Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

háďátko severní
Meloidogyne hapla

třída: Secernentea řád: háďátka (Tylenchida) čeleď: Meloidogynidae

EPPO kód: MELGHA

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Široký okruh hostitelů, mezi hostitelské rostliny nepatří např. obilniny.
Popis
Cysty jsou odumřelé pohlavně dospělé samičky.
Samci jsou hadovitého tvaru.
Příznaky poškození/napadení
Základními příznaky jsou hálky na kořenech napadených rostlin. Sekundárně dochází k nadměrné tvorbě postraních kořínků (vousatost). Napadené rostliny jsou zakrslé, může docházet i k jejich žloutnutí. Typický je ohniskovitý výskyt příznaků v porostu. 
Životní cyklus
Z vajíček v půdě se líhnou larvy již 2. vývojového stádia, vyhledávají hostitelské rostliny a pronikají do jejich kořínků. Zde pomocí styletu narušují pletivo a injektují do něj trávicí šťávy. Buňky rostlinného pletiva v okolí styletu se zvětšují a metabolity háďátka způsobují přednostní transport asimilátů do těchto buněk. V pletivu se larvy dvakrát svlékají a dospívají. Samice kladou vajíčka do želatinózní matrix tvořící vaječný vak. Samci po posledním svlékání opouštějí kořeny, migrují do půdy, kde vyhledávají kořeny se samicemi, pronikají do nich a páří se. Po vykladení vajíček samice hyne a vajíčka ve vaječném vaku se uvolňují do půdy. Háďátko severní má několik generací za rok, jejich počet je závislý na klimatických podmínkách v daném roce. Mhapla začíná svůj vývoj při půdní teplotě nad 10 °C a jeho teplotní optimum je 25–30 °C.
Hospodářský význam
Hospodářský význam druhu na brukvovité zelenině nebyl v ČR dosud zjišťován. Háďátko severní se však na našem území běžně vyskytuje a např. na kořenové zelenině jeho škodlivost roste.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Monitoring je možné provádět odběrem vzorků půdy, jejich extrakcí (Baermannova nálevka, centrifugace) a zkoumáním výsledné suspenze na přítomnost háďátek. Rovněž je možné provést biologické testy – do odebrané půdy vysít mrkev a po cca 2 měsících rostliny vyhodnotit na přítomnost hálek.
Rozhodování o provedení ošetření
Prahy škodlivosti
500 jedinců na 1 kg půdy.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
  • Především odstup v pěstování hostitelských rostlin na zamořených pozemcích, který by měl činit min. 5 let (komplikací je poměrně široký okruh hostitelských rostlin).
  • Omytí a důkladné očištění strojů po práci na polích s výskytem háďátka severního.
  • Omezení přejezdů mechanizace z pozemků, na nichž se již háďátko vyskytuje.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
V širším slova smyslu lze chápat biologickou ochranu jako prostředky na ochranu rostlin, mezi které patří mikroorganismy, makroorganismy, růstové regulátory hmyzu a rostlin, nejrůznější rostlinné extrakty apod. Jinými slovy se jedná o takové metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Tyto přípravky lze používat v systémech ekologického zemědělství.