Terezín získá do dvou let protipovodňovou ochranu proti dvousetleté povodni

25. 1. 2012

Tisková zpráva — Ministr zemědělství Petr Bendl a generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma dnes v Terezíně na Litoměřicku za účasti ministra obrany Alexandra Vondry, hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové, starostky města Růženy Čechové i dalších hostů slavnostně zahájili budování protipovodňové ochrany města. Oblast Litoměřicka, která v minulosti trpěla ničivými povodněmi, přitom považuje Ministerstvo i Povodí Ohře za prioritní a strategickou. Ochranu Terezína zajistí hráze, mobilní stěny, ale především citlivá rekonstrukce historického vojenského opevnění města. Celkové náklady na protipovodňová opatření jsou téměř 137 milionů korun.

„Ministerstvo zemědělství i Povodí Ohře se dlouhodobě snaží naplňovat vládní prioritu, kterou je protipovodňová ochrana. Na prevenci před povodněmi v povodí Ohře v letech 2007 až 2013 plyne 550 milionů korun a ochrana Terezína za 137 milionů korun představuje na této řece největší protipovodňovou investici,“ zdůraznil ministr zemědělství Petr Bendl.

Budoucí protipovodňovou ochranu města lze rámcově rozdělit na dvě části podle chráněných území, a to na centrální část města (Velká pevnost) a na východní část města na pravém břehu Ohře. Dělení souvisí s rozdílnou úrovní ochrany, centrum města bude mít ochranu na úroveň hladiny při kulminaci povodně z roku 2002 na Labi (dvousetletá povodeň) a východní část Terezína pak na úroveň padesátileté povodně na Labi a Ohři. Terezín ohrožuje nejen velká voda z Ohře, ale také povodeň, která se do města dostane zpětně Ohří z nedalekého Labe.

„Ochrana Terezína představuje nesporně stavbu veřejně prospěšnou a je plně v souladu se studií proveditelnosti. Navíc vzhledem k tomu, že v místě stavby je památková rezervace, museli jsme ochranu města před povodněmi navrhovat citlivě s ohledem na historické opevnění. To bude logicky využito a zakomponováno do moderní a účelné ochrany před povodněmi,“ zdůraznil Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře.

Hlavní parametry protipovodňové stavby:

  • délka ochranných hrází                     2 143 m
  • délka mobilních stěn                             300 m
  • rekonstrukce nábřežních zdí              1 293 m

Souhrnné informace o vybraných akcích protipovodňové ochraně na Ohři

lokalita náklady rok dokončení stav
vodní dílo Janov I. 52,1 mil. Kč 2010 dokončená
vodní dílo Janov II. 28,3, mil. Kč 2013 rozestavěná
Terezín 137,0 mil. Kč 2013 zahájená
Bohušovice nad Ohří 63,9 mil. Kč 2013 rozestavěná
Sokolov 15,3 mil. Kč 2012 zahájená
Královské Poříčí 7,6 mil. Kč 2012 rozestavěná

Kateřina Böhmová      
ředitelka odboru komunikace
                                                                                     
Jan Svejkovský MZe                                                     
tiskový mluvčí Povodí Ohře

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.