Rostlinolékařský portál

Fotogalerie

slimáček síťkovaný
Deroceras reticulatum

třída: plži (Gastropoda) řád: plicnatí (Pulmonata) čeleď: slimáčkovití (Agriolimacidae)

vědecká synonyma: Agriolimax reticulatus

EPPO kód: DERORE

Hostitelské spektrum
Polyfágové.
Popis škůdce
Slimáček síťkovaný
Dorůstá 40–60 mm. Základní zbarvení dospělých jedinců je žlutošedé, někdy kávové nebo olivové, obvykle má zřetelnou síťovitou kresbu tvořenou načernalými nebo tmavohnědými skvrnami. Hřbet je vypouklý, štít tvoří asi dvě pětiny délky těla. Dýchací otvor umístěn v zadní polovině štítu, konec nohy je špičatý, hřbetní kýl mají vyvinut pouze na konci těla. Kožní vrásy jsou velmi hrubé, kýl ostrý. Tento druh vylučuje mléčně bílý sliz (velmi intenzivně při podráždění).

Slimáček polní 
Dorůstá 30–50 mm a nemá tak výraznou síťovanou kresbu jako předchozí druh. Žije skrytěji a je méně častý. Dýchací otvor umístěn v zadní polovině štítu, konec nohy je špičatý, hřbetní kýl tupější mají vyvinut pouze na konci těla. Kožní vrásy má velice jemné. Sliz téměř průhledný. 

Plzák španělský
Ve zbarvení je značně variabilní, olivově šedozelený, nebo v různých odstínech hnědavé a rezavé. Nikdy není černý! Mladí jedinci jsou pestře pruhovaní. Pruhování na bocích vydrží často až do dospělosti, což lze použít jako určovací znak.  Dýchací otvor leží v přední polovině štítu, konec nohy je zaoblený. V dospělosti dorůstá velikosti 80–120 mm. Zavlečený druh
Příznaky poškození
Plži ožírají listy a stonky rostlin a slizem a trusem znečišťují sklízené produkty. Žírem poškozené mohou být klíčky, klíčící semena, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny a listy. Do listů jsou vykousané nepravidelné otvory, zpravidla mimo žilek listů. V okolí žíru bývá zaschlý, perleťově lesklý sliz. Škodí zejména na okrajích porostů ze směru mezí a vodotečí.
Životní cyklus
Plži kladou bělavá vajíčka na vlhká místa pod povrch půdy, pod kameny do trhlin půdy, pod rostlinné zbytky atd. V několika snůškách mohou vyklást až 250 vajíček, ta se vyvíjí okolo 3 týdnů, záleží však na teplotě a obsahu vody v prostředí. Slimáčci přezimují jak dospělci, tak vajíčka. Plzáci přezimují většinou juvenilní nebo dospělí jedinci. Uvedené druhy plžů jsou aktivní především v noci, kvůli svým vysokým nárokům na vzdušnou vlhkost. Dávají přednost vlhkým, méně vysychavým půdám.
Agritec ZVT Mendelova univerzita Brno OSEVA Agrotest fyto
Mapa webu