Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

bzunka ječná
Oscinella frit

třída: hmyz (Insecta) řád: dvoukřídlí (Diptera) čeleď: zelenuškovití (Chloropidae)

EPPO kód: OSCIFR

Hostitelské spektrum
Přednostně oves, méně ječmen a pšenice, nejméně žito, kukuřice, plevelné trávy (např. pýr) a ostatní druhy z čeledě lipnicovitých (Poaceae). Jařiny jsou napadány více než ozimy a čisté kultury více než směsky.

Popis škůdce
Dospělec je přibližně 3 mm velký, tělo lesklé, černého zbarvení, s párem kyvadélek. Mají žlutavé nohy a červené oči. 
Larvy jsou 3–4 mm dlouhé, beznohé a bez vyvinuté hlavy (apodní acephalní larvy), barvy leskle bílé s černými ústními háčky a dvěma bradavičnatými výrůstky.
Příznaky poškození
Střední list mladých rostlinek žloutne, vadne a lze ho snadno vytáhnout. Na jeho spodní části jsou vidět požerky a často i hniloba. Zničený bývá i vegetační vrchol. Rostlina silně odnožuje. Okrajové listy zůstávají bez poškození. Příznačné je nadměrné odnožování. Mladé rostlinky odumírají. Poškození mladých rostlin způsobují 1. a 3. generace. Larvy 2. generace vyžírají zrna v latách a klasech, klásky zbělají a jsou hluché. Porost je nevyrovnaný, pomaleji a nestejnoměrně dozrává.
Možnost záměny poškození
Poškození je typické a nemělo by dojít k záměně.
Životní cyklus
V jednom roce dochází k vývoji 3 generací. 
Přezimují larvy 3. generace, které se kuklí na jaře. Dospělci 1. generace létají koncem dubna až začátkem května. Samice klade vajíčka jednotlivě na pochvy listů a listy hostitelských rostlin v růstové fázi 2–4 listů. Larvy se vyvíjejí v bázi srdéčkového listu. Larvy z později vykladených vajíček napadají také odnože. Kuklí v rostlině.  
Dospělci 2. generace létají od konce června až do doby zrání obilí. Samice kladou vajíčka za pochvy mladých listů nebo na metající či vymetané klasy a laty. Vylíhlé larvy se živí na základech kvítků, později na obilkách. Larvy 2. generace se kuklí v obilkách.  
Dospělci 3. generace létají v srpnu až říjnu. Samičky kladou vajíčka na výdrol a na osení. Jednotlivé generace se částečně překrývají. 
Dává přednost vlhčímu prostředí.
Hospodářský význam

Vedle snížení výnosu klesá i nutriční a technologická hodnota zrna. Osivo z napadených porostů má nižší klíčivost. Může dojít až k 10 % ztrátám výnosu zrna. Ke škodám dochází především v teplých letech.

Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu