V emirátech se buduje nová vertikální farma, opět největší na světě

12. 4. 2024

Neuběhly ani dva roky od slavnostního představení největší kryté farmy na světě s názvem Bustanica a byl ohlášen nový projekt. Ten je samozřejmě, jak tomu v Emirátech bývá, ještě mnohem lepší a větší.

Bustanica je velmi dobře fungující farma na zeleninu, která hospodaří na kryté ploše 30 tis. metrů čtverečních a dodává produkty pro známé aerolinky Emirates Airlines. Otevřena byla během roku 2022 poblíž druhého největšího dubajského letiště Al Maktoum International Airport. Plně funkční farma velmi úspěšně produkuje více než 1 mil. kg zeleniny ročně. Největší část technologií bude dodávat skotská firma IGS, která se specializuje na vertikální zemědělství již od roku 2013.

Své světové prvenství v největší vertikální farmě ale brzy ztratí. Vyzyvatelem je opět Dubaj a místní nový projekt pojmenovaný velmi jednoznačně GigaFarm. Tu se rozhodla vybudovat emirátská firma ReFarm v areálu zaměřeného na potravinářství Food Tech Valley. Dvanáct metrů vysoká budova bude pokrývat závratných 83 612 m2 a produkční kapacita má být 3 mil. kg zeleniny ročně. V jiném měřítku se dá říci, že produkce nahradí 1 % importu čerstvé zeleniny do Spojených arabských emirátů. To není zrovna málo díky jednomu projektu. K tomu ještě plánují používat odpad z farmy pro výrobu vlastních hnojiv, krmení pro hospodářská zvířata a výrobu zelené energie. Samozřejmostí je snížení spotřeby vody o 98 % oproti klasickému zemědělství.

Největším problémem vertikálních farem je návratnost velmi vysokých prvotních investic. V posledních letech se setkáváme s velkým počtem neúspěchů a bankrotů globálních hráčů zaměřených na tento segment. Příkladem mohou být například firmy Fifth Season nebo AppHarvest, které údajně kvůli konkurenceschopnosti běžného zemědělství na půdě USA skončily. Překvapivý neúspěch v loňském roce vyhlásila i firma AeroFarms, která ve stejném roce slavnostně otevírala výzkumnou farmu zaměřenou na technologie vertikálního zemědělství v Abú Dhabí. Po vynuceném bankrotu a restrukturalizaci ve své domovině USA dál pokračuje na společném projektu s Emiráty.

Dle budovatelů farmy GigaFarm má většina neúspěchů stejné dva jmenovatele, a to nepoužívání odpadu a zelené energie. Dle jejich tiskové zprávy se může projekt vertikální farmy uživit pouze tehdy, pokud je úplně soběstačný jak s výrobou hnojiv a vstupních materiálů tak především v použití zelené energie. Neustálé svícení uvnitř farmy miliony led-diodových pásků je přeci jen poměrně zásadní náklad. Další příjem GigaFarmy je také očekáván od prodeje semen pro ostatní farmy v zemi, prodeje krmiv a hnojiv.

Giga farma se začíná právě stavět a má být plně funkční během roku 2026. Celkové náklady jsou zatím odhadovány na 330 milionu dolarů. Zaměření na agritechnologie a moderní zemědělství se velmi rychle šíří i do okolních zemí. Většina úspěšných vertikálních farem ze Spojených arabských emirátů otevírá své pobočky v Saúdské Arábii a obrovské investice do tohoto sektoru hlásí také Katar.

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas.zamrzla@mzv.gov.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.