Odstavec předpisu 427/1992 Sb.
Vyhláška č. 427/1992 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška č. 61/1990 Sb., o hospodaření s léky a zdravotnickými potřebami
Čl.I

Čl.I
Vyhláška č. 61/1990 Sb., o hospodaření s léky a zdravotnickými potřebami, se mění a doplňuje takto:
1. Označení a názvy částí vyhlášky se vypouštějí.
2. § 1 zní:
"§ 1
Předepisovat humánní léčiva (dále jen "léčiva") a prostředky zdravotnické techniky (dále jen "prostředky") v souladu se zvláštním předpisem17) na účet příslušné zdravotní pojišťovny (dále jen "Pojišťovna")18) nebo Pojišťovny a nemocného anebo na účet nemocného jsou oprávněni:
a) lékaři při poskytování první pomoci na účet Pojišťovny,
b) lékaři poskytující zdravotní péči
1. ve zdravotnických zařízeních na účet Pojišťovny nebo Pojišťovny a nemocného anebo nemocného,
2. v zařízeních sociální péče na účet Pojišťovny, a to na recepturní tiskopisy i na žádanky.".
Poznámka č. 17 pod čarou zní:
"17) Nařízení vlády České republiky č. 216/1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád a provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění.".
Poznámka č. 18 pod čarou zní:
"18) § 12 zákona České národní rady č. 550/1991 Sb.".
3. § 2 zní:
"§ 2
(1) Lékaři předepisují na základě vyšetření nemocného léčiva, která jsou zařazena do lékopisu nebo jejichž používání je ministerstvem zdravotnictví České republiky (dále jen "ministerstvo") povoleno.1) Při předepisování léčiv a prostředků jsou povinni postupovat účelně a při předepisování léčiv a prostředků na účet Pojišťovny podle zásad uvedených ve zvláštním předpisu.19)
(2) Předepsání léčiv a prostředků včetně počtu jejich balení a dávkování musí být zaznamenáno ve zdravotnické dokumentaci nemocného. Léčiva se předepisují pro nemocného na recepturní tiskopis;20) jde-li o léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu21) a psychotropní látky skupiny II seznamu22) předepisují se pro nemocného na zvláštní recepturní tiskopis.23) Prostředky se předepisují pro nemocného na tiskopis poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku.24)
(3) Lékaři mohou předepisovat léčiva, jež jsou potřebná pro výkon diagnostické, preventivní a terapeutické činnosti stanovené v jejich pracovní náplni a jejichž indikace a účinky bezpečně znají. Prostředky hrazené v plném rozsahu Pojišťovnou mohou lékaři předepisovat pouze v provedení, které pojištěnci funkčně plně vyhovuje a splňuje podmínky nejmenší ekonomické náročnosti.
(4) Při poskytování první pomoci lze předepisovat jen léčiva nezbytná pro poskytnutí této pomoci a v množství potřebném do doby návštěvy nemocného u lékaře.
(5) Na jeden recepturní tiskopis lze předepsat nejvýše dva druhy hromadně vyráběných léčiv s výjimkou uvedenou v § 13 odst. 3, nebo pouze jeden druh léčiva vyráběného individuálně. V případě, že je předepsán jen jeden druh léčiva, musí předepisující lékař zbylé prázdné místo proškrtnout.
(6) Při předepsání více původních balení léčiva nebo více dávek individuálně (magistraliter) připravovaného léčiva v lékárně vyznačí předepisující lékař na recepturním tiskopisu nebo na žádance počet balení nebo dávek římskou číslicí a slovy.
(7) Lékařem vyplněný
a) recepturní tiskopis (dále jen "recept"),
b) tiskopis poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku (dále jen "poukaz") musí mít tyto náležitosti:
1. jméno, příjmení, rodné číslo, adresu nemocného;
2. předpis léčiva (prostředku); záměrné překročení nejvyšší dávky léčiva je nutno označit symbolem ("!") a vypsáním slovy. V případě, že lékař trvá na předepsaném léčivu nebo prostředku, označí jej symbolem "R";
3. při předepsání individuálně připravovaných léčiv lze používat pouze lékopisných názvů a zkratek, u hromadně vyráběných léčiv jejich registrovaných názvů (ochranných značek); při předepisování léčiv mezinárodním nechráněným (generickým) názvem je lékař povinen uvést na receptu koncentraci účinné látky;
4. návod k použití léčiva (prostředku);
5. podpis předepisujícího lékaře a datum vystavení receptu (poukazu);
6. otisk razítka zdravotnického zařízení s jmenovkou předepisujícího lékaře; u lékařů, kteří poskytují první pomoc, pouze otisk razítka s jeho jmenovkou a adresou.
(8) Recepty (poukazy), na nichž jsou předepsané léčiva (prostředky)
a) označené písmenem "Z" v seznamu léčiv a prostředků zdravotnické techniky, který tvoří přílohu zvláštního předpisu,19)
b) přesahující nejvyšší stanovenou úhradu Pojišťovnou musí mít náležitosti uvedené v předchozím odstavci a musí být opatřeny otiskem razítka příslušného revizního lékaře, jeho podpisem a datumem, kdy tak učinil.
(9) Jestliže předepisující lékař předepíše léčivo nebo prostředek, na jehož úhradě se podle zvláštního předpisu19) podílí nemocný, je povinen na tuto skutečnost upozornit nemocného.".
Poznámka č. 19 pod čarou zní:
"19) Vyhláška ministerstva zdravotnictví České republiky o úhradě léčiv a prostředků zdravotnické techniky č. 426/1992 Sb.".
Poznámka č. 1 pod čarou zní:
"1) § 20 odst. 2 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu. Vyhláška ministerstva zdravotnictví České socialistické republiky č. 43/1987 Sb., o registraci hromadně vyráběných léčivých přípravků a úhradě nákladů s tím spojených.".
Poznámka č. 20 pod čarou zní:
"20) SEVT sklad. č. 14 282 0 (mutace vydané zdravotnickými zařízeními).".
Poznámka č. 21 pod čarou zní:
"21) Seznam tvoří přílohu č. 3 k nařízení vlády České socialistické republiky č. 192/1988 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví, ve znění nařízení vlády České republiky č. 182/1990 Sb. a nařízení vlády České republiky č. 33/1992 Sb.".
Poznámka č. 22 pod čarou zní:
"22) Seznam tvoří přílohu č. 4 k nařízení vlády České socialistické republiky č. 192/1988 Sb., ve znění pozdějších předpisů.".
Poznámka č. 23 pod čarou zní:
"23) SEVT sklad. č. 26 283 0.".
Poznámka č. 24 pod čarou zní:
"24) SEVT sklad. č. 14 280 0.
SEVT sklad. č. 14 281 0.".
4. § 3 se vypouští.
5. § 4 zní:
"§ 4
(1) Pro potřebu zdravotnických zařízení se objednávají léčiva na žádanky25) (objednací tiskopisy); léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu21) a psychotropní látky skupiny II seznamu22) na žádanky.26) Léčiva lze objednat i pomocí výpočetní techniky.
(2) Doklady uvedené v odstavci 1 musí být opatřeny razítkem oddělení, jmenovkou a podpisem předepisujícího lékaře a podepsány vedoucím oddělení nebo jeho zástupcem.".
Poznámka č. 25 pod čarou zní:
"25) SEVT sklad. č. 14 284 0.
SEVT sklad. č. 14 284 1.
SEVT sklad. č. 14 284 2.".
Poznámka č. 26 pod čarou zní:
"26) SEVT sklad. č. 26 285 0.
SEVT sklad. č. 26 285 1.".
6. § 5 odst. 2 zní:
"(2) Léčiva a prostředky na účet nemocného se předepisují podle zásad uvedených v § 1 a 2.".
7. § 6 se vypouští.
8. V § 7 odst. 2 se na konci připojuje věta:
"Ztrátu prázdného recepturního tiskopisu nebo tiskopisu žádanky je vedoucí příslušného zdravotnického zařízení povinen hlásit bez průtahů místně příslušnému útvaru Policie České republiky a zdravotnímu referátu okresního úřadu.".
