Čína čelí nadprodukci prasat a vepřového masa

8. 3. 2024

Díky tomu, že vepřové maso v Číně představuje nejvýznamnější zdroj živočišných proteinů, je Čína jeho největším světovým producentem a disponuje největšími chovy prasat.

Šíření afrického moru prasat od roku 2018 vedlo k prudkému poklesu jejich počtu a růstu cen vepřového. Následovalo opětovné rozšiřování chovů a v roce 2023 dosáhla čínská populace prasat 434 milionů. Současná situace, kdy jsou chovy přezásobeny, tlačí dolů ceny vepřového, což vede k deflaci, neboť cena vepřového v Číně hraje významnou roli při výpočtu indexu spotřebitelských cen. Mnozí chovatelé jsou kvůli nízkým cenám vepřového ve ztrátě. Bylo pozoruhodné, že jeho cena oproti předchozímu měsíci poklesla také v lednu letošního roku, v období před svátky čínského nového roku, kdy spotřeba vepřového každoročně stoupá. V reakci na tuto situaci čínská vláda avizovala, že hodlá regulatorně zamezit výrazným výkyvům v počtu chovaných prasat. Ministerstvo zemědělství a záležitostí venkova revidovalo plán pro chov prasat tak, že snížilo cíl počtu chovných prasnic ze 41 na 39 milionů. V případě, že jejich počty výrazně vzrostou či klesnou, budou přijata zvláštní opatření. Ministerstvo si také klade za cíl posílit systém monitoringu, včasného varování, optimalizovat produkci a usměrňovat tržní očekávání.

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.