Nová legislativa upravující podmínky hospodaření v zemědělství a potravinářství

15. 10. 2012

Počátek října přinesl řadu změn v předpisech upravujících podmínky hospodaření v zemědělství a potravinářství. Dnes přinášíme druhou část jejich přehledu zpracovaného Ministerstvem zemědělství.

Změny do provádění některých opatření společné organizace trhu s ovocem a zeleninou přináší nařízení vlády č. 309/2012 Sb. (jako novelizace předchozího nařízení č. 318/2008 Sb.), které začalo platit 1. října 2012. Cílem novelizace je upřesnit pravidla zamezující tomu, aby producent využíval podpory Evropské unie pro seskupení producentů déle než 5 let. S tím souvisí úpravy některých kritérií uznání seskupení producentů. Problematika se týká pouze jednotlivých producentů, kteří budou žádat o registraci a předběžné uznání jako seskupení producentů. Odhaduje se, že takové žádosti podá zhruba 10 až 20 pěstitelů ročně. Nařízení dále reaguje na zkušenosti EU s náhradami škod vzniklých výskytem bakterie E. coli v roce 2011. V rámci předcházení krizím a jejich řešení budou mít nově uznané organizace producentů možnost uplatnit i v podmínkách ČR opatření „stahování produktů z trhu“.

Dobrou zprávou pro část zemědělců je nařízení vlády č. 332/2012 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 112/2008 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám. Na tyto tzv. TOP-UP v původním návrhu letošního rozpočtu Ministerstva zemědělství nebyly vyčleněny žádné prostředky. Během roku se však podařilo získat celkem 500 mil. korun (z toho 400 mil. z výnosů Pozemkového fondu). Proto mohou být vypsány národní doplňkové platby pro rok 2012, a to platba na chmel, platba na přežvýkavce (skot, ovce, kozy), platba na chov ovcí a na chov koz, platba na chov krav bez tržní produkce mléka, platba na zemědělskou půdu a platba na brambory pro výrobu škrobu. Nařízení platí od 15. října, příslušné žádosti začne SZIF přijímat 1. listopadu.

Třetím předpisem je vyhláška č. 291/2012 Sb. Je účinná už od 1. říjnaa týká se některých veterinárních a hygienických požadavků na přepravu a zpracování vedlejších živočišných produktů, tedy produktů, které nejsou určeny pro lidskou spotřebu. Dosavadní vyhláška č. 94/2010 Sb. upravovala barevné označování obalů, nádob a vozidel využívaných k přepravě vedlejších živočišných produktů, nové znění bere v úvahu také obaly, nádoby využívané již ve fázi shromažďování (sběru) těchto produktů.  Změna předpisu, který se týká především chovatelů, zpracovatelů vedlejších živočišných produktů, zpracovatelů masa, ryb, mléka a vajec a jatek a logicky také subjektů státního veterinárního dozoru by si neměla vyžádat další náklady. Zástupci dotčených subjektů totiž byli s novými požadavky seznámeni během přípravy nové úpravy s tím, že příslušné nádoby postačí označit například barevným štítkem a nové nádoby v požadované barvě poté budou pořízeny až v rámci běžné obměny poškozených nádob.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.