Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

puklice švestková
Parthenolecanium corni

třída: hmyz (Insecta) řád: polokřídlí (Hemiptera) čeleď: puklicovití (Coccidae)

Vědecká synonyma: Eulecanium corni, Eulecanium robiniarum, Lecanium corni, Lecanium corni robiniarum

EPPO kód: LECACO

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Slivoň (Prunus sp.) a další druhy peckovin, ořešák (Juglans sp.), líska (Corylus sp.) a mnoho dalších dřevin.
Popis
Velikost štítku u samic dosahuje 4–6 mm a u samců 2 mm. Samci jsou okřídlení, samičky neokřídlené a nepohyblivé.
Vajíčka jsou bílá, oválná a měří 0,3 mm. 
Nymfy jsou dorzoventrálně zploštělé, oválné, nejprve 0,5 mm velké a světle zelené. Během přezimování se zbarvují do hněda a jsou asi 1mm dlouhá, elipsovitého tvaru. Po přezimování dorůstají až do 2 mm.
Příznaky poškození/napadení
Důsledkem sání nymf a samic je prosychání větví a chřadnutí stromů. Silněji napadené stromy snižují plodnost. Plody jsou drobné, znetvořené, často nedozrávají. Na stromech se objevuje klejotok. Silně napadené a neošetřené stromy po několika letech hynou.
Životní cyklus
Přezimují larvy 2. vývojového stupně, na kůře hostitelských dřevin, nebo skryté mělce v půdě. Na jaře se larvy rozlézají a přisávají se na větve, nejčastěji na mladé letorosty s hladkou pokožkou. Po svléknutí kutikuly samice ztrácejí pohyblivost. K páření dochází od poloviny května. V průběhu května a června kladou samičky pod ochranu svých štítků několik set až 1000 vajíček. Vylíhlé larvy opouštějí štítky a přelézají na spodní stranu listů nebo větvičky, kde sají. Koncem léta se larvy 2. stupně po 1. svlékání stěhují do zimních úkrytů. Obvykle na větve, kmen i do půdy, kde přezimují. Po přezimování obsazují jednoleté větve a po druhém svlékání dokončí svůj vývoj. Samečci se objevují vzácně.
Hospodářský význam
Významný škůdce sadů peckovin. Škodí snižováním tržní kvality plodů a opadem plodů. Dochází ke snížení plodnosti a úhynu stromů.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Monitoring se provádí v zimním období vizuální kontrolou větví a kmenů.
Prognóza výskytu
Dle zjištěného množství škůdce ve výsadbách v rámci zimní kontroly a dle výskytu škůdce v předchozích letech.
Rozhodování o provedení ošetření
Prahy škodlivosti
  • Dle výskytu v předchozím roce a dle zimní kontroly.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
  • Významná je ochrana a podpora přirozených antagonistů.
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
  • Proti přezimujícím nymfám na bázi kmenů nebo v půdě lze na jaře využít lepové pásy, které se instalují na kmeny v předjaří.
Biologická a biotechnická ochrana
Rezistence škodl. org. a antirezistentní strategie
Základem antirezistentní strategie je střídání přípravků s různým mechanismem účinku, jejich aplikace až po překročení prahu škodlivosti, důležité je správné načasování dle vývojového stádia škůdce. Při podezření na snížení účinnosti je vhodné přípravek vyřadit ze systému ochrany a nahradit jej jiným, doposud nepoužívaným. Rezistence patogena k používaným insekticidům nebyla na území ČR dosud potvrzena.
Hodnocení účinnosti ochrany
Hodnotí se pomocí trojbodové stupnice, bod 1 – účinnost aplikovaného ošetření výborná, bod 2 – účinnost aplikovaného ošetření uspokojivá, bod 3 – účinnost aplikovaného ošetření nedostatečná.