SAE se obává dalšího zdražování potravin v zemi

28. 7. 2023

Emirátskými médii rezonuje nejistota kvůli možnému růstu cen základních potravin. I když se koncem letošního roku téměř slavilo, že se vysoké ceny způsobené pandemií a začátkem války na Ukrajině postupně vracejí do normálu, přichází další problémy.

Pro stát tak bude mnohem složitější zasáhnout do už poměrně silně regulovaného trhu se základními potravinami. Státní prezentace ustálení cen ale nezakryje, že ceny v Emirátech stále letí nahoru. Od začátku roku 2023 postupně zdražuje téměř vše kromě regulovaných potravin. Za kávu v oblíbeném podniku Starbucks jsme si první polovině roku 2023 připlatili v přepočtu 12 korun a během léta cena narostla o dalších 12 korun.

Současné obavy nevyvolává jen situace v zemi, ale i u největších obchodních partnerů. Hlavním tématem je úplný zákaz vývozu rýže (kromě basmati) z Indie. Indie je v exportu rýže největším a hlavním partnerem Spojených arabských emirátů, kde se jedná o nejpoužívanější přílohu k hlavním chodům. Na obchodníky a importéry tak vzniká tlak na import rýže z jiných států. Nicméně zákaz vývozu z Indie má velmi jasný důvod, kterým je nízká úroda. S tou se ale v letošním roce potýká většina zemědělců a dá se tedy předpokládat, že cena zemědělských produktů letos poroste.

Na druhou stranu je nutné říci, že podobný problém s obilím řešily Emiráty již během začátku války na Ukrajině a velmi rychle uzavřely nové obchodní dodávky se zeměmi Jižní Ameriky. Díky alespoň jedné pozitivní věci – ustáleným cenám mezinárodní dopravy, které se vracejí na původní hodnoty, tak bude o problém méně.

Do problémů s cenou rýže ale vstoupila ještě aktuálnější komplikace s neprodloužením dohody o vývozu obilí z Ukrajiny. Tato skutečnost vyvinula silný tlak na obchodovatelnou cenu obilí a dle místních médií Emiráty velmi pozorně sledují, co se stane.

Současná situace tak podporuje snahy o posílení vlastní potravinové bezpečnosti a soběstačnosti. Spojené arabské emiráty neřeší podobnou problematiku jen změnou vývozních partnerů. Od začátku pandemie v roce 2020 SAE začaly skupovat zemědělské podniky a farmy téměř po celém světě, od Afriky přes Evropu až po USA. Mezinárodními investicemi si tak zajistí vlastní produkty, i když je vyprodukují mimo své území. Díky silné výstavbě, podpoře dopravní infrastruktury a vlastní lodní přepravy je pak jednoduché dovézt tyto produkty a komodity zpět do Spojených arabských emirátů.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.