9. V § 7 se vypouští odstavec 4 a v dosavadním odstavci 5, který se označuje jako odstavec 4, se na konci vypouští slovo "pracovní".
10. § 8 zní:
"§ 8
(1) Výdej léčiv upravuje zvláštní předpis.6) V místech, kde není lékárna, zabezpečuje výdej veterinárních léčiv a prostředků veterinární techniky pomocné zařízení zřízené u veterinárního lékaře, který vydává léčiva ze základní zásoby za úhradu. Základní zásobu léčiv odebírá veterinární lékař z lékárny.
(2) Některá léčiva mohou být vydána nemocným za úhradu i bez receptu. Seznam těchto léčiv je uveden v příloze k této vyhlášce.
(3) Při výdeji léčiv předepsaných na recept se zpravidla vybírá v lékárně poplatek.7)
(4) Není-li na receptu předepisujícím lékařem vyznačena velikost balení, vydá se nejmenší balení uvedené v seznamu léčiv a prostředků zdravotnické techniky, který tvoří přílohu zvláštního předpisu.19) Obdobně se postupuje, není-li uvedena koncentrace léčiva určeného pro konkrétní věkovou skupinu.
(5) Chybí-li na receptu předepsané náležitosti a nelze-li je ze závažných důvodů ověřit, léčiva nesmějí být vydána.
(6) Jsou-li na receptu předepsány dva druhy léčiv a prostředků a není-li jeden z nich k dispozici a nemůže být urychleně obstarán, vystaví lékárník na chybějící léčivo nebo prostředek výpis z receptu (poukazu) s označením "Výpis". Výpis musí obsahovat všechny údaje původního receptu (poukazu). Na původním receptu (poukazu) se uvede poznámka "Pořízen výpis". Ustanovení o době platnosti receptu (poukazu) se vztahují i na výpis a tato se počítá ode dne vystavení výpisu.
(7) Není-li v lékárně k dispozici předepsané léčivo, nahradí je lékárník jiným, které je totožné obsahem nebo koncentrací účinných látek. Jestliže se léčivo liší obsahem nebo koncentrací účinných látek, lékárník po konzultaci s předepisujícím lékařem upraví způsob jeho dávkování tak, aby odpovídal předepsanému. Výjimečně lze chybějící léčivo nahradit v souladu s obsahem věty prvé a druhé jiným léčivem, jehož úhrada je pro nemocného finančně nákladnější. Lékárník upozorní nemocného na výměnu léčiva a vyznačí ji na receptu. Pokud se předepsaná velikost balení liší od původního balení, lékárna vydá nejbližší balení odpovídající receptu a tento údaj na něm lékárník vyznačí.
(8) Individuálně připravovaná léčiva, která nebyla nemocným vyzvednuta ve stanovenou dobu, se v lékárně uchovávají jen po dobu platnosti receptu (výpisu); tuto skutečnost vyznačí lékárník na receptu (výpisu).
(9) Vedoucí lékárník informuje o situaci v zásobování léčivy místně příslušnou okresní Pojišťovnu.
(10) Recept (poukaz), na který bylo vydáno léčivo (prostředek), lékárna opatří svým razítkem, údajem o ceně vydaného léčiva (prostředku) a datem jeho vydání.".
Poznámka č. 6 pod čarou zní:
"6) § 37 odst. 1 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění zákona České národní rady č. 548/1991 Sb.".
Poznámka č. 7 pod čarou zní:
"7) Směrnice č. 3/1987 Věst. MZ ČSR o úhradách za zdravotnické služby, které nejsou nezbytné, v zařízeních léčebně preventivní péče a v ústavech kosmetiky a o manipulačním poplatku za vystavení lékařského předpisu, registrované v částce 17/1987 Sb.".
11. V § 9 odst. 2 věta první zní:
"Při výdeji objednaných léčiv a prostředků musí jejich převzetí potvrdit na originálu a průpisu žádanky svým podpisem pověřený pracovník oddělení zdravotnického zařízení.".
