministře, že si za to můžete vy tím, že obchodníci vám ta data nedodávají, protože nevědí?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Tak já myslím, že všichni, kdo to poslouchají, tak vidí ty alibistické vytáčky pana prezidenta Prouzy. Nic se nezměnilo od čtvrtého prosince. Beru na vědomí. Já se na to ještě zeptám těch, které pan prezident Prouza zastupuje. Uvidíme. Pro mě teďka je důležité ne vést debatu o jedné, jednom z nástrojů, ale jaké je realita. A znovu říkám, ceny i ceny potravin jsou v českém stabilizované. A pokud toto vydrží, tak i ta debata, kterou tady vedeme, a vy říkáte pohrůžka, já říkám snaha najít nějaké partnerské řešení, tak se vyplatila.

Moderátor Václav Moravec:

Vysoké ceny potravin. Jaké má ještě možnosti vláda, podle bývalého ministra financí Ivana Pilného? Je zapotřebí rozplést dodavatelské řetězce.

Ivan Pilný, bývalý ministr financí, 11.1.2024:

Potom bych použil nějakých neoficiálních nástrojů, protože přece jenom vláda má možnosti, jak zatlačit na ty řetězce. Je tady zákon o významné tržní síle, má k dispozici třeba zemědělskou inspekci atd., atd. To znamená, že má nástroje, kterými může přinejmenším varovat ty, kteří se dopouští prostě těch excesů na to, aby prostě od té strategie ustoupili. Ten tlak by měl být mnohem silnější.

Moderátor Václav Moravec:

17 dní stará slova. Ministr zemědělství Marek Výborný a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela právě naznačovali také na začátku roku, pane prezidente Doležale, že si chtějí posvítit na fungování trhu. Když jsem v té první části Otázek mluvil, že Antimonopolní úřad chce podle svého předsedy Petra Mlsny do konce letošního roku dokončit sektorové šetření na trhu s potravinami, a to nejen v maloobchodu, ale i u zpracovatelů. Nemělo to šetření už dávno být hotové a zveřejněny jeho výsledky?

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Určitě. Já musím říct, že my jako zemědělci máme čisté svědomí. Já myslím, že to dokládá i statistika, kterou vydává Český statistický úřad. Vidíme obrovské zlevnění na straně nás jako prvovýrobců, bavíme se o desítkách procent. Například u pšenice je to 37 %, u mléka 20 %, no a v obchodech vidíme skoro téměř stejné ceny, jako před rokem. Tady jsme hovořili o tom, že možná jedno, dvě procenta. Takže opravdu za námi ty ceny nejsou. Tady se hovořilo o zákonu o významné tržní síle a ten vznikl v podstatě proto, protože i na evropské úrovni bylo konstatováno, že zemědělci dlouhodobě tahají za ten nejkratší konec provazu. A v podstatě dostávají právě z toho trhu nejméně, respektive ten jejich podíl na tom co platí spotřebitelé je opravdu, opravdu velmi malý. Pokud se budeme bavit o pečivu, je to 5 až 10 %, pokud se budeme bavit o těch mléčných výrobků, tak je to možná 10 %. U ovoce a zeleniny, to jsou věci, které tam dodáváme napřímo, tam je to nějakých 25 %. Takže opravdu pokud tady někdo prodává brambory za pětadvacet, třicet korun a ten pěstitel dostane osm korun, tak to není opravdu dlouhodobě udržitelná záležitost.

Moderátor Václav Moravec:

A je podle vás realistické, nebo co si myslíte, že budeme rok čekat na výsledky sektorového šetření, které slibuje Antimonopolní úřad, když o cenách potravin se v tomto pořadu i v rámci toho sestřihu se o něm bavíme už víc než 10 let.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Určitě je to, to zpoždění je hrozně dlouhé. A já myslím, že by to i prospělo určité, určitému zprůhlednění a myslím si, že to je argument, pro tady pana ministra, který stejně jako já říká, že opravdu zemědělci za ty vysoké ceny potravin nemůžou. A tady se vracíme zpátky k té debatě, kterou jsme tady měli v té první polovině pořadu, opravdu zemědělci mají problém, že jim to nevychází. Protože my jsme vždycky závislí na tom, jak se nějakým způsobem pohne trh. A to jsou opravdu globální vlivy nebo respektive to má potom dopad v rámci té celé vertikály. A u nás ta jistota není. My možná vyděláme jednou za 10 let. Ale obchod má vždycky tu jistotu, že vydělá, on si ty ceny pohlídá. Takže toto by měl ten spotřebitel jednoznačně vědět a vidět.

