Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

vrtule
Rhagoletis pomonella

třída: hmyz (Insecta) řád: dvoukřídlí (Diptera) čeleď: vrtulovití (Tephritidae)

Vědecká synonyma: Spilographa pomonella, Trypeta pomonella, Zonosema pomonella

EPPO kód: RHAGPO

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Do okruhu hostitelů vrtule Rhagoletis pomonella patří převážně rostliny čeledi růžovité (Rosaceae), z nichž nejvýznamnější je jabloň domácí (Malus domestica) a rod hloh (Crataegus spp.), který je původním hostitelem. Z tohoto rodu jsou za hlavní hostitele považovány dva druhy: hloh měkký (Crataegus mollis) a hloh obecný (Crataegus laevigata). 
K dalším hostitelům patří např. broskvoň obecná (Prunus persica), hrušeň obecná (Pyrus communis), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), meruňka obecná (Prunus armeniaca), slivoň švestka (P. domestica), třešeň ptačí (P. avium), višeň obecná (P. cerasus) a višeň turecká (P. mahaleb), z čeledi dřínovité (Cornaceae) je to dřín květnatý (Cornus florida). Mezi málo významné hostitelské rody se řadí muchovník (Amelanchier spp.), temnoplodec (Aronia spp.), hlohyně (Pyracantha spp.) a skalník (Cotoneaster spp.). Hrušeň písečná (Pyrus pyrifolia), známá též jako asijská hruška, je považována za středně významného hostitele. 
Situace v ČR
Status výskytu v ČR
Nevyskytuje se, což je potvrzeno úředním detekčním průzkumem.
Výsledky detekčních průzkumů
V roce 2016 se s finančním příspěvkem EU prováděl v ČR detekční průzkum výskytu R. pomonella, který potvrdil nepřítomnost tohoto druhu na našem území. Detekční průzkum se opět provádí od roku 2019 (taktéž s finančním příspěvkem EU).
Popis
Dospělci jsou drobné mušky o délce 2–5 mm. Tělo je černé, hlava a nohy jsou nažloutlé nebo žlutooranžové. Mají nazelenalé oči. Na průsvitných křídlech mají kresbu, kterou tvoří čtyři nepravidelné příčné tmavé pruhy, z nichž tři vnější připomínají tvarem písmeno „F“. Samečci mají na zadečku tři příčné světlé proužky, samičky mají čtyři proužky a oproti samečkům jsou poměrně větší.
Vajíčka jsou eliptická, krémově bílé barvy, s délkou do 1 mm.
Beznohé larvy dosahují délky 6,5–12 mm a 1,5 až 2 mm šířky. Tělo se zužuje směrem k hlavě a má 11 článků.
Pupárium je oválné, žlutohnědé, přibližně 5 mm dlouhé a 2.3 mm široké.
Možnost záměny
Dospělce vrtule R. pomonella je možno zaměnit s jinými druhy vrtulí. Kresba na křídlech je velmi podobná kresbě severoamerické vrtule Rhagoletis mendax, jejíž larvy se ale vyvíjejí v plodech rostlin z čeledi vřesovcovité (Ericaceae), zejména z rodů brusnice (Vaccinium spp.) a borůvkovec (Gaylussacia spp.), i kresbě dalších příbuzných druhů, např. R. zephyria, jejíž larvy se ale vyvíjejí v plodech pámelníku bílého (Symphoricarpos albus). R. pomonella je součástí druhového komplexu úzce příbuzných a morfologicky velmi podobných druhů, které jsou vázány na různé hostitelské rostliny. R. pomonella se nejjistěji určí podle toho, že napadá jablka. 
Příznaky poškození/napadení
Na plodech může být patrný vpich po nakladení vajíčka. Uvnitř napadeného plodu lze nalézt larvy, které svým žírem vytvářejí chodbičky v dužině. Dužina kolem vpichu a uvnitř napadeného plodu hnědne. Na povrchu plodů se napadení projevuje v podobě jamek nebo skvrn. Napadené plody bývají deformované a předčasně opadávají.
Možnost záměny poškození/napadení
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) způsobuje podobné poškození plodů, tzn. červivost jablek, vzhledem k rozdílnosti larválních stadií však lze rozpoznat, o kterého škůdce se jedná.
Poškození plodů by mohlo být zaměněno s poškozením jinými škůdci, působícími červivost plodů, jako jsou pilatka jablečná (Hoplocampa testudinea) nebo pilatka lysá (Ametastegia glabrata).
Životní cyklus
Vrtule R. pomonella má jednu generaci ročně. Samičky po oplození kladou vajíčka jednotlivě pod pokožku plodu. Z vajíček se po 3–7 dnech líhnou larvy a vyžírají chodbičky uvnitř plodu. Doba vývoje larev může trvat 2–3 týdny až několik měsíců a závisí na hostitelském druhu, měkkosti plodů a teplotě. Napadené plody většinou opadají, larvy přesto zůstávají v plodech, dokud nedosáhnou vývojové zralosti, což může trvat až do začátku prosince. Pak teprve opustí plod a následně se kuklí. Pupária většinou setrvají v dormantním stavu během celé zimy v horní vrstvě půdy (do 5 cm) pod hostitelskými stromy, někdy mohou zůstat v zemi i několik let. Mohou také přezimovat na povrchu půdy v opadaném listí, suché trávě nebo opadaných plodech. Dospělci se líhnou v červnu nebo v červenci, po 7–10 dnech pohlavně dozrávají. Dospělci se mohou živit různými zdroji potravy jako je medovice, pyl, šťáva z rostlinných žláz a z poranění rostlin.  Po spáření je samička schopna naklást až 200 vajíček. Dospělci obvykle hynou po 3–4 týdnech.
Způsoby šíření
Vrtule R. pomonella se na krátké vzdálenosti šíří aktivně letem. Pasivní šíření na větší vzdálenosti je možné při přepravě rostlinného materiálu, a to napadených plodů s larvami nebo hostitelských rostlin s pupárii v kořenovém balu, ale tyto případy dosud nebyly zaznamenány.
Hospodářský význam
Vrtule R. pomonella je nejvýznamnějším škůdcem napadajícím jablka v Severní Americe, představuje celosvětově závažné riziko pro další oblasti, v nichž se pěstují jabloně.
Zeměpisné rozšíření
Tento druh se vyskytuje pouze v Severní Americe, kde je rozšířený od Mexika, přes USA, kde se vyskytuje téměř ve všech státech, až po jižní část Kanady.
Fytosanitární regulace
Rostliny pro výsadbu hlavních hostitelských rostlin rodů Malus Crataegus jsou zařazeny na seznam vysoce rizikových rostlin podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/2019. 
Vrtule R. pomonella se podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/2072, přílohy II řadí mezi karanténní škodlivé organismy pro EU, jejichž výskyt není na území EU znám. Zásilky jablek ze třetích zemí musí být opatřeny rostlinolékařským osvědčením a podle přílohy VII výše uvedeného prováděcího nařízení musí pocházet ze země nebo oblasti prosté této vrtule, nebo z místa produkce, které bylo shledáno prostým vrtule na základě úředních prohlídek ve vegetačním období, nebo musí být podrobeny účinnému systémovému přístupu nebo účinnému ošetření po sklizni, aby se zajistilo, že jsou prosté vrtule. Kromě toho tato příloha obecně stanoví zvláštní požadavky na dovoz pro pěstební substrát a pěstební substráty ulpělé na rostlinách nebo s rostlinami spojené, které rovněž zmírňují riziko vstupu R. pomonella na území EU ve stadiu pupária. 
Vrtule Rhagoletis pomonella je také uvedena jako prioritní škodlivý organismus podle nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/1702, přičemž členským státům EU ukládá fytosanitární legislativa EU povinnost provádět každoroční průzkumy výskytu těchto prioritních škodlivých organismů.
Monitoring a prognóza
Monitoring výskytu dospělců vrtulí se provádí pomocí žlutých lepových desek anebo žlutých lepových desek s potravním a čichovým atraktantem nebo s feromony, které se umístí do porostu hostitelských rostlin v období výskytu dospělců. Jako čichový atraktant se používá uhličitan amonný a octan amonný a jako potravní atraktant se používají ovocné těkavé látky ve formě uhlíkových esterů. Přítomnost zralého nebo dozrávajícího ovoce výrazně zvyšuje pravděpodobnost zachycení dospělce na daném místě, proto by načasování průzkumu mělo být uzpůsobené pro konkrétní hostitelské druhy, kultivary a podmínky prostředí.
Provádění ochranných opatření
Při zjištění výskytu ŠO na území ČR by ÚKZÚZ nařídil mimořádná rostlinolékařská opatření k eradikaci ohnisek výskytu škůdce.
Preventivní opatření
Preventivní opatření při ochraně proti tomuto druhu jsou uvedeny v části FYTOSANITÁRNÍ REGULACE. Preventivní opatření v oblastech rozšíření vrtule spočívají v odstraňování napadených plodů a případné hluboké orbě mezi rostlinami, při níž dojde k zapravení pupárií hlouběji do půdy. V omezeném rozsahu lze odchytávat dospělce na žluté lepové desky, popřípadě žluté lepové desky s atraktantem. Pokud je to možné, doporučuje se také likvidace divoce rostoucích a nežádoucích hostitelských rostlin v okolí sadů.
Hlavními hostiteli pro detekční průzkum by měly být pěstované jabloně ve městech, přírodních podmínkách a v zemědělství a také hlohy. 
V místě výskytu vrtule (R. pomonella není v ČR, viz výše), se ovoce před distribucí zchlazuje na 0 °C po dobu 40 dnů. Jako perspektivní ochrana ovoce se ukazuje i aplikace vysokého obsahu CO2 nebo nízkého tlaku ve skladech, případně ozařování nebo použití fumigantů.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
V ČR zatím není povolen preparát za účelem biologické ochrany, v USA, kde se R. pomonella vyskytuje, se osvědčily dravé vosičky a podpora přirozených nepřátel, například je prokázáno, že cvrčci se živí kuklami a vyšší výskyt cvrčků v sadech byl v souladu se nižší populací vrtule ve zkoumaných sadech. V pokusech bylo prokázáno, že bakterie Serratia marcescens zabíjí dospělé mouchy a houby Beauveria bassianaMetarhizium robertsii infikují larvy i dospělce.
Chemická ochrana rostlin
V oblastech, v nichž je vrtule R. pomonella rozšířena, se provádí insekticidní ošetřování proti dospělcům, popřípadě insekticidní zálivka proti kuklám. Dále je možné využít bodovou aplikaci insekticidu spolu s atraktantem.
Viz povolené přípravky v registru. Insekticidy aplikované na list, které se používají na ochranu proti jiným škůdcům, mohou současně zajistit ochranu i proti Rhagoletis pomonella.
Odkazy a použité zdroje
Pohotovostní plán pro postup v případě výskytu vrtule Rhagoletis pomonella v ČR
Pest survey card – ESFA, 2020
Pest specific plant health response plan: Rhagoletis pomonella (apple maggot fly), DEFRA, 2022