Spojené arabské emiráty chrání spotřebitele před neoprávněným zvyšováním cen potravin

Začátkem tohoto týdne sdílelo emirátské Ministry of Economy varování před zavedením nových pokut pro výrobce a prodejce potravin, kteří budou neoprávněně zvyšovat ceny svých produktů.

Plán kontrol byl ohlášen již v minulém roce, kdy jednotlivé firmy reagovaly na problematiku zvyšování vstupních i provozních nákladů různě. Z důvodu celostátního zdražování tak musel kontrolní úřad zavést pravidla, jak opět nastavit balanc mezi spotřebiteli a výrobci.

Ministerstva spolupracují jak se samotnými výrobci, tak s konečnými prodejci v podobě obchodních řetězců, aby společně našli odůvodnění a míru zvyšování cen. V současnosti ministerstvo vydalo prohlášení, že ceny drůbežích výrobků, masa a vajec mohou zdražit maximálně o 13 %. Výše zdražování vychází z podkladů, které jednotliví výrobci a prodejci projednali se státním aparátem a u kterých nalezli shodu. Zvýšení cen má samozřejmě na svědomí především dražší import vstupních materiálů a zboží.

Na stránkách Ministry of Economy může každý najít seznam, kolik by jednotlivé produkty měly maximálně stát. Spotřebitelé mají pomoci kontrolním úřadům a upozornit je, pokud by prodejce nabízel některý z regulovaných produktů dráž. Při zjištění neoprávněného zvýšení cen nad daný limit hrozí prodejcům či výrobcům pokuta od 60 000 Kč. Při opětovném porušení mohou uložené pokuty dosáhnout částky převyšující 1 milion Kč.

Pro SAE nejsou podobné kontroly nic nového. Během roku 2022 bylo v této zemi provedeno 94 123 státních kontrol, které objevily 4 227 přestupků kvůli neoprávněnému zvýšení cen. Nejvíce kontrol je prováděno právě nyní, kdy v zemi probíhá Ramadán. V období Ramadánu lidé nakupují největší množství potravin na tradiční oslavy každodenního konce půstu, což přináší obchodním řetězcům největší zisky.

Zdražování potravin a služeb je v Emirátech v posledních dvou letech opravdu velmi znatelné a je způsobené především drahou mezinárodní dopravou a inflací. I přes snahy státu o kontrolu cen a podporu místních výrobců potřebujete na průměrný nákup o 20 % více financí než před 2 lety.

 

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.