Srbské farmáře trápí očekávaná nízká výkupní cena pšenice

21. 7. 2023

V těchto dnech probíhají v Srbsku žně u nejdůležitější obiloviny - pšenice. Srbsko mělo v letošním roce pšenicí oseto 720 000 ha, což bylo o 17 % více než v loňském roce. 

Výnos z hektaru se i kvůli teplotním výkyvům pohybuje od 4,5 tuny až po 8 tun na hektar. Kvalita, ale i výnos na hektar, jsou o něco lepší než v loňském roce. Zemědělce však trápí nejistota výkupní ceny, která se zatím nezformovala a zálohové platby na kilogram pšenice se pohybují v rozmezí pouhých 18 – 20 dinárů (0,15 – 0,17 EUR), což je polovina ceny z doby setby této plodiny.  Dalším problémem jsou plné sýpky, jelikož ve skladech zůstaly desetitisíce tun pšenice z loňské sklizně. Farmáři doufají, že cena s odstupem času poroste, protože nyní prodávají pšenici především ti, kteří potřebují splatit provozní půjčky s termínem splatnosti 15. července. Pro srbskou spotřebu stačí úroda pšenice z řádově 220 000 hektarů. Přebytky pšenice Srbsko vyváží především do Itálie, Rumunska, Albánie, Bosny a Hercegoviny a Severní Makedonie.  Problém ovšem je, že pro vývoz pšenice do Itálie a Albánie slouží rumunský přístav Konstanca, který je v důsledku války na Ukrajině přetížen. Panuje obava, zda se plánované objemy pšenice do uvedených zemí podaří vyvézt. Případné přebytky by mohly způsobit nízkou cenu pšenice, která by pro mnohé srbské farmáře mohla být likvidační.

Čeští vinaři dobývají svět – naposledy Chorvatsko

Chorvatský časopis Agroglas zveřejnil informaci o tom, že se v Chorvatsku ve dnech 12. – 17. 6. 2023 konala mezinárodní soutěž GO (Graševina Osijek) GROW v oceňování vína z odrůdy graševina. Tato odrůda bílého vína je nejrozšířenější a je chorvatskou „národní odrůdou“. Účastníci soutěže navštívili severní oblasti Chorvatska, ve kterých se graševina především pěstuje a měli možnost hodnotit nejlepší vína jak z Chorvatska, tak i z dalších zemí. Finále soutěže proběhlo ve městě Osijek, kde se mezi pěti nejlepšími graševinami na světě umístila dvě vína z Chorvatska z vinařství Kutjevo a Iločki podrumi. K překvapení všech se absolutním šampiónem stala česká graševina z vinařství Bzenec a ocenění převzal pan Michal Šetka.  Další ocenění získala i vína z Rakouska a Srbska. Na soutěži se hodnotilo celkem 211 vzorků ze sedmi zemí a jednotlivá vína oceňovala mezinárodní komise složena z odborníků ze 17 zemí.  

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.