Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

píďalka podzimní
Operophtera brumata

třída: hmyz (Insecta) řád: motýli (Lepidoptera) čeleď: píďalkovití (Geometridae)

další názvy: píďalka zimní menší, vlnopásník ovocný

vědecká synonyma: Cheimatobia brumata

EPPO kód: CHEIBR

Hostitelské spektrum
Třešně, meruňky, slivoně, jabloně aj. listnaté dřeviny.
Popis škůdce
Přední křídla samečků jsou světle hnědá s tmavší kresbou. Zadní křídla světle šedá. Samečci měří v rozpětí křídel 3 cm. Samičky mají křídla zakrnělá, neschopná letu. Jsou hnědošedé a měří 8–10 mm. 
Vajíčka jsou tupě oválná, 0,8 mm dlouhá a 0,5 mm široká, s jemnou síťovou skulpturou, zpočátku světle zelená, později oranžová, před líhnutím tmavá. 
Housenky jsou zelenavé až hnědavé. Po stranách mají 3 bílé a na hřbetě jeden tmavozelený pás. Dorůstají délky 3 cm.
Příznaky poškození
Na jaře požerky na mladých listech, květních poupatech, květech i plodech ovocných dřevin. V listech vykousané zpočátku drobné otvory, které se postupně zvětšují, až zůstávají jen silnější žebra. Výjimečně může způsobit i holožír.
Životní cyklus
Samičky pozdě na podzim šplhají po kmenech stromů a kladou převážně jednotlivě na větve a větvičky vajíčka. Housenky se líhnou v době rašení pupenů. Vykusují pupeny, květy a rašící lístky, později starší listy i plody. Listy i květenství spřádají a zdržují se uvnitř smotků. Ožírají i plody a základy pecek a jader, zvláště u třešní, slivoní a jabloní. V červnu se kuklí, většinou v půdě. Dospělci se líhnou v pozdním podzimu. 
K přemnožení píďalek přispívá vlhké a chladné léto a dlouhý mírně vlhký podzim s nedlouhým obdobím mrazu. Naopak horký a suchý rok působí nepříznivě.
Hospodářský význam
Škodí hlavně na jaře. V některých letech přemnožení způsobuje holožíry. Gradace někdy trvá i několik let.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu