Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

obaleč jabloňový
Hedya nubiferana

třída: hmyz (Insecta) řád: motýli (Lepidoptera) čeleď: obalečovití (Tortricidae)

další názvy: obaleč poupatový

vědecká synonyma: Argyroploce variegana, Grapholitha variegana, Hedya dimidioalba, Olethreutes variegana

EPPO kód: ARGPVA

Hostitelské spektrum
Jabloň, hrušeň, třešeň i jiné listnaté dřeviny.
Popis škůdce
Kořenová část předních křídel, přesahující polovinu jejich délky, je tmavohnědá, stříbřitě šedomodře lesklá. Zbytek křídel je bělavý. Motýl v rozpětí křídel měří 2 cm. 
Housenky jsou olivově zelené, s tmavozelenou hřbetní čarou. Jen hlavu, nohy, hrudní a řitní štítek mají černé. Na každém článku je řada příčných bradavek. Dosahují délky 2 cm.
Příznaky poškození
Listové i květní pupeny spředené jemnými vlákenky. Jsou vyžrané a nerozvíjejí se. Ve spředených květních a listových růžicích požraná květní poupata a listy. Zaschlá nebo zahnívající spředená květenství. Později i spředené mladé lístky na vrcholu letorostů.
Životní cyklus
Přezimují mladé housenky v pavučinových zápředech ve starých pupenových šupinách na jednoletých letorostech, poblíž květních pupenů. Na jaře vyžírají pupeny. Ve spředených rozvíjejících se květenstvích ožírají květy a listy. Později spřádají a ožírají mladé listy na vrcholu letorostů. Kuklí se koncem května v řídkém pavučinovém kokonu v květenstvích nebo mezi svinutými listy. V červnu kladou samičky jednotlivě nebo v malých skupinkách vajíčka na pupeny nebo na větvičky. Vylíhlé housenky skeletují listy a pak se uchylují do loňských pupenů k přezimování.
Hospodářský význam
Nejvíce škodí na jaře. Snižuje výnosy plodů.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu