Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

rez borového jehličí
Coleosporium tussilaginis f. sp. senecionis

říše: houby (Fungi) třída: Pucciniomycetes čeleď: Coleosporiaceae

další názvy: rez jehlicová, puchýřnatka podbělová

vědecká synonyma: Aecidium compositarum var. tussilaginis, Coleosporium campanulae, Coleosporium senecionis

EPPO kód: COLSSE

Hostitelské spektrum
Dvoubytná rez, hostitelem jsou borovice mající dvě jehlice ve svazečku, většinou b. lesní (P. sylvestris), b. černá (P. nigra), b. kleč (P. mugo) a mezihostitelem jsou byliny jako starček (Senecio), podběl (Tussilago).
Příznaky napadení
Koncem dubna vyrůstají na zelených jehlicích žlutá aecia, krytá bílou pseudoperidií. Obsahují žluté aeciospory, které infikují bylinné mezihostitele. Aecia většinou narůstají na spodních přeslenech koruny. Jehlice jsou stále zelené, neopadávají, ale zůstávají na nich oválné tmavohnědé skvrny po opadlých aeciích. Na bylinách se začátkem léta rez projevuje narůstáním uredií a později z rubu listů telií.
Možnost záměny
Záměna je téměř nemožná, příznaky jsou velmi specifické. Pouze stopy po opadu zbytků aecií mohou být zaměnitelné s jiným poškozením, doporučené je prohlédnutí pod lupou.
Životní cyklus
Patogen přezimuje v napadených jehlicích, na jaře narůstají žlutá aecia, velikosti do 3 mm, která po dozrání uvolňují aeciospóry. Na bylinách jsou uredia zpočátku méně nápadná, po jejich dozrání se z nich uvolňují urediospóry, které infikují další byliny. Telia dozrávají koncem léta a jejich teliospory infikují zpětně borové jehličí a cyklus se opakuje.
Hospodářský význam
Rez borového jehličí se vyskytuje na dřevinách do 10–15 let věku, častá je i ve školkách na sazenicích, je doporučeno sledovat i okolní porosty a udržovat záhony v bezplevelném stavu. Hlavní škodlivostí je v omezení růstu dřevin.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu