Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

padlí habru
Erysiphe arcuata (teleom.) - Oidium carpini (anam.)

říše: houby (Fungi) třída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

EPPO kód: 1ERYSG

Hostitelské spektrum
Habr obecný (Carpinus betulus), také kultivary ´Columnaris´, 'Fastigiata'.
Příznaky napadení
Typické bílé mycelium není až tak intenzivní jako u padlí na jiných dřevinách. Většinou je dobře viditelné až koncem léta a na podzim.
Možnost záměny
Na listech habrů se vyskytují další druhy Erysiphe, na území ČR zatím nepotvrzené. Jejich rozpoznání je možné pouze mikroskopicky. Pro běžnou pěstitelskou praxi jejich odlišení je méně důležité. Záměna s jinými patogeny neznámá.
Životní cyklus
Padlí přezimuje v podobě mycelia v pupenech a v plodnicích kleistotheciích v opadlém listí pod stromy. Primární mycelium na listových čepelích není dobře viditelné, většinou je zpočátku přehlíženo. Vyrůstá v období června a první konidie – oidie narůstají asi o měsíc později. Těmi se patogen šíří během letního období. Ideální podmínky jsou vyšší vzdušná vlhkost, teplota nad 20° C a mírný pohyb vzduchu. V letním období se často přidávají okrajové nekrózy listových čepelí způsobené přísuškem. Přezimující kleisthothecia se zakládají koncem srpna až v září. Listy předčasně neopadávají.
Hospodářský význam
V současnosti je výskyt zaznamenán především u méně vzrůstných kultivarů a u živých plotů. U vzrostlých dřevin není výskyt považován za patogenní a pro dřeviny významně omezující v růstu. Ve školkách je jeho výskyt eliminován použitím širokospektrálních fungicidů, které pokrývají prevenci i před ostatními listovými patogeny.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu