Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

obaleč hrachový
Cydia nigricana

třída: hmyz (Insecta) řád: motýli (Lepidoptera) čeleď: obalečovití (Tortricidae)

Vědecká synonyma: Laspeyresia nigricana, Cydia rusticella, Cydia novimundi, Enarmonia nigricana, Grapholitha nigricana

EPPO kód: LASPNI

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Hrách setý, čočka jedlá, bob obecný, vikev setá, vikev huňatá, vikev panonská, hrachory.
Popis
Motýl v rozpětí 12–17 mm. Základní barva je šedo- až světle olivově hnědá. Přední a postranní okraje předních křídel jsou černé s bílými proužky. Zadní křídla jsou jednobarevně hnědá.
Vajíčka 0,7×0,5 mm, těsně po nakladení bílá, později žlutavá. 
Housenka, která dorůstá 8–10 mm, je bělavá, žlutobílá nebo světle zelenavá. Hlavu má světlehnědou, předohruď a řitní štítky jsou tmavohnědé. Na hřbetní straně má hnědé bradavičky. 
Kukla 7–8mm dlouhá, tmavě hnědá.
Možnost záměny
Feromonové odparníky určené na o. hrachového lákají i samce obaleče vojtěškového (Cydia medicaginis). Obaleč vojtěškový se vyskytuje, mimo větší komplexy vojtěšky pěstované na semeno, jen vzácně. Housenky poškozují žírem generativní orgány vojtěšky, včetně semen. Motýl je aktivní především za soumraku a tři hodiny po půlnoci. Je lákán na světelné lapáky. V rozpětí 9–12 mm, přední křídla jsou hnědavě až okrově šedá, zadní křídla jsou hnědavá.
Příznaky poškození/napadení
Poškozená nebo zcela zničená semena. V poškozených semenech jsou vykousány nepravidelné otvory. V luscích jsou přítomné exkrementy housenek (trusinky). Jedna housenka zpravidla poškodí více semen.
Možnost záměny poškození/napadení
Poškození může být zaměněno s poškozením semen způsobeným zrnokazem hrachovým (Bruchus pisorum).
Životní cyklus
Přezimuje housenka v zápředku v půdě, v hloubce 2–2,5 cm. Let dospělců v roce po přezimování začíná ve třetí dekádě května, vrcholí v červnu a doznívá ve druhé polovině července. Samičky kladou vajíčka v průběhu června, zejména na listy a palisty, méně často na jiné rostlinné orgány. Kladení probíhá v době kvetení a nasazování prvních lusků. Housenky se po vylíhnutí po krátké době lezení a žíru na povrchu rostlin vžírají do vnitřních částí lusků. Odhaduje se, že doba od vylíhnutí do zavrtání housenek do lusků není delší než 1 den. V luscích poškozují semena. V jednom lusku bývá většinou jen jedna housenka. Asi po 3 týdnech žíru lusky samy praskají nebo si housenky vyžírají stěnou lusku díru k jeho opuštění. Přezimování a kuklení probíhá na pozemku, kde byl napadený porost. 
Škůdci vyhovuje teplé a slunečné počasí. Motýli o. hrachového jsou aktivní za plného světla (druh s denní aktivitou).
Obaleč hrachový má obvykle 1 generaci v roce. 
Hospodářský význam
Škůdce může být příčinou snížení výnosu semen, u hrachu i více než o 30 %. Kvalita produkce je významně snížena jak z biologického hlediska (klíčivost, HTS), tak především z hlediska možnosti uplatnění semen v potravinářství nebo jako osivo. Poškozená semena jsou považována za příměs. Napadená semena po výsevu podléhají houbovým chorobám.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Monitoruje se letová aktivita samců pomocí feromonových lapáků Deltastop CN. Termín pozorování je stanoven od 20. května do žluté zralosti, 83–85 BBCH. Pozorování se provádí přednostně na lokalitách hrachu vzdálených do 2,5 km od loňských porostů hrachu, zvláště mají-li menší výměru než v předchozím roce a nachází-li se v oblasti trvalejšího pěstování hrachu. Pozorování a odpočty se zahájí v 1. den letové aktivity obaleče. Den letové aktivity je takový den, kdy teplota v době mezi 16.30–19.30 hod. dosáhla 18 °C. Chladnější dny se nepočítají. 
Lapáky se v porostu umístí 10 m od okraje ze směru pozemků, na nichž se hrách (ev. čočka, bob) pěstoval v předcházejícím roce. Pokud takový pozemek v okolí není, umístí se lapáky k okraji ve směru proti převládajícím větrům. Lapáky zavěsíme na vhodné stojany tak, aby vletové otvory byly ve výši květů (tj.během vegetační doby kopírovaly povrch rostoucího porostu). Vzdálenost mezi lapáky by měla být 150 m, nejméně však 100 m. Feromonové odparníky se vymění za nové podle návodu výrobce. 
Úlovky se kontrolují 2× týdně. Podle potřeby se vymění lepové desky. Při každém hodnocení se kontroluje výška lapáků. Zaznamenává se počet ulovených samců v lapácích umístěných v porostu. Hodnotí se počet nově nalétlých samců (= přírůstek samců) na 1 lapák za 1 den. 
Feromonové odparníky pro obaleče hrachového lákají také obaleče vojtěškového. Oba druhy jsou však bezpečně odlišitelné (viz. možnost záměny škůdce).
Rozhodování o provedení ošetření
Prahy škodlivosti
  • 5 samců na lapák a den letové aktivity, (tj. při přírůstku 10 samců ve dvou lapácích dohromady přepočtený na 1 den letové aktivity). Tento práh škodlivosti je pouze orientační.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
Preventivní ochrana spočívá v:
  • Hluboké orbě sklizeného pole. 
  • Zakládání nových porostů co nejdál od loňských porostů čočky a hrachu. 
  • Časné setí.
Housenky jsou do určité míry parazitované (odhad max. 5 %) blanokřídlými parazitoidy z čeledi Braconidae.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
V širším slova smyslu lze chápat biologickou ochranu jako prostředky na ochranu rostlin, mezi které patří mikroorganismy, makroorganismy, růstové regulátory hmyzu a rostlin, nejrůznější rostlinné extrakty apod. Jinými slovy se jedná o takové metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Tyto přípravky lze používat v systémech ekologického zemědělství.
Chemická ochrana rostlin
Chemické ošetření musí být cíleno proti právě se líhnoucím housenkám. Ošetřuje se tedy 1 týden (při teplém počasí) nebo 2 týdny (při chladném počasí) po zjištění letové vlny v lapácích odpovídající prahu škodlivosti. Ošetření se při stálém náletu po 10–14 dnech opakuje.
Rezistence škodl. org. a antirezistentní strategie
Antirezistentní strategií je používání přípravků s různými účinnými látkami a mechanizmy účinku.