O budoucnosti použití chlorpyrifosu v USA stále není jasno

27. 10. 2023

Americký soudní systém řeší kauzu týkající se budoucnosti chlorpyrifosu, ve Spojených státech dříve široce používaného organofosfátového insekticidu, jehož používání bylo v roce 2021 omezeno pouze pro nepotravinářské účely – pěstování bavlny nebo golfová hřiště.

Skupiny zastupující zemědělské zájmy a výrobce pesticidů ale naléhají na federální odvolací soud, aby zvrátil rozhodnutí Environmentální ochranné agentury Spojených států (EPA) v procesu zrušení registrace chlorpyrifosu a umožnil obnovení používání tohoto insekticidu na některých potravinářských plodinách. Argumentují především neexistencí vhodné alternativy. EPA však trvá na tom, že soud nemá v této věci jurisdikci, a obviňuje žalobce z pokusu obejít federální zákon o pesticidech.

Rozdíly v regulaci pesticidů a herbicidů mezi Spojenými státy a Evropskou unií jsou markantní a přinášejí řadu sporů. EU zaujímá obecně přísnější postoj a klade větší důraz na princip předběžné opatrnosti. To znamená, že pokud není vědecky zcela potvrzena bezpečnost látky, EU (EFSA) může situaci vyhodnotit tak, že tuto látku zakáže nebo omezí její používání, aby chránila lidské zdraví a životní prostředí. Přestože americký systém je založený více na vědeckém důkazu a analýze rizik a přínosů, aktuální soudní spory ukazují, že i v USA roste tlak na přehodnocení používání některých chemických látek v zemědělství. Předmětem kritiky bývá i proces vyhodnocení ze strany EPA, která hodnotí a schvaluje pesticidy a herbicidy na základě vědeckých studií a dat poskytnutých výrobci. Proces je komplexní, ale kritici tvrdí, že je někdy příliš ovlivněn průmyslovými zájmy. Ačkoliv USA i EU mají komplexní systémy pro regulaci přípravků na ochranu rostlin, EU má obecně striktnější předpisy a nižší tolerance pro rezidua těchto látek v potravinách.

Příklady rozdílů v přístupu lze nalézt v postoji k neonicotinoidům, skupině insekticidů, která je spojována s úbytkem včel. Zatímco EU zakázala používání neonicotinoidů na venkovních plodinách již v roce 2018, ve Spojených státech se jejich používání stále povoluje, ačkoli s určitými omezeními. Dalším příkladem je glyfosát, široce používaný herbicid, jehož licenci EU v roce 2017 obnovila pouze na dobu pěti let a zároveň vyjádřila potřebu najít alternativy. Naproti tomu ve Spojených státech EPA uvedla, že glyfosát není karcinogenní a je bezpečný pro použití podle pokynů na štítku.

Český zemědělský export by měl tuto situaci vnímat také jako příležitost. Vzhledem k přísnějším evropským normám může být český zemědělský sektor již nyní v lepší pozici k přizpůsobení se případným změnám požadavků na americkém trhu.

Zpracovala:
Tereza Černá
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859, mob. ČR: +420 727 938 522
tereza_cerna@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.