Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

vrtalka ječná
Agromyza megalopsis

třída: hmyz (Insecta) řád: dvoukřídlí (Diptera) čeleď: vrtalkovití (Agromyzidae)

EPPO kód: AGMYME

Hostitelské spektrum
Ječmen.
Popis škůdce
Dospělci jsou 2,1–2,8 mm dlouzí, černí, s širokým hustě ochlupeným zadečkem a s průzračnými tmavými, jako tělo dlouhými křídly. 
Vajíčka jsou bílá, 0,8–0,83 mm dlouhá. 
Larvy zpočátku bělavé se mění na smetanově bílé a dosahují délky 4,8 mm. 
Kukla (puparium) je tmavě hnědá, 2,9–3,7 mm dlouhá.
Příznaky poškození
Od poloviny dubna se na horní straně listů objevují po žíru samiček vpichy v podobě 2–3 mm, někdy až 5–7 mm dlouhých světlých čárek, umístěných v dlouhé řadě za sebou na okrajích i na špičce listů. Horní pokožka listů po celé délce úživných vpichů chybí. Na jednom listě bývá až 50 takových vpichů. Od konce května jsou viditelné hlavně ve spodní třetině listů vpichy po vykladení vajíček asi 1 mm dlouhé, se zachovanou horní pokožkou. 
Larvy vyžírají zpočátku úzkou chodbičkovitou minu, směřující k vrcholu listu. Mina se později obrací směrem ke stéblu a mění se v nepravidelnou plošnou minu obsahující několik larev. Listy žloutnou, zasýchají a předčasně opadávají. Jestliže se utvoří společná mina několika larev v pochvě praporcového listu, list krátce po žíru zasýchá. Později zasýchá a zbělí klas i celá odnož. Porost předčasně dozrává.
Životní cyklus
Dospělci se líhnou od poloviny dubna. Doba líhnutí trvá asi 1 týden. Vajíčka kladou od konce května do konce června s maximem ve druhém červnovém týdnu. Larvy minují v listech a často také v listových pochvách. Puparia přezimují v půdě, v hloubce do 20 cm. 
Druh má jednu generaci za rok.
Hospodářský význam
Druh vykazuje nepravidelné gradační cykly s opakovaným škodlivým výskytem na jedné lokalitě po dobu 2–3 let.  V letech gradace způsobuje významné ztráty na výnosu. Bez provedení ochranných opatření dochází ke snížení výnosu ječmene až o 30 %.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu