Nový právní předpis účinný od 1. ledna 2024

27. 11. 2023

Novela vyhlášky č. 218/2019 Sb., o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 340/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 218/2019 Sb., o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů.

Ustanovení § 30 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin, vymezuje podmínky zkoušek nezbytných pro registraci odrůd druhů vymezených v druhovém seznamu, který je stanoven vyhláškou č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin. Metodiky pro provádění polních a laboratorních zkoušek odrůd zemědělských druhů, odrůd zeleninových druhů a odrůd révy jsou pak stanoveny vyhláškou č. 218/2019 Sb., která implementuje do právního řádu České republiky příslušné směrnice Evropské unie specifikující požadavky na provádění těchto zkoušek.

V ČR registraci odrůd zajišťuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který v rámci registračního procesu zkoušky odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd provádí.

Směrnice Komise 2003/90/ES a 2003/91/ES byly přijaty s cílem zajistit, aby odrůdy, které členské státy zahrnou do svých národních katalogů, vyhovovaly požadavkům protokolů zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti vydaných Odrůdovým úřadem Společenství (CPVO), pokud jde o minimum znaků, na které se zkoušky vztahují, a minimální podmínky pro zkoušení odrůd, jestliže takové protokoly byly pro dané druhy stanoveny. Na odrůdy ostatních druhů se podle uvedených směrnic vztahují zásady pro zkoušení odlišnosti, uniformity a stálosti Mezinárodní unie pro ochranu nových odrůd rostlin (UPOV).

Novela vyhlášky upravuje přílohy č. 2, 3 a 5 vyhlášky tak, aby jejich znění týkající se transpozice příslušných předpisů EU, seznamů protokolů Odrůdového úřadu Společenství (CPVO) a zásad zkoušení Unie pro ochranu nových odrůd rostlin (UPOV) bylo v souladu s prováděcí směrnicí Komise (EU) 2023/1438 z 10. 7. 2023.

Platná vyhláška obsahovala již neaktuální výčet metodik pro ovocné rody a druhy, proto bylo také nutné aktualizovat jejich výčet v souladu s čl. 6 odst. 4 písm. a) a b) prováděcí směrnice Komise 2014/97/EU.

Novela vyhlášky č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 351/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů.

Předložená novela aktualizuje přílohu k vyhlášce - Seznam katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků.

Změny uvedené v předložené novele jsou realizované z následujících důvodů:

  • 106 katastrálních území – aktualizace bonitovaných půdně ekologických jednotek (dále jen "BPEJ");  při aktualizaci BPEJ se zjišťují a vyhodnocují změny půdních a klimatických podmínek zemědělských pozemků terénním průzkumem oproti podmínkám, jež charakterizují dosud stanovenou BPEJ, zejména pokud došlo ke zjevným a podstatným změnám v důsledku povodně, sesuvu půdy, výrazné degradaci a destrukci půdy erozí, zásadní změně hydromorfismu půdy nebo pokud byly BPEJ dříve zjevně nesprávně určeny.
  • 17 katastrálních území - změny hektarové výměry zemědělských pozemků, obnovou katastrálních operátorů a tvorbou digitalizovaných katastrálních map dochází k upřesňování výměr druhů zemědělských pozemků v kategoriích zemědělské půdy a výměr BPEJ v pozemkových parcelách. 
  • 5 katastrálních území - upřesnění dat ČÚZK - obnovou katastrálních operátorů.

K 1. lednu 2023 bylo v České republice evidováno celkem 13 076 katastrálních území, z toho zemědělské pozemky jsou evidovány v 13 039 katastrálních územích. Pouze 37 katastrálních území má nulovou výměru zemědělských pozemků. Jednotlivá katastrální území, ve kterých nejsou zemědělské pozemky evidovány, nejsou obsažena ve vyhlášce ani v předložené novele.

V roce 2024 bude průměrná základní cena zemědělských pozemků pro účely výpočtu daně z nemovitých věcí 7,13 Kč/m2, tedy stejná jako v roce 2023.

 

Novela vyhlášky č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 373/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin, ve znění pozdějších předpisů.

Změny vyhlášky souvisí s poslední novelou zákona č. 219/2003 Sb., o oběhu osiva a sadby. V oblasti národní úpravy novela zákona o oběhu osiva a sadby zavádí možnost dobrovolné registrace některých odrůd, které budou náležet k druhu uvedenému v druhovém seznamu, tedy ve vyhlášce č. 378/2010 Sb. 

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) po dohodě s odbornou veřejností navrhl jako dobrovolně registrované tyto druhy:

  • pohanka obecná,
  • proso seté,
  • cizrna beraní,
  • čočka jedlá,
  • bér italský,
  • sveřep bezbranný,
  • poháňka hřebenitá,
  • lipnice smáčknutá,
  • metlice trsnatá,
  • ostropestřec mariánský,
  • heřmánek pravý a
  • mezidruhový hybrid jetel luční x jetel prostřední.

Jde o pouze okrajově pěstované plodiny. Po dobrovolné registraci těchto odrůd je poptávka mezi pěstiteli, protože uznaná osiva pak mají na trhu lepší uplatnění.

Současně se také aktualizují názvy pěstovaných rostlin. U zemědělských druhů se kmín nově nazývá kmín kořenný a cukrovka se nazývá řepa cukrová. U ovocných druhů se latinský název mandloně mění z Prunus amygdalus Batsch na Prunus dulcis (Mill.) D.A. Webb. 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.