Pronájem půdy pro solární panely v USA: ceny rostou

8. 3. 2024

Ve Spojených státech se v posledních letech rozvíjí trend pronájmu zemědělské půdy pro instalaci solárních panelů. Zemědělci tím dostávají možnost diverzifikovat své příjmy a zároveň přispívat k rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

Trend však vzbuzuje také obavy. Podle průzkumu Purdue University z února 2024 více než polovina velkých amerických zemědělců dostala nabídku na pronájem půdy pro solární panely za cenu minimálně 2471 USD za hektar. Nabízená cena se blíží ceně obvyklých výnosů půdy z kukuřice nebo sóji, ovšem bez nervozity z nestability výnosu plodin, fluktuace cen komodit na trhu i cen vstupů.

O pronájmu půdy v posledních šesti měsících aktivně jednal jeden z deseti velkých zemědělců v regionu Středozápadu. Nabídky od roku 2021 rapidně rostou (průměrná nabídka byla tehdy méně než 1853 USD za hektar). Ceny pronájmu se liší v závislosti na lokalitě, bonitě půdy a dalších faktorech, jako je vzdálenost od rozvodné sítě, dostupnost infrastruktury atd. V průměru se ale nyní pohybují mezi 1235 USD a 2471 USD za hektar ročně. Nájemní smlouvy se obvykle uzavírají na dobu 20-30 let, čímž zajišťují stabilní příjem po delší dobu.

Rostoucí využití zemědělské půdy k energetickým účelům vyvolává na americkém venkově nevoli a objevují se snahy o zablokování výstavby větrných turbín nebo solárních panelů. Nezisková organizace American Farmland Trust argumentuje, že výstavba solárních panelů na kvalitní půdě je plýtváním a ohrožuje potravinové zabezpečení. Iniciativa Save Our Landscapes sdružuje občany, kteří se obávají dopadu výstavby solárních a větrných elektráren na životní prostředí a ráz krajiny. Rozvoj solárních elektráren na zemědělské půdě v USA bude ale pravděpodobně dále pokračovat. Nabídky jsou pro farmáře atraktivní a s rostoucím tlakem na dekarbonizaci energetiky se dá očekávat další nárůst zájmu ze strany developerů. Spojené státy na tento trend legislativně reagují na státní i federální úrovni, probíhají jednání o zákoně na ochranu zemědělské půdy a o daňových pobídkách pro solární energii na brownfieldech. Některé státy, jako je Maryland a Minnesota, zavedly moratorium na výstavbu solárních elektráren na zemědělské půdě, aby se mohly nejprve provést studie o jejich dopadech.

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza.cerna@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.