Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

květilka zelná
Delia radicum

třída: hmyz (Insecta) řád: dvoukřídlí (Diptera) čeleď: květilkovití (Anthomyiidae)

Vědecká synonyma: Chortophila brassicae, Hylemia radicum

EPPO kód: HYLERA

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Ozimá i jarní řepka, brukvovitá zelenina, brukvovité plevele, z okrasných rostlin – např. zástupce rodů trýzel (Cheiranthus) a fiala (Matthiola).
Popis
Dospělci se podobají mouše domácí. Jsou však štíhlejší a mají širší křídla.
Vajíčka jsou 0,8-1,0 mm dlouhá, silně protáhlá a jasně bílá. 
Larvy jsou špinavě bílé, beznohé, bez hlavy, na předním konci zúžené, až 8 mm dlouhé. Zadní konec těla je plochý, uprostřed se dvěma tmavými, silně sklerotizovanými dýchacími otvory. 
Kukla je hnědá, soudečkovitá, 6 mm dlouhá. 
Možnost záměny
Záměna možná s jiným podobným dvoukřídlým hmyzem.
Příznaky poškození/napadení
Mladé rostliny po poškození larvami zavadají, odumírají, starší rostliny zpomalují růst (nevytvářejí hlávky), při silném napadení hynou. V kořenech jsou nápadné chodbičky, v nich žlutobílé, beznohé, bezhlavé larvy do 1 cm délky. Larvy květilky všežravé poškozují vzcházející a mladé rostliny, vyžírají v děložních lístcích dírky a chodbičky, později napadají kořenový krček, první pravé lístky i srdéčka. Rostliny krní, zahnívají a odumírají.
Možnost záměny poškození/napadení
Poškození kořenů je tak specifické, že je těžko zaměnitelné s poškozením jinými škůdci. Podobné příznaky na nadzemních částech mívají rostliny rostoucí na těžkých, přemokřených půdách s nedostatkem živin nebo rostoucí na utužených souvratích. Někdy se tak projevuje i poškození reziduem herbicidů od předplodiny. Kořeny mohou podobně poškodit půdní houby, v našich podmínkách je to však málo obvyklé.
Životní cyklus
Květilka zelná má u nás 3 generace v roce. Přezimuje ve stadiu kukly (pupária) v půdě nebo ve zbytcích hostitelských rostlin. Ke kladení vajíček 1. generace dochází od konce dubna do poloviny května, 2. generace v červenu až červenci a 3. generace v srpnu až říjnu. Vývoj jedné generace trvá 3–4 týdny. Vajíčka jsou perleťově bílá, 1 mm velká. Jsou kladena na kořenové krčky, nebo na půdu v jejich blízkosti v počtu 1–10 kusů. Larvy nejprve ožírají pokožku kořenového krčku a malé kořínky. Později vyhlodávají chodbičky v kořenech a hlavním kořenem se někdy pokračují směrem vzhůru do lodyh. Larvy se kuklí v okolí kořenové systému, kde lze snadno nalézt světle hnědá pupária.
Hospodářský význam
Pro ozimou řepku je nebezpečná třetí (podzimní) generace, pro jarní řepku naopak první (jarní). Význam poškození larvami se postupně zvyšuje. V zahraničí je považována za mimořádně významného škůdce zejména v podzimním období.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
  • Prostorová izolace mezi porosty jarní řepky, brukvovité zeleniny a ozimé řepky.
  • Z přirozených nepřátel mají největší význam střevlíci, kteří konzumují vajíčka a malé larvičky.
  • Zakrytí porostu netkanou textilií.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
V širším slova smyslu lze chápat biologickou ochranu jako prostředky na ochranu rostlin, mezi které patří mikroorganismy, makroorganismy, růstové regulátory hmyzu a rostlin, nejrůznější rostlinné extrakty apod. Jinými slovy se jedná o takové metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Tyto přípravky lze používat v systémech ekologického zemědělství.
Chemická ochrana rostlin
Postřiky jsou málo účinné. Účinnější ochranou je insekticidní moření osiva přípravky s účinnou látkou clothianidin v kombinaci s beta-cyfluthrinem. Jiné účinné látky používané v mořidlech nebo postřiky během vegetace neúčinkují zcela spolehlivě.
Zásady správné aplikace
  • Moření sadby nebo ošetření proti dospělcům před vykladením vajíček.
Rezistence škodl. org. a antirezistentní strategie
Antirezistentní strategií je používání přípravků s různými účinnými látkami a mechanizmy účinku.
Hodnocení účinnosti ochrany
Účinnost ošetření je možno ověřit již v podzimním období podle stupně poškození kořenového systému rostlin, případně podle počtu rostlin, které rostou na jednotce plochy.