12. § 10 odst. 1 zní:
"(1) Odběratelům uvedeným v ustanoveních § 25 až 31 mohou být v lékárnách vydávána léčiva a prostředky na zvláštní objednávku. Pokud jsou vyžadována léčiva, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, musí být zvláštní objednávka podepsána lékařem a opatřena razítkem zdravotnického zařízení. Přípravky vázané na předpis veterinárního lékaře mohou být vydány i na objednávku chovatelské organizace potvrzenou příslušným veterinárním lékařem, pokud tato objednávka obsahuje údaje uvedené ve zvláštním předpisu.15)".
13. § 11 včetně nadpisu se vypouští.
14. V § 12 se v nadpisu a v odstavci 1 větě první nahrazuje slovo "ověření" slovem "hodnocení" a zkratka "ČSSR" se nahrazuje slovy "Česká a Slovenská Federativní Republika".
15. V § 13 odst. 3 se slova "omamných látek, psychotropních látek" nahrazují slovy "omamné látky skupiny I nebo psychotropní látky skupiny II anebo".
16. V § 13 odst. 5 se slovo "vyžadují" nahrazuje slovem "předepisují".
17. V § 13 odst. 7 se vypouštějí slova "a zneužití".
18. § 14 včetně nadpisu zní:
"§ 14
Příprava, výdej a skladování omamných látek, psychotropních látek, léčiv obsahujících omamné látky, léčiv obsahujících psychotropní látky a léčiv se zvýšeným rizikem závislosti na nich
(1) Omamné látky, psychotropní látky, léčiva obsahující omamné látky a léčiva obsahující psychotropní látky (dále jen "návykové látky") a léčiva se zvýšeným rizikem závislosti na nich27) mohou být přejímána, připravována, skladována a vydávána jen v lékárnách.
(2) Není dovoleno připravovat v lékárnách do zásoby léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu21) nebo psychotropní látky uvedené ve skupině II seznamu22) s výjimkou léčiv, která nelze zajistit od dodavatele.
(3) Léčiva obsahující omamné látky uvedené ve skupině I seznamu,21) psychotropní látky uvedené ve skupině II seznamu22) a léčiva se zvýšeným rizikem závislosti na nich27) mohou být vydávány jen na recepty nebo žádanky vystavené
a) lékaři poskytujícími zdravotní péči podle ustanovení § 1,
b) veterinárními lékaři poskytujícími veterinární péči.
(4) Jestliže lékárník zjistí nebo má podezření, že předložený recept byl padělán, léčivo nevydá a je povinen takový případ ohlásit bez průtahů orgánům Policie České republiky.
(5) Ničení vadných nebo neupotřebitelných návykových látek a léčiv se zvýšeným rizikem závislosti na nich27) provádí vedoucí lékárník v přítomnosti osoby určené k tomuto účelu příslušným okresním úřadem. O zničení uvedených léčiv pořídí vedoucí lékárník protokol, který musí obsahovat údaje o době, místu, množství konkrétních léčiv a důvodu jejich zničení. Protokol podepíše vedoucí lékárník a osoba, v jejíž přítomnosti byla uvedená léčiva zničena; vedoucí lékárník je povinen uchovávat protokol po dobu pěti let v lékárně. U zdravotnických zařízení v působnosti ministerstva spravedlnosti České republiky, ministerstva zemědělství České republiky, ministerstva vnitra České republiky, federálního ministerstva obrany, federálního ministerstva vnitra a federálního ministerstva dopravy lékárník pověřený touto činností podle příslušných resortních předpisů.
(6) Léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu,21) kodein, etylmorfin i monokomponentní léčiva tyto látky obsahující a léčiva obsahující psychotropní látky skupiny II seznamu22) a efedrin musí být v lékárnách uchovávány v kovových uzamykatelných skříních, odděleně od ostatních léčiv.".
Poznámka č. 27 pod čarou zní:
"27) Aponeuron, Beforal, Sydnocarb a Triphenidyl.".
19. § 15 odst. 1 zní:
"(1) Při tělovýchovných nebo sportovních akcích zajišťuje léčiva a prostředky zdravotnické zařízení zvolené pořadatelem, který je tomuto zdravotnickému zařízení povinen poskytnutá léčiva a prostředky uhradit.".
20. § 15 odst. 2 zní:
"(2) Záchranné stanice Horské služby vybavují léčivy a prostředky zdravotnická zařízení určená příslušnými okresními úřady, v jejichž obvodech jsou stanice Horské služby umístěny. Tato zdravotnická zařízení rovněž zabezpečují úhradu těchto léčiv a prostředků. Jejich vybavení dohodne podle podmínek příslušné stanice Horské služby její vedoucí s vedoucím určeného zdravotnického zařízení.".
21. § 15 odst. 3 se vypouští.
22. V § 15 odst. 4 se slova "národního zdraví" nahrazují slovy "sportovní medicíny".
23. § 16 se vypouští.
24. § 18 včetně nadpisu se vypouští.
25. § 19 včetně nadpisu zní:
"§ 19
Poskytování prostředků
(1) Prostředky předepisují lékaři poskytující zdravotní péči podle ustanovení § 1 v souladu s 2. částí seznamu léčiv a prostředků zdravotnické techniky, který tvoří přílohu zvláštního předpisu19)
a) nemocným na poukazy,24)
b) zdravotnickým zařízením na žádanky.
Na jeden poukaz24) lze předepsat pouze jeden druh prostředků.
(2) Poukazy24) musí obsahovat náležitosti uvedené v § 2 odst. 7, prostředky musí být přesně označeny. U zapůjčených prostředků musí být uvedena doba jejich předpokládaného používání. Poukaz podepisuje v rubrice "Schválil" ošetřující lékař, pokud schválení není vyhrazeno vedoucímu oddělení zdravotnického zařízení nebo reviznímu lékaři Pojišťovny, popřípadě jím pověřenému lékaři.
(3) Nestanoví-li lékař jinak, platí poukaz jeden měsíc. Prostředek musí být odebrán do měsíce po dni, kdy bylo stanoveno jeho zhotovení nebo vydání. Z poukazu lze vystavit výpis obdobně jako z receptu; pro výpis se použije tiskopis poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku.24)
(4) Nemocný je povinen s prostředkem řádně zacházet, při úmyslném poškození, zničení nebo ztrátě prostředku je povinen zdravotnickému zařízení uhradit vzniklou škodu.
(5) Prostředek lze předepsat po uplynutí užitné doby stanovené v seznamu léčiv a prostředků zdravotnické techniky, který tvoří přílohu zvláštního předpisu;19) revizní lékař Pojišťovny může užitnou dobu prostředku změnit. Vozíky a zvedáky pro imobilní osoby lze znova předepsat jen na základě vyřazovacího protokolu vystaveného příslušnou servisní organizací.".
26. § 20 se vypouští.
27. § 21 zní:
"§ 21
Pro nemocné pracovníky železnic se předepisují na účet Pojišťovny
a) léčebné a ortopedicko protetické prostředky,
b) ostatní prostředky jen jako součást potřebné zdravotní péče, kterou jim nemohou poskytnout železniční zdravotnická zařízení.".
28. § 22 včetně nadpisu zní:
"§ 22
Předepisování a výdej prostředků na účet nemocného
Jestliže si osoba výslovně přeje zakoupit prostředek na vlastní náklady, předepisující lékař označí poukaz poznámkou "Hradí nemocný".".
29. § 23 včetně nadpisu zní:
"§ 23
Evidence prostředků
(1) Zdravotnická zařízení evidují ve zdravotní dokumentaci nemocného poskytnutí
a) brýlí všech druhů včetně výměny nákladnějších obrub a skel, kontaktních čoček, posuvných lup na čtení, okluzorů a mušlí na dalekohledové brýle; tuto dokumentaci vede odborný oční lékař, který provedl vyšetření nebo ošetření,
b) protéz, epitéz a ortopedické obuvi; tuto dokumentaci vede příslušný protetický lékař,
c) ostatních prostředků, s výjimkou vozíků a zvedáků pro imobilní osoby a sluchadel; tuto dokumentaci vedou příslušná oddělení.
(2) Zdravotnická zařízení evidují na evidenčních lístcích28) zapůjčení
a) prostředků, s výjimkou vozíků a zvedáků pro imobilní osoby a sluchadel, v jednotlivých příslušných odděleních,
b) vozíků a zvedáků pro imobilní osoby a dětských kočárků pro postižené děti na příslušných odborných odděleních,
c) sluchadel ve foniatrických odděleních.
(3) Inventarizaci prostředků uvedených v odstavci 2 provádějí zdravotnická zařízení vždy k 31. prosinci.".
Poznámka č. 28 pod čarou zní:
"28) SEVT sklad. č. 14 015 0.".
30. Za § 23 se vkládá nový § 23a, který včetně nadpisu zní:
"§ 23a
Financování prostředků
(1) Sériově vyráběné i individuálně zhotovené léčebné a ortopedicko protetické prostředky hradí podle zvláštního předpisu19) zdravotnické zařízení, které prostředek poskytlo nebo na jehož poukaz byl předepsán.
(2) Ustanovení § 21 a § 29 odst. 4 nejsou ustanovením odstavce 1 dotčena.".
31. § 24 včetně nadpisu se vypouští.
32. V § 25 úvodní věta zní:
"Vojenské útvary, ústavy a zařízení Československé armády mohou odebírat tuzemská i dovážená léčiva a některé prostředky z lékáren.".
33. V § 26 odst. 2 věta první zní:
"Náležitosti receptu a poukazu upravuje ustanovení § 2 odst. 7.".
34. V § 26 odst. 3 se slova "ředitelem lékárenské služby" nahrazují slovy "vedoucím lékárníkem".
35. § 26 se doplňuje odstavcem 6, který zní:
"(6) Za výdej léčiv na objednávky federálního ministerstva obrany a na jeho recepty29) označené slovy "Pro ošetřovnu" se nevybírá poplatek.".
Poznámka č. 29 pod čarou zní:
"29) Tiskopis sklad. č. NV 118/Z.
Tiskopis sklad. č. NV 119/Z.".
36. § 27 zní:
"§ 27
(1) Předepisování léčiv a prostředků ve Sboru nápravné výchovy České republiky se řídí ustanoveními této vyhlášky a předpisy ministerstva spravedlnosti České republiky.
(2) Výkonná zařízení Zdravotnické služby Sboru nápravné výchovy České republiky, s výjimkou zdravotnických zařízení s vlastní lékárnou, odebírají tuzemská a dovážená zahraniční léčiva a některé prostředky z lékáren, a to
a) pro individuální potřebu
1. na recepturním tiskopisu20) s předtiskem "SNV",
2. léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu21) a léčiva obsahující psychotropní látky skupiny II seznamu22) na zvláštním recepturním tiskopisu,23)
b) hromadně pro potřebu výkonných zařízení Zdravotnické služby Sboru nápravné výchovy České republiky
1. na žádankách,
2. léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu21) a léčiva obsahující psychotropní látky skupiny II seznamu22) na tiskopisu.26)
(3) Recepturní tiskopisy20) s předtiskem "SNV" a zvláštní recepturní tiskopisy23) se evidují a jsou zajišťovány centrálně správou Zdravotnické služby Sboru nápravné výchovy České republiky. Další potřebné tiskopisy včetně tiskopisu poukazů na léčebnou a ortopedickou pomůcku24) si zabezpečují výkonná zařízení Zdravotnické služby samostatně.
37. V § 28 odst. 2 v úvodní větě se slova "stejné náležitosti jako ve státní zdravotní správě" nahrazují slovy "náležitosti uvedené v ustanovení § 2 odst. 7".
38. V § 29 odst. 2 úvodní věta zní:
"Výkonná zdravotnická zařízení Policie České republiky a Federálního policejního sboru, s výjimkou zdravotnických zařízení s vlastní ústavní lékárnou, odebírají tuzemská a zahraniční léčiva a některé prostředky z lékáren.".
39. V § 29 odst. 2 písm. a) bodu 1 se vypouštějí slova "SEVT sklad. č. 14 282 0".
40. V § 29 odst. 2 písm. b) bodu 1 se slova "na tiskopise SEVT sklad. č. 14 284 0 a" nahrazují slovy "na žádankách".
41. § 29 se doplňuje odstavcem 4, který zní:
"(4) Pro nemocné osoby v oboru působnosti ministerstva vnitra České republiky a federálního ministerstva vnitra na území České republiky ambulantně ošetřované se předepisují prostředky na účet Pojišťovny.".
42. § 30 odst. 1 zní:
"(1) Recepty vystavené v rámci veterinární péče musí mít náležitosti stanovené zvláštním předpisem;15) jestliže tyto náležitosti na receptu chybí a nelze-li je ze závažných důvodů ověřit, léčiva nesmějí být vydána.".
43. V § 30 se vypouští odstavec 2, odstavec 3 se označuje jako odstavec 2.
44. V § 31 odst. 1 věta první zní:
"Léčiva a prostředky na účet právnických a fyzických osob30) se vydávají na objednávky léčiv,25) výjimečně na zvláštní objednávky podepsané oprávněnou osobou.".
45. V § 31 odst. 1 věta druhá zní:
"Omamné látky skupiny I seznamu,21) léčiva obsahující omamné látky skupiny I seznamu,21) psychotropní látky skupiny II seznamu22) a léčiva obsahující psychotropní látky skupiny II seznamu22) pro právnické a fyzické osoby30) se vydávají po předložení receptu.26)".
"30) § 3a písm. b) a c) zákona č. 87/1987 Sb., o veterinární péči, ve znění zákona č. 239/1991 Sb.".
46. § 31 odst. 3 zní:
"(3) Poplatek za recept předepsaný veterinárním lékařem se nevybírá.".
47. § 31 odst. 4 zní:
"(4) Léčiva pro potřeby veterinární péče ozbrojených sil a bezpečnostních sborů se vydávají v individuálních případech na recepty veterinární péče ozbrojených sil,31) pro potřebu organizací vojenské veterinární péče na žádanky používané zdravotnickými zařízeními,25) omamné látky a léčiva obsahující omamné látky se předepisují na zvláštním tiskopisu.32)".
Poznámka č. 30 pod čarou zní:
"30) § 3a písm. b) a c) zákona č. 87/1987 Sb., o veterinární péči, ve znění zákona č. 239/1991 Sb.".
Poznámka č. 31 pod čarou zní:
"31) Tiskopis sklad. č. NV 85 K.".
Poznámka č. 32 pod čarou zní:
"32) Tiskopis sklad. č. NV 119/Z.".
48. § 32 zní:
"§ 32
Léčiva a prostředky na jednotlivých odděleních nemocnic, popřípadě v jiných zdravotnických zařízeních33) se uchovávají v množství stanoveném ředitelem zdravotnického zařízení.".
Poznámka č. 33 pod čarou zní:
"33) Např. výzkumné ústavy, laboratoře a hygienické stanice.".
49. V § 33 se vypouští odstavec 2. Dosavadní odstavec 3 se označuje jako odstavec 2. Dosavadní odstavec 4 se označuje jako odstavec 3, z věty první se vypouštějí slova "ředitele lékárenské služby krajského ústavu nebo okresního ústavu, popřípadě jím pověřeného pracovníka" a nahrazují se slovy "pověřeného kontrolujícího lékárníka".
50. § 34 zní:
"§ 34
(1) Fakturaci dodávek léčiv a prostředků provádí jejich dodavatel.
(2) Lékárna vystavuje
a) souhrnný účet pro Pojišťovnu za recepty a poukazy s uvedením počtu receptů a poukazů a celkové hodnoty v Kčs,
b) sběrné faktury pro
1. federální ministerstvo obrany za recepty a poukazy s uvedením počtu receptů a celkové hodnoty v Kčs,
2. Sbor nápravné výchovy ministerstva spravedlnosti České republiky s uvedením počtu receptů, poukazů a jejich celkové hodnoty v Kčs, a to na adresu zdravotnických zařízení uvedených v otiscích razítek na receptech, poukazech nebo objednávkách,
3. železnici v působnosti federálního ministerstva dopravy za recepty s uvedením jejich počtu a celkové hodnoty v Kčs,
c) faktury pro ostatní odběratele za jimi objednaná a odebraná léčiva a prostředky.
(3) Lékárna pro potřeby ministerstva vnitra České republiky u sběrné faktury uvádí a) počet receptů označených písmenem "M", b) hodnotu receptů uvedených pod písmenem a) v Kčs.".
51. § 35 se vypouští.
52. § 37 a 38 včetně nadpisu se vypouštějí.
53. § 39 zní:
"§ 39
(1) Za objednávky, přejímání a uložení léčiv, prostředků, krve a krevních výrobků na odděleních zdravotnických zařízení odpovídá a jejich kontrolu provádí vedoucí oddělení nebo jím pověřený pracovník.
(2) Uložení léčiv a prostředků ve zdravotnických zařízeních kontroluje nejméně dvakrát za rok pověřený kontrolující lékárník. Namátkově kontrolují léčiva a prostředky ve zdravotnických zařízeních pověření pracovníci laboratoří pro kontrolu léčiv a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. U veterinárních lékařů provádí kontrolu uložení léčiv orgány státní veterinární správy, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv a Státní ústav pro kontrolu léčiv.
(3) Za odbornou kontrolu prostředků odpovídají vedoucí příslušných odborných oddělení zdravotnických zařízení.
(4) Odbornou kontrolu uchovávání a používání krve a krevních výrobků na odděleních zdravotnických zařízení provádějí namátkově vedoucí transfúzních oddělení spolu s vedoucími zúčastněných oddělení.".
54. § 40 a 41 se vypouštějí.
55. § 42 zní:
"§ 42
K usměrňování preskripce a spotřeby léčiv, včetně krve a krevních výrobků, mohou zdravotnická zařízení a ministerstvo zřizovat lékové komise.".
56. § 44 zní:
"§ 44
(1) Při důvodném podezření, že v důsledku závady v jakosti léčiv a prostředků došlo k poškození zdraví, nepříznivé reakci, nežádoucím vedlejším účinkům u osob nebo zvířat, které užívaly tato léčiva a prostředky nebo při zjištění jejich zjevných závad
a) orgány hygienické služby,
b) zdravotnická zařízení (včetně lékáren),
c) veterinární lékaři toto podezření neprodleně oznámí
1. ministerstvu, jde-li o humánní léčiva a prostředky,
2. Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, jde-li o veterinární léčiva a prostředky.
Do konečného rozhodnutí těchto orgánů nesmějí být tato léčiva a prostředky vydávány ani aplikovány.
(2) Ministerstvo nebo Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv zabezpečí podle své věcné působnosti předání informace podle odstavce 1 pomocí technických prostředků34) zdravotnickým zařízením (včetně lékáren) a výrobcům, a to prostřednictvím okresních úřadů, v jejichž územním obvodu se tato zařízení a výrobci nacházejí. Konečné rozhodnutí o těchto léčivech a prostředcích sdělí ministerstvo nebo Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv podle své věcné působnosti zdravotnickým zařízením (včetně lékáren) a výrobcům obdobně.".
Poznámka č. 34 pod čarou zní:
"34) Technickým prostředkem se rozumí zejména telefax, dálnopis, popřípadě telegraf.".
57. Přílohy k vyhlášce č. 61/1990 Sb. se vypouštějí.
58. Připojuje se nová příloha k vyhlášce "Seznam léčiv, jejichž výdej není vázán na recept".
59. Pojmy uvedené ve vyhlášce č. 61/1990 Sb. se nahrazují novými pojmy takto:
a) slova "okresní ústav národního zdraví" nebo "krajský ústav národního zdraví" slovy "zdravotnické zařízení";
b) slovo "léky" slovem "léčiva";
c) slova "zdravotnické potřeby" slovem "prostředky";
d) "Sbor nápravné výchovy ČSR" slovy "Sbor nápravné výchovy ČR";
e) slova "krajský národní výbor" a "okresní národní výbor" slovy "příslušný okresní úřad";
f) slova "zařízení lékárenské služby" slovem "lékárny";
g) slova "Sbor národní bezpečnosti" slovy "Policie České republiky".

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.