Moderátor Václav Moravec:

Pro vás, paní prezidentko Večeřová, dokončení toho sektorového šetření až ku konci letošního roku podle slov Petra Mlsny?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

No, je to dlouhá doba, protože se myslím, že na tomto se mohlo začít pracovat dřív, mohlo se to dělat detailněji. Nemuselo se to dělat…

Moderátor Václav Moravec:

No, má se to podle mě snad dělat průběžně, ne?

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Mělo by se to dělat průběžně. Dělalo se to minulý rok vlastně na těch pět, pět základních komodit, kdy se nic nezjistilo. Nebo tedy zjistilo se, že vlastně za to nikdo nemůže. Já nevím, jak dopadne ten cukr. Nevím, na co míří vlastně teď to zjišťování, to sektorové zjišťování. Ale domnívám se, že v podstatě zase vyjde z toho, co se udělalo z toho sektorového řešení nebo průzkumu u těch maloobchodů, že je to zase všechno v pořádku. Že my tady máme vlastně oligopol. Oligopol vlastně je, on je v pořádku, protože tady musí docházet k zneužívání a k tomu nedochází. Protože pokud by docházelo, tak samozřejmě každý…

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Podle ÚOHSu.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Podle ÚOHSu, ale kdo se cítí jaksi, že je podroben nějakému tlaku, tak může dát, samozřejmě, může dát nějaký podnět. Takže u řetězců je to v pořádku, je tam oligopol. Dokonce je nám řečeno, že v Rakousku a v jiných státech je dokonce duopol, takže jsou na tom ještě v podstatě ne hůř, ale že je to úplně jiné než tady u nás.

Moderátor Václav Moravec:

No, ono těch oligopolů, když se podíváme na data podílu osmi největších řetězců na maloobchodním trhu v České republice od roku 2005 do roku 2021, jak sami už vidíte, tak vzrostl z 55 % na 75 % nárůst oligopolů i právě u potravinářů. Tady jste se neshodla s panem ministrem Výborným. Pane ministře, je pro vás a máte vy k dispozici, když navrhujete jako vláda jméno prezidentu republiky šéfa Antimonopolního úřadu, vy máte k dispozici informace, které se týkají nastavení toho, toho obchodního řetězce a to, o čem mluvil někdejší ministr financí Ivan Pilný?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Ne, nemám to k dispozici, je to bohužel dané nebo bohužel je to dané realitou, kterou v České republice máme. Antimonopolní úřad je nezávislý orgán a opravdu není řízený vládou. My tam samozřejmě můžeme vyzývat k sektorovým šetřením, já jsem to dělal opakovaně. S panem předsedou Mlsnou jsem se potkal v létě, na podzim. Teď na začátku roku.

Moderátor Václav Moravec:

Máte ty výsledky?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

A ty výsledky nemám, jenom jeden konkrétní příklad.

Moderátor Václav Moravec:

Jak je to možné?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Sektorové šetření na jednu komoditu, cukr, zadal ještě můj předchůdce v únoru loňského roku. To je, vlastně rok to bude, příští měsíc to bude rok. Není nic. Pan předseda Mlsna mi 9. nebo 4. prosince, kdy jsme se potkali, omlouvám se, teď přesně si to nepamatuji, tak řekl - pane ministře, zítra to zveřejním. No a tak já nevím, jestli v Brně je zítra, za dva měsíce nebo za půl roku nebo za rok. Fakt tomu nerozumím. Já vím, že Brno je Brno, ale nechci se nikoho dotknout.

Moderátor Václav Moravec:

A vy jste to urgoval?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Samozřejmě, ano, opakovaně.

Moderátor Václav Moravec:

I teď v lednu?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Ano, já jsem s panem předsedou se potkal při tom jednání někdy 4. nebo 5. ledna, teď, omlouvám se, přesně zase bylo to na začátku ledna a ptám se - pane předsedo, tak kdy bude konečně zveřejněno to sektorové šetření cukru? Pane ministře, počkejte, počkejte, vydržte, bude to. No, tak já fakt jako, omluvám se tady, nevím. Ale, co chci, co chci říct, my aktivně pracujeme jako vláda na tom, abychom vytvořili jasné mantinely i pro Antimonopolní úřad, jakým způsobem má být výrazně aktivnější. A to jsme panu předsedovi řekli v rámci…

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, plní Antimonopolní úřad z vašeho pohledu roli, když tady chceme rozplétat řetězec nebo obchodně dodavatelské řetězce. Vy jste teď z toho vyjmul zemědělce. Říkáte, že problém je na straně potravinářů, popřípadě břímě na straně prodejců a Tomáše Prouzy. Podle vás funguje Antimonopolní úřad, jak má, aby vy jste jako ministr vlády měl podklady, v čem je problém?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Nefunguje, nefunguje v rámci té části, která se má věnovat hospodářské soutěži. Nechám stranou veřejné zakázky. V rámci hospodářské soutěže nefunguje tak, jak má. A i to je jeden z důvodů, proč se bavíme o těch nástrojích, parametrech, které by asi bylo záhodno upravit, protože ono to je…

Moderátor Václav Moravec:

Teď mluvíte o změně zákona?

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Mluvíme o změně zákona hospodářské soutěži, dokonce my tomu pracovně říkáme jako série opatření, možná můžeme ten zákon nazvat jako zákon pro posílení konkurence v české ekonomice. Říkám to jako pracovně v uvozovkách, protože těch zákonů by případně bylo na stole určitě více, zákon o cenách, zákon o ochraně spotřebitele a další. A ve finále by měl směřovat k posílení větší konkurence na českém trhu. To se netýká jenom potravin, to se týká například služeb mobilních operátorů a mohl bych pokračovat dál, protože to je to, co u nás bohužel ze strany Antimonopolního úřadu nefunguje, tak jak bych si já představoval. A neříkám to já jako ministr, říkají to všichni další experti, ekonomové. A proto mi na pana předsedu opravdu tlačíme, že musí začít trošku aktivně a ne se alibisticky vymlouvat, že to nejde a že k tomu nemá nástroje a podobně. Uvedu jeden konkrétní příklad. Dneska tady máme parametr dominantního postavení nastavený na 40 procentech. A samozřejmě potom jeden velký potravinář třeba, který má nějakou dominanci na trhu v rámci třeba zpracování masa a uzenin, no tak pak si koupíte jednu masničku, jedno uzenářství, hop, hop, hop. A pak máte to dominantní postavení, které má potom ten negativní vliv na strukturu celého toho trhu a ve finále na ty ceny. Tak je potřeba možná tady být trošku přísnější. Já si myslím, že to, co dělaly chybně předchozí vlády, předchozí vlády, bylo právě to, že tady nechaly prorůst ten sektor zpracovatelský některými několika podniky nebo majiteli, kteří si tady z toho vytvořili to do určité míry oligopolní prostředí někde na hraně té dominance, které se potom bohužel negativně projevuje jak směrem k farmářům a zemědělcům u těch výkupních cen dole, tak jsme samozřejmě i směrem nahoře k prodejcům a potom k té ceně pro zákazníky na pultu.

Moderátor Václav Moravec:

Zásadně nesouhlasí Dana Večeřová, pak otázka na Tomáše Prouzu.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Já s tím zásadně nesouhlasím. Protože jasně jsme tady dokazovali, že žádný, žádný výrobce český není schopen si tu cenu na trhu určit. Nikdo to není schopen udělat. Všechny řetězce přinutili zlevnit. A jestliže má někdo dominanci, dominance jako taková není porušení zákona, to je prostě konstatování stavu. Dominance je porušením zákona ve chvíli, kdy ten, kdo je v dominantním postavení vynucuje nějaké ústupky, vynucuje si cenu. To se nestalo. A pokud se to stalo, prosím, máme tady orgán, jako je Antimonopolní úřad, bez ohledu na to, co si o něm kdo myslí, tak je to orgán, který má zahájit správní řízení na podnět, že někdo zneužívá svoji dominanci. To se nestalo. Prosím, tak se tady nebavme o nějakých spekulacích, že někdo má dominantní postavení. Tak možná dominantní postavení má, ale nezneužívá ho.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Tady je ten cukr, polovina roku, vidíte, co to udělalo v obchodech?

Moderátor Václav Moravec:

Promiňte, ale,…

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

K tomu cukru, tam je důležité…

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Na to nepotřebuju ani ten Antimonopolní úřad.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Tady je možná jeden velký dodavatel, ale i ten jeden velký dodavatel vám řekne, že jakmile chce dodávat do našich obchodů, tak samozřejmě u každého jednoho obchodu prostě musí soutěžit s dalšími velkými evropskými dodavateli. A naši, i ti naši největší potravináři na tom evropském trhu jsou skutečně malý.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Malinký.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Když se podíváme, my nemáme vlastně pod kontrolou v uvozovkách ani náš vlastní trh, na tom evropském jsme opravdu kapkou v moři.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Ale podívejte se na ty tři měsíce, to je tam, kde jako…

Moderátor Václav Moravec:

Tomáš Prouza a jeho pohled na to, že Antimonopolní úřad podle svého předsedy a jeho slov ze začátku letošního roku dokončí to sektorové šetření na konci letošního roku.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident Hospodářské komory ČR:

Vždycky je lepší data mít než je nemít. Tady možná roky ty data chyběly. Tak já do té debaty zkusím možná přidat dva, tři příklady z toho, kdo dodávat do obchodů. /nesrozumitelné/ z pohledu toho, kdo jsou naši dodavatelé. A co se týče mléka, 90 % dodávek, jsou dva velcí dodavatelé. Cukr, dva největší české cukrovary, 85 % dodávek do obchodu. Ten největší má zhruba 70 procent trhu. Proto taky, když se pak dívám na hospodářské výsledky, a to je ta druhá metrika, tak v krizovém roce, kdy byla nejdražší energie v historii, tak ten největší český cukrovar zdvojnásobil svůj zisk. Takže je vidět, že dokázal nejenom přenést ty vyšší náklady do konečné ceny cukru, ale navýšit tu svou dodavatelskou cenu ještě výrazněji.

Moderátor Václav Moravec:

Ale když odpovíte i na to, že ministr české vlády nemá dodnes od Antimonopolního úřadu to sektorové šetření na cukru, byť je mu to sledováno, abychom tady na základě nějaké nezávislé autority, kterou by Antimonopolní úřad měli říct, tak pravda je asi nejblíže konstatování buď vás, ministra, prezidentky Večeřové. A ne, že tady se neshodneme ani na tom, jak je to s tím cukrem. A Antimonopolní úřad nám řekne – hm, možná na konci letošního roku.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, viceprezident Hospodářské komory ČR:

Já myslím, že jsou to trošku dvě rozdílné věci. První, Antimonopolní úřad nejenom nebude jenom popisovat trh, ale bude se dívat i na možné způsoby zneužívání dané situace. Čili tam možná musí jít trošku dál. My bychom měli začít vůbec těmi základními daty. A měli bychom to propojit ještě s jednou důležitou věcí, a to je reforma dotačních schémat. Protože my tady trošičku paradoxně česká vláda škrtala investiční dotace potravinám, kdy aspoň mohla říct, já vám přispěji na modernější výrobní linku, větší kvalitu, snížení cen, snížení energetické náročnosti a naopak zachovává velkou část těch provozních dotací, které se vlastně jenom každý rok projídají, projídají a projídají a nevede to k žádné změně. Takže pokud tady chceme skutečně změnit to fungování trhu, tak musíme pomoct českým potravinářům, aby dokázali lépe konkurovat konkurenci v zahraničí, aby ale jakoukoliv podmínkou, protože získají peníze od českých daňových poplatníků, bude nižší cena, vyšší kvalita. To už je nakonec na státu, aby si definoval, co za ty peníze chce. A my jsme tady historicky v situaci, kdy stát jenom dává peníze a vlastně za to ani nic nechce.

Moderátor Václav Moravec:

Odpověď Marka Výborného, protože končíme a budu rád, když budeme v té diskusi pokračovat zase za dva měsíce.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

To jak pan prezident Prouza neodpověděl, tak myslím naznačil mnohé. A já bych opravdu očekával a očekávám od Antimonopolního úřadu, že se konečně začne férové, dodržování férových pravidel hospodářské soutěže u nás věnovat. My jsme připraveni k tomu vytvořit i, řekněme, ten zákonný, ty zákonné parametry, ten mantinel. A znovu říkám, neděláme to proto, že bychom chtěli to mířit vůči potravinářům, vůči prodejcům, nedejbože vůči farmářům, zemědělcům, ale právě proto, aby ten celý férový řetěz nebo ta vertikála tady byla ve prospěch toho konečného zákazníka, než že ceny budou padat, padat dolů. Ty musíš zůstat tam, aby to dávalo celé smysl, aby byly spravedlivé a ne aby na tom zákazník, český zákazník tratil.

Moderátor Václav Moravec:

Marek Výborný, ministr zemědělství. Děkuji do Říma prezidentovi Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáši Prouzovi. V pražském studiu byla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Děkuji. A děkuji i prezidentovi Agrární komory Janu Doležalovi, že byl mým hostem. Díky, na shledanou.

Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR:

Díky, na shledanou.

Marek Výborný /KDU-ČSL/, poslanec, předseda poslaneckého klubu, ministr zemědělství:

Krásnou neděli, na shledanou.

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR:

Na shledanou